Cech pro zateplování budov oslavil čtvrtstoletí své činnosti
Toto profesní společenství stojí za podstatnou změnou České republiky, kdy během 25 let došlo ke snížení energetické náročnosti vytápěných budov určených k bydlení či pobytu lidí z pracovních, kulturních a dalších důvodů. Cech, který dnes registruje více než 15 milionů m2 zateplených fasád ročně, si toto výročí připomněl na slavnostním setkání za účasti svých vrcholových představitelů a významných pozvaných hostů.
Na uvedené číslo, které ve svém úvodním projevu oznámil předseda představenstva Cechu Milan Machatka, vzápětí reagoval jeden z pozvaných zahraničních hostů Ralf Pasker. Řekl, že v 8× lidnatějším Německu je to pouhých 32 mil. m2/rok.
Jiný významný host a zároveň řečník – Zuzana Sternová, ředitelka TSÚS, n.o. se sídlem v Bratislavě a zároveň viceprezidentka EAE (Evropské Asociace pro ETICS) uvedla, že zateplení domů, speciálně ETICS, funguje v zimě i v létě a šetří konstrukce.
Pozoruhodné bylo i místo konání slavnostního setkání – barokní Kaisersteinský palác vystavěný podle plánů G. B. Alliprandiho Karlem Dientzenhoferem v místě dvou původně středověkých domů, později renesančně upravených. Palác fascinoval mnoho účastníků. Přední budova je vrcholně barokní novostavbou, zadní si zachovala renesanční podobu (zdroj: Wikipedia). Palác byl zajímavý i z interiéru, například působivými klenbami anebo výhledem z okna na kostel svatého Mikuláše na Malé Straně nebo na Pražský hrad.
Více o Cechu
Cech pro zateplování budov, zkráceně CZB nebo Cech je sdružením podnikatelů – právnických a fyzických osob činných v oboru zateplování budov. Byl založen v roce 1993, jeho sídlem je Praha. V současné době Cech sdružuje 46 odborných firem a specialistů, jejichž předmětem činnosti je výroba a distribuce zateplovacích systémů, provádění a montáže těchto systémů, navrhování a posuzování či expertní činnost. Členy a přidružené členy lze dále rozdělit na experty, výrobce zateplovacích systémů a prvků a na realizátory.
Milan Machatka, předseda představenstva CZB, přivítal v hlavním projevu oficiální části tohoto setkání všechny pozvané hosty a ukázal na velmi bohatou činnost Cechu od jeho prvopočátku až do dneška. Cech stál u definice systému kontaktního zateplení ETICS (dříve KZS), podal návod k jeho správnému provádění, upevňování atd. až po zajištění jeho vysoké požární bezpečnosti. Cech své zkušenosti a poznatky stále prohlubuje nebo zdokonaluje a dbá, aby se co nejrychleji uplatnily v praxi, a to i formou vzniku či revizí dotčených norem a prováděcích postupů.
Cech, jako součást nadnárodního evropského seskupení zaměřeného na co nejnižší energetickou náročnost budov, postupně upravuje teoretická východiska i prováděcí praxi v souladu s tím, jak přibývají i zahraniční zkušenosti. Vydal na toto téma a s ním související problematiku řadu knih, příruček a jiných publikací. Velmi důležitá byla aktivita, ze které vzešla norma na provádění zateplovacích systémů. Bez tohoto předpisu si nelze představit dnešní vysokou technologickou úroveň zateplení budov v ČR.
České zateplování na Evropské špici
Činnost Cechu zahájilo první předsednictvo ve složení: Milan Machatka, Dalibor Poustecký, Jiří Šála, Pavel Med a Jan Loukotka.
Dnešní předsednictvo pracuje ve složení: Ing. Milan Machatka, CSc. (předseda představenstva CZB), Ing. Jan Loukotka, Český Caparol s.r.o. – místopředseda představenstva a mluvčí skupiny výrobců, a dále členové Ing. Milan Novák, MAMUT - THERM s.r.o., Ing. Pavel Svoboda, Svoboda S-THERMA a Ing. Jan Dvořák, EJOT CZ, s.r.o.
