Bytový dům LUXOR, Beroun
Barevná novostavba bytového domu v Berouně začala vyrůstat v létě 2010 na místě, kde stála původně výměníková stanice. Její demolicí vznikla ve stávající zástavbě proluka, která vytvořila dostatečný prostor pro stavbu pětipatrového domu s celkem 28 byty. V interiérech na ploše přes 10 000 m2 byla použita sádrová omítka Rimat MPL společnosti Rigips.
Samostatně stojící moderní městský bytový dům má také dvě podzemní podlaží, která slouží pro garážování vozidel a kde jsou umístěny i sklípky pro jednotlivé byty.
Společné chodby domu jsou dostatečně prostorné a do všech bytů je možný bezbariérový přístup pro imobilní osoby, včetně trasy od chodníku k domovnímu výtahu a z něj pak v úrovni každého podlaží až ke dveřím bytů. Prostor kolem výtahu a hlavní schodiště jsou osvětleny přirozeným světlem díky prosklené části fasády.
Celý objekt je zateplen kontaktním zateplovacím systémem s probarvenou omítkou na silikátové bázi.
Bytový dům LUXOR, BerounInvestor stavby: Farrao Development |
Barevnou fasádou i proti hluku
Tvarově a barevně zajímavá fasáda domu je doplněna okny, zaručujícími příjemné prosvětlení i místností bytů. Do rušnější Košťálkovy ulice pomáhá fasáda zvýšit hlukový útlum. Okolí stavby je obklopeno typově různorodou obytnou zástavbou s téměř kompletní, léty provozu prověřenou infrastrukturou a občanským zázemím.
Design v interiéru
Zajímavě řešené půdorysy bytů nabízejí nesčetné varianty zařízení. Samozřejmostí jsou okna se zvýšeným útlumem hluku. Celkový přístup investora byl zaměřen na příjemné a pohodlné bydlení, kdy již ve standardním vybavení získává majitel bytu pohodlí a design vyšší třídy.
Tomu odpovídá řada stavebních detailů v domě. Jedním z nich je zvýšená průchozí výška vstupních i interiérových dveří na 210 cm, dveře i obložky v pravé dýze a také výběr kvalitních podlahových krytin a obkladů. Cílem bylo vybrat materiály, které splní ty nejvyšší požadavky a nároky na kvalitu, odolnost a míru estetického vzhledu.
Hladké a krásné stěny
Jedním z důležitých interiérových prvků jsou také vnitřní omítky bytů i společných prostor. Investor a generální dodavatel se po realizaci vzorové místnosti rozhodli ke strojní aplikaci sádrových omítek. Zvolili si interiérovou sádrovou omítku Rimat MPL (Rigips). Sádrová omítka Rimat MPL ideálně přilne na jakýkoliv stavební podklad a opticky jej sjednotí, tudíž ani rozdílné materiály stěn a stropů nebyly překážkou. Zpracování omítek je rychlé, takže celková plocha přes 10 000 m2 svislých stěn z vápenopískovcových bloků a stropní betonové monolitické konstrukce byla dokončena během dvou měsíců.
Na stavbě nebyl dostatek místa pro umístění venkovních sil, a proto byla sádrová omítka vyvážena v pytlích výtahovou šachtou. Použita byla na stěny všech bytů, společných prostor i v suterénu.
Sádrové omítky
Při používání sádrových omítek na vápenopískovcové nebo pórobetonové tvárnice je důležité i to, že zajišťují prodyšnost zdiva díky svému nízkému difuznímu odporu. Mají také schopnost přijímat a uvolňovat vzdušnou vlhkost.
Sádrové omítky Rimat a Rimano ve výsledku zajistí dokonalou hladkost povrchu stěn i stropů, a to s finální povrchovou úpravou bez nutnosti broušení. Dokážou přenášet drobná pnutí v podkladu a povrchy pak nepraskají. Jsou tedy ideálním podkladem nejen pro barevné malby, ale i pro luxusní tapety a speciální plastické dekorace. Navíc se jedná o přírodní, ekologický materiál, který v místnosti pomáhá vytvářet zdravé antialergické prostředí.
Vlastnosti sádrových omítek jen podpořily snahu investora o vytvoření krásného a praktického interiéru, který má dlouhou životnost. Samozřejmě i poměr ceny a užitné hodnoty byl jedním z předních kritérií výběru.
Sádrové omítky, které byly dříve známkou prvorepublikového luxusu, se díky moderním technologiím mohou stát dosažitelným standardem pro rodinné i bytové domy.