Bytová vila Pod Altánem
Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze Strašnicích se začala realizovat v květnu 2011 a je jedním z prvních realizovaných bytových domů v pasivním standardu v ČR. V tomto domě, který navrhl český architekt Aleš Brotánek, je dostatek místa pro 6 rodin. Všechny tyto bytové jednotky přitom dohromady zaplatí za teplo podobnou sumu, jako jedna průměrná česká domácnost.
Dům Pod Altánem je bytový viladům, který svým konceptem a architekturou navazuje na prvorepublikovou tradici městských bytových vil se zahradou. Investorem a iniciátorem projektu je společnost JRD s.r.o., která je podporujícím členem sdružení Centrum pasivního domu, a je tedy poučeným investorem se zkušenostmi s nízkoenergetickým stavěním.
- Investor, developer: JRD s.r.o., Jan Řežáb – ředitel, majitel, Jindřich Kindl – vedoucí projektu
- Architektonický návrh, dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení, koordinace dokumentace pro provádění stavby: Aleš Brotánek, Jan Praisler
- Dokumentace pro provádění stavby: Starý a Partner s.r.o., Pavel Hrdina, Vratislav Jílek
- Generální dodavatel stavby: Konstruktis a.s.
- Hlavní stavbyvedoucí: Jozef Košarišťan
- Doba výstavby: 05/2011–05/2012
Pasivní dům v klidné vilové čtvrti
Záměrem architektonického návrhu bytové vily bylo navrhnout atraktivní bydlení na dobré adrese, dopravně blízké centru Prahy a přesto se všemi výhodami bydlení rodinného domu ve vilové zástavbě. Stavba tedy stojí v klidné vilové čtvrti 5 minut chůze od stanice metra Strašnická a je stvořena pro pohodlný a levný život. Dům byl navrhován na dosud nezastavěný pozemek v místě s již ustálenou, ale rozmanitou urbanistickou strukturou. Ve tříposchoďovém domě je celkem 6 bytů, které zabírají 82 až 152 metrů čtverečních. Obyvatelé mají k dispozici výtah, garáž, sklepy, předzahrádky nebo terasy. V pražské ulici Pod Altánem našli domov, ale jejich účty za energie vypadají, jako by nechávali svoje byty po většinu roku opuštěné. Každá domácnost zde totiž zaplatí za vytápění jen 3 tisíc korun ročně. Podle Teplárenského sdružení ČR průměrný tuzemský byt vydá za tepelnou energii přes 17 tisíc korun ročně.
Příčinou je to, že budova je energeticky pasivní, což znamená, že měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne podle modelu PHPP 15 kWh/m2 za rok. Z řady důvodů bylo rozhodnuto realizovat nikoliv „pouze” nízkoenergetický bytový dům, ale posunout budovu do energeticky pasivního standardu podle TNI 73 03 29 tak, aby výsledek byl optimální, tedy bez extrémních složitých a dlouhodobě problematických materiálů, které by stavbu nepřiměřeně prodražovaly.
Poloha a technologie
Jak už bylo řečeno, dům byl navržen do historické proluky mezi dvě rodinné vícebytové vily, do prostředí s již ustálenou, ale rozmanitou urbanistickou strukturou bytových domů, vil a rodinných domů.
Půdorysný tvar domu kopíruje ve zmenšené podobě tvar pozemku. Je obdélníkový a protáhlý severojižním směrem. Uprostřed je komunikační jádro a k severní a jižní straně je na patře vždy jeden byt.
V domě není použita žádná principiálně nová (nebo dokonce kosmická) technologie, ale jde o promyšlený optimalizovaný návrh bez čehokoliv nadbytečného.
Je zděný z vápenopískových bloků s kontaktním zateplením šedým polystyrenem v tl. 280 mm. Vodorovné konstrukce jsou železobetonové. Střešní rovina je izolovaná EPS deskami, podlahová konstrukce na terénu granulátem z pěnoskla a podlahová konstrukce nad nevytápěným podzemním podlažím foukanou celulózovou izolací. Na střešní terasy byly použity ty nejlepší izolace z dostupných, a to polyuretanové panely. Okna jsou dřevěná s izolačním trojsklem. Každý byt má svou větrací jednotku s rekuperací tepla.