Jinou pozoruhodností je, že CZB vznikl už 15 let před obdobnou organizací v Německu, řekl nám místopředseda Jan Loukotka a upozornil tak na dlouhou historii zateplování u nás. Ta sahala dokonce daleko před revoluci 1989 a důvodem byla sanace panelových domů v Ostravě, kde panelové domy vyrobené z panelů z betonu s příměsí vysokopecního popílku vykazovaly statické vady. Oprava byla provedena injektáží řídkou betonovou směsí a následně musely být domy pro zachování tepelně technických vlastností zatepleny. Tehdy to ovšem bylo chápano i jako ochrana konstrukce.
Cech pro zateplování budov má dnes 56 členů, z nichž je 23 výrobců různých materiálů, komponent a prvků pro zateplování, 23 jsou přidružení členové a zbytek tvoří techničtí experti.
Priority Cechu
Vedle budování teoretické a technologické základny v oblasti zateplování budov, která je podpořena již řečenou širokou a intenzivní vydavatelskou a popularizační aktivitou, se Cech zaměřuje také na spolupráci s dalšími profesními institucemi, spolky a svazy, technickými zkušebnami (CSI, TZÚS, PAVUS, Výzkumný ústav pozemních staveb, s.r.o. a další) nebo veřejnoprávními a státními institucemi (ČKAIT, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Státní fond rozvoje bydlení a další). Na mezinárodní úrovni spolupracuje hlavně s „bratrskými” profesními organizacemi, uvedl Milan Machatka.
Ve znamení TANGA
Výjimečná byla hudební součást programu tohoto setkání, totiž vystoupení houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a podobně virtuózního akordeonisty Ladislava Horáka. Oba asi v hodinovém vystoupení doslova fascinovali všechny přítomné. Náplní jejich vystoupení bylo tango, přesněji hudba k tomuto tanci, který vznikl v Uruguayi a Argentině. Atmosféru skvěle dotvářelo prostředí interiérů Kaisersteinského paláce v samém jádru historického centra Prahy, které představuje Malá Strana – jedna z nejstarších a nejpůsobivějších částí Prahy v podhradí Pražského hradu s řadou kostelů, paláců a jiných architektonických skvostů. Poznamenejme, že i pro sedícího posluchače bylo v paláci poměrně horko, což ještě umocňuje hudební projev obou virtuosů.
Cíle zůstávají, nastalo uvědomění kvality
Naše redakce se tohoto setkání zúčastnila jako jediný zástupce odborného stavebního tisku, a to na základě pozvání pana Ing. Jana Loukotky, místopředsedy představenstva Cechu a jednatele společnosti Český Caparol s.r.o. Pan Loukokta nám poskytl i krátký rozhovor.
„Cíle zůstávají, nastalo uvědomění kvality,” zněla odpověď Jana Loukotky na naši otázku, jaké jsou cíle Cechu v následujících letech. „Například podle definice ETAG není sokl fasádou, a proto se nezatepluje. Tepelná ochrana budov by ale měla pamatovat i na tento detail, jako na součást obálky, která má vliv na energetickou bilanci domu. Cech by měl především usilovat o kvalitní zateplení. Jiným úkolem do budoucna jsou rekonstrukce starších zateplení z doby cca před 20 lety.”
Jiným problémem podle Jana Loukotky je, že „běžný občan zatepluje co nejlevněji a dodavatele zateplení shání přes sousedy a příbuzné... Výsledkem pak často bývá nízká kvalita plynoucí z nejlevnějších materiálů a překotné, nekvalitní práce.”
Zajištění kultivace trhu. Tím se myslí kvalitní a přesné provádění zateplení domů, tedy ETICS (z angl. External Thermal Insulation Composite System, tj. Kompozitní systém venkovní tepelné izolace), který bude zároveň dostatečně trvanlivý jak z pohledu jeho tepelněizolační funkce, tak i z pohledu architektury, zejména barevného podání.
„ETICS funguje i v létě,” dodává Jan Loukotka s odkazem zkušenost z turecké riviéry v okolí Antalye, kde „Turci zateplují, aby ušetřili za chlazení...”
Cech a zákonodárci. Jinou, avšak také důležitou rolí Cechu je účastnit se spolu s ČKAIT a dalšími profesními organizacemi tvorby zákonů, které souvisejí s výstavbou a užíváním staveb.