Bytový dům Procházkova 3 v Podolí

Moderní bytový dům v Praze-Podolí, který vyrostl mezi starou městskou zástavbou, není možné přehlédnout. Toto jedinečné dílo, jehož projekt vypracoval přední český architekt Josef Pleskot, nijak nenarušuje konzervativní okolní prostředí a dokonale respektuje urbanistický koncept ulice.

Bytový dům tvoří tři nadzemní a jedno podzemní podlaží a dále také zahrada, která rozšiřuje obytnou plochu.

Objekt: Bytový dům Procházkova 3, Praha 4-Podolí

  • Autoři: AP ATELIER, Josef Pleskot
  • Zpracovatelé: Miloš Linhart, Josef Pleskot, Martin Slavíček, Petr Sýkora, Jiří Trčka, Zdeněk Rudolf
  • Investor a objednatel: Procházkova 3, s.r.o., Jan Jerie
  • Developer: CRESCON a.s.
  • Statika: RECOC, s.r.o.
  • Dodavatel: STEP, spol. s r.o.
  • Výtah: GeN2™ Comfort; dodavatel OTIS a.s. – viz článek Úsporné a výkonné výtahy OTIS
  • Návrh zeleně: Eva Vízková
  • Studie: 2008
  • Dokončení: 2013

Moderní vila ve staré zástavbě

Původní zástavbu svahu nad Podolskou vodárnou tvoří rodinné domy, činžovní vily a malé obytné bloky, které mají jednotnou dobu vzniku a podobné architektonické tvarosloví. Domy si udržují již téměř sedmdesát let tradiční uskupení vytvářející klidné obytné prostředí. Charakteristickým rysem tohoto místa jsou oblé až půlkruhové arkýře nebo balkony. „Zaoblené tvary vstupních nároží vily odkazují na oblé formy sousedních domů a udržují s nimi úzkou formální spojitost. Těsná sounáležitost je zachována také díky respektování členění fasád pomocí jednotlivých okenních otvorů,” popisuje architekt Pleskot.

Bytový dům Procházkova 3, Praha 4-Podolí
Dům do okolní zástavby vhodně zapadá a nenarušuje své okolí

Nový dům do konzervativní zástavby vhodně zapadá a ani v nejmenším nenarušuje okolí. A přesto je na první pohled patrné, že se nejedná o běžný bytový dům. „Budova je svou konstrukcí, použitými materiály a hlavně složitostí některých detailů velmi atypickou stavbou. Vila má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, kde díky ustupujícímu poslednímu patru dosahuje klasické gradace stavební hmoty,” dodává Josef Pleskot.

Pohled na dům a část zahrady rozšiřující společenské přízemí
Společenské prostory

Osobitý vzhled a netradiční dispozice

Dům je založen na železobetonové konstrukci. Jeho fasády tvoří částečně pohledový beton s obtiskem klasických prken v kombinaci s dřevěným obkladem. Kombinace dřeva a betonu je použita i uvnitř domu. Velká okna mají zasklení se zvětšenou reflexí, aby jemně zrcadlila své okolí.

Podzemní podlaží je určeno zejména pro relaxaci, je zde umístěna sauna, vířivka a posilovna. Přízemí domu je koncipováno jako otevřený společenský prostor, v němž je oddělena pouze pracovna a toaleta. V dalším podlaží jsou rozmístěny obytné místnosti. Zajímavě řešená je galerie, která slouží jako knihovna. Nejvyšší podlaží zaujímá jednu velkou místnost, k níž patří ložnice s krbem, na níž navazuje prostorná koupelna. Z ložnice je výstup na částečně krytou terasu s krásným výhledem. U domu jsou situována tři parkovací stání v garáži a jedno kryté přístřeškem před garáží.

Nedílnou součástí domu je menší zahrada, pojatá jako dokonale obytný prostor. Rozšiřuje tak plochu společenského přízemí. Skládá se ze stříhaných trávníků a palubových či betonových pobytových ploch. Zahradu vertikálně formují dva vysoké solitérní stromy a omezují ji geometricky stříhané křoviny,” doplňuje Josef Pleskot, který není jen autorem architektonického exteriérového řešení, ale postaral se i o designové vybavení interiérů.

Nejvyšší podlaží zaujímá jednu velkou místnost, k níž patří ložnice s krbem
Částečně krytá terasa přístupná z ložnice
Prostorná koupelna

Významná ocenění

Bytový dům od společnosti CRESCON v Procházkově ulici č. 3 v pražském Podolí byl nominován na titul v soutěži Stavba roku 2013, na mezinárodním festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha byl oceněn za nejlepší architektonickou realizaci a také se stal absolutním vítězem soutěže Realitní projekt roku 2013, ve kterém získal Cenu architektů, Cenu odborné poroty a Cenu veřejnosti.

Ing. arch. Josef Pleskot (1952) patří mezi nejuznávanější české architekty současnosti. Za své realizace získal řadu ocenění a jeho stavby pravidelně reprezentují českou architekturu na mezinárodních přehlídkách. V odborné anketě časopisu Reflex byl zvolen nejvýznamnější osobností české architektury uplynulých dvaceti let.

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 1991 vede vlastní architektonickou kancelář AP ATELIER. V portfoliu má široký okruh realizovaných zakázek od rodinných domů, přes veřejné stavby až po rozsáhlé bytové, administrativní či výrobní areály. Zabývá se rovněž veřejným prostorem a revitalizací sídlišť.

Mezi nejznámější realizace se řadí průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, rekonstrukce legendární továrny na vodoměry v Holešovicích, rodinná vila Petra Kellnera, přestavba litomyšlského pivovaru, vinařský dům Sonberk nebo sídlo ČSOB v pražských Radlicích.

Nejnovějším přírůstkem významných projektů je rekonverze nepoužívaného objektu plynojemu v národní kulturní památce Dolní Vítkovice na multifunkční halu Gong, která byla oceněna ve Stavbě roku 2013 a získala i Cenu veřejnosti.

¹) Zpracováno z tiskových podkladů a informací Ing. Martiny Kozlové, manažerky obchodu CRESCON, a.s.
Autor:
Foto: Archiv firmy CRESCON, a.s.