Bydlení ve věži
Na rozhraní pražských čtvrtí Libeň a Ďáblice již řadu let tvoří dominantu okolní vilové zástavby stará vodárenská věž. Od roku 1904, kdy byla věž postavena, sloužila až do 60. let jako důležitý zdroj vody pro blízké okolí. V uplynulých 30 letech se pro věž nenašlo vhodné využití a stavba postupně chátrala. V roce 1991 byl objekt vodárenské věže vyhlášen státem chráněnou kulturní památku. Záchranu této zajímavé stavby slibuje nový soukromý investor, který plánuje vodárenskou věž uzpůsobit pro účely bydlení. Citlivá rekonstrukce uvede věž do původního stavu před sto lety a vytvoří velmi atypické bydlení v horní části (tamburu) věže doplněné o domácí relaxační centrum s bazénem, squashovým kurtem a posilovnou umístěné do podzemí.
Architektonické řešení
Návrhem rekonstrukce a dostavby vodárenské věže v Libni byl pověřen pražský projekční ateliér Faber project, spol. s r.o., který zatím připravil návrh pro územní rozhodnutí. Architektonické řešení vychází z požadavku vytvořit plnohodnotné bydlení v prostoru tamburu věže včetně zázemí pro sportovní vyžití a relaxaci v nově vybudovaném podzemním objektu domácího relaxačního centra umístěného mimo objekt stávající vodárenské věže. V podnoži věže v 1. PP vznikne komunikační uzel propojující vlastní věž s prostory relaxačního centra. V druhé části rohového pozemku o výměře 1268 m2 jsou navrženy částečně zapuštěné garáže pro 6 automobilů s vjezdem z ulice. Nové objekty jsou navrženy tak, aby vynikl objekt původní vodárenské věže. Střechy objektů budou zatravněny, garáže se skryjí v nově vytvořeném terénním valu porostlém břečťanem. Hranici pozemku směrem do ulice bude lemovat živý plot a nově vysázené vzrostlé lípy, nové oplocení je navrženo podle původní podoby.
Rekonstrukce věže
Vodárenská věž bude uvedena do původního stavu z doby jejího vzniku podle dochované fotodokumentace z roku 1905 a archivních výkresů návrhu věže. Bude obnovena štuková výzdoba a bohaté členění fasády, které bylo při částečné rekonstrukci koncem šedesátých let odstraněno. Návrh rekonstrukce vychází z požadavku zachovat stávající ocelový zásobník na vodu včetně dalšího autentického technologického vybavení pro eventuální archivaci. Celkově bude rekonstrukce věže technicky i finančně poměrně náročná.
Nejprve bude mobilním jeřábem postupně snesena horní část střechy (věžička), ocelová nosná konstrukce vnějšího pláště a vlastní ocelová nádrž. Tvar a vzhled střechy včetně oplechování zůstane zachován. Nová ocelová konstrukce pláště bude zachovávat princip původní konstrukce a bude smontována na zemi vedle věže. Vnější opláštění doplněné o tepelnou izolaci a štukovou výzdobu umožní znovu vyniknout této jedinečné památce.
Obytné prostory
V části tamburu věže bude využito prostorových možností válcového tvaru a bude sem vložena bytová jednotka o velikosti 2+kk. Přístup do bytu bude umožněn panoramatickým výtahem umístěným v ose podnože věže. Kruhová výtahová šachta bude tvořena ocelovou konstrukcí opláštěnou bezpečnostním sklem. Kabina výtahu je rovněž navržena s prosklenými bočními stěnami a centrálními automatickými prosklenými dveřmi. Do bytu se vstupuje u horní stanice výtahu ve 2. NP v nejužší části podnože věže, kde je za vchodovými dveřmi omezený prostor pro chodbu a šatnu a točité schodiště do 3. NP. Zde ve spodní části tamburu věže se nachází centrální část bytu – obývací pokoj o ploše 33 m2, kuchyňský kout, WC a šatna. Zajímavý kruhový prostor obývacího pokoje je prosvětlen osmi okenními křídly umístěnými ve stávajících okenních otvorech. Po kruhovém schodišti schovaném za kruhovou vřetenovou stěnou se podél vnější zdi dostaneme do pracovny, která je umístěna na vyvýšené galerii s průhledem dolů do obývacího pokoje. Další kruhové schodiště nás zave- Původní stav v roce 1905 (fotografie) Počítačový model věže (CAD systém Allplan)de do nejhornější části tamburu věže, kde se nachází ložnice. Prostor ložnice je otevřen ve spodní části střechy až do úrovně poslední ocelové skruže hlavní části střechy. Osvětlení ložnice zajiš.ují stávající kruhová vikýřová okna doplněná dalšími střešními okny. Z ložnice se vstupuje do velkoryse navržené koupelny s WC.
Domácí relaxační centrum
Proskleným výtahem je možné sjet do 1. PP, kde se vstupuje do domácího relaxačního centra, které je celé zapuštěné pod úroveň terénu. V jedné části centra je umístěn plavecký a masážní bazén se saunou a ochlazovacím bazénkem, další část tvoří posilovna a kurt na squash. Zázemí relaxačního centra doplňuje bar a šatna. Přes celý objekt relaxačního centra probíhá prosklený světlík v úrovni zatravněné střechy, který tak tvoří jediné spojení s venkovním světem.
Počítačové zpracování
Celý návrh rekonstrukce vodárenské věže byl stejně jako ostatní projekty ateliéru Faber project, spol. s r.o. zpracován s využitím počítačů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o poměrně složitou atypickou stavbu, byl na žádost investora kromě standardní výkresové dokumentace vytvořen také prostorový model stavby, který posloužil k vytvoření vizualizace návrhu. Pro přípravu 3D prezentace byl použit specializovaný stavební CAD systém Allplan společnosti Nemetschek. Jako podklad pro 3D model posloužilo geodetické zaměření zpracované v Autocadu. Model věže a relaxačního centra byl v systému Allplan vytvořen včetně vnitřní dispozice, aby bylo možné prezentovat návrhu interiéru. Věž byla z vnější strany rozpracována do poměrně podrobných detailů včetně členění fasády a ozdobného opláštění střechy. Celý model byl vytvořen pomocí funkcí 3D modelování, pro některé části věže byly použity funkce klasických zdí s vloženými okny a dveřmi.
Pro účely prezentace návrhu investorovi byly připraveny vizualizace jednotlivých částí stavby. V této fázi jednání bylo hlavním účelem vizualizace přehledné a jednoznačné vyjádření záměrů architekta, a proto nebyl kladen důraz na příliš detailní zpracování jednotlivých barevných prezentací.
Rekonstrukce vodárenské věže v pražské
Libni je ukázkou náročné přestavby historicky
chráněné památky, která se díky soukromým
financím dočkala své záchrany. Stavba
tak po dlouhých letech chátrání našla zcela
nové uplatnění a pod vedením zkušených
architektů vzniklo zajímavé atypické bydlení.
Příklad této vodárenské věže představuje
dokonalou symbiózu historické památky
a moderního bydlení s veškerým komfortem.
Doufejme, že projekt rekonstrukce věže
zdárně projde dalšími etapami jednání
a dočkáme se jeho úspěšné realizace.