Efektivní využití energie
Majitel bytu v domě Pod Altánem má doma vyhovující pokojovou teplotu a navíc automatizované větrání, takže dýchá stále čerstvý vzduch. Samozřejmě také odebírá teplou vodu a svítí. Za všechen tento provoz zaplatí ročně kolem 9 tisíc korun. Zbytek zajišťuje samotný dům, který efektivně zužitkovává energii slunce, kuchyňských spotřebičů, ale také teplo vydýchaného vzduchu.
Složitým vývojem však prošlo rozhodování ohledně tepelného zdroje. Investorova představa byla pokrýt potřebu tepla jedním jednoduchým systémem. Tím se původně zdálo být tepelné čerpadlo čerpající teplo z vrtů pod domem. Geologické podmínky ale dle odhadu nezaručovaly stabilitu zdroje po dobu životnosti objektu a bylo by potřeba dodávat v létě do vrtů teplo například ze slunečních kolektorů.
Aby se splnily podmínky spotřeby primární energie pro účely programu Zelená úsporám, v kterém se žádalo pro stavbu o dotace, elektřina se doplnila solárními termickými kolektory. Nakonec se ukázalo, že kolektorové pole by muselo být naddimenzované a podmínka by byla splněna jen teoreticky. Jako nejoptimálnější a realizované pokrytí potřeby tepla byl nakonec zvolen plynový kondenzační kotel v kombinaci s deseti termickými solárními kolektory, čímž se optimálně pokryla potřeba TUV.
Ocenění stavby i architekta
Vilový dům Pod Altánem byl oceněný Českou komorou architektů v soutěži Český energetický a ekologický projekt. Dále získal dům Pod Altánem 1. cenu v soutěži BEFFA (Building Efficiency Awards 2012). Stavba byla nominována v soutěži Stavba roku 2012, kde získala cenu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství za KOMPLEXNÍ PŘÍSTUP K ŘEŠENÍ ENERGETICKÉ ÚSPORNOSTI.
Architekt vily pan Aleš Brotánek byl ještě navíc letos oceněn v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR, která hodnotí projekty přispívající k ochraně životního prostředí a úsporám energie. Zde získal speciální ocenění společnosti Saint-Gobain za přínos v oblasti pasivní a nízkoenergetické výstavby. Sám oceněný přihlásil do několika ročníků soutěže řadu projektů a je také architektem ekocentra ARCHA Country Life. To letos zvítězilo v kategorii Firma.
Názory odborníků
„Stavbou bytové vily Pod Altánem došlo k průlomu. Princip velmi úsporného, takzvaného pasivního domu se prosadil na zcela komerčním poli. Byty byly prodány ještě před kolaudací v květnu 2012, i když evropská ekonomika zrovna procházela recesí,” říká architekt stavby Aleš Brotánek. Věří, že pasivní standardy mohou vyjít ještě levněji než tradiční stavitelské postupy.
Pohled developera společnosti JRD s.r.o. je tento: „Zkušenému architektovi Aleši Brotánkovi a jeho týmu se podařilo (i za přispění stavebního úřadu, který mimoděk požadavkem na zmenšení objektu přispěl k jeho zkompaktnění) navrhnout dům v pasivním standardu jak dle ČSN, tak i dle PHPP a zachoval pro nás jako developera jeho ekonomickou atraktivitu dodržením požadované minimální plochy bytů a použitím technických řešení s přijatelnými náklady. Jsme přesvědčeni, že je nutné vytvářet prostředí, kde bude vznikat poptávka po takovémto typu objektů. Naše zkušenosti ovšem ukazují, že klienti v první řadě oceňují lokalitu, vzhled objektu, dispozice bytů a někde vzadu je zajímá energetická náročnost spojená s bydlením. Proto se snažíme vysvětlovat potenciálním klientům, že nízkoenergetická a pasivní výstavba neznamená pouze úspory energií na vytápění a přípravu TUV.”
Celá stavba dokazuje, že i bez použití přetechnizovaných řešení a v nepříznivých podmínkách lze postavit pasivní bytový dům „pouze” díky promyšlenému optimalizovanému architektonicko-technickému návrhu za předpokladu použití testovacího návrhového programu PHPP (Passive House Planning Package). A také, že taková stavba není nákladnější než tzv. běžná výstavba ve stejné kategorii.