Central Park Praha

V roce 2009 byl kompletně zkolaudován bytový dům, který se nachází poblíž nákladového nádraží Žižkov a je zajímavý nejen pro jeho obyvatele, ale může být i inspirací pro architekty a projektanty. Propojuje to nejlepší, co může nabídnout rodinný dům a městský byt, poskytuje krásné výhledy na historické centrum Prahy, nabízí unikátní soukromý park a mnoho dalšího.

Když v roce 2003 zazvonil Ing. arch. Jaroslavu Wertigovi telefon, nejspíš neočekával, že hovor vyústí v šest let nepřetržité práce, na kterou nebude stačit pouze tým z ateliéru A69 architekti, ale ke které si bude muset postupně přizvat přes 20 dalších architektů.

Informace o projektu
Lokalita:Městská část Praha 3 – Žižkov, mezi ulicemi Ke Kapslovně, Pitterova, Malešická; u parku Parukářka
Developer:CP Praha s.r.o.
Architekt:A69 Architects
Generální dodavatel:Geosan Group a.s.
Koncept developerského projektu:Celkem 547 bytových jednotek

Rezidence ve věžích (13-15 pater) – 511 bytových jednotek 1+kk až 5+kk, penthousy v nejvyšších patrech

Terasový dům – 18 bytových jednotek viladům s předzahrádkou, garáží a samostatným vchodem

Mezonetový byt – 18 bytových jednotek patrová rezidence s terasou

Rozlehlý privátní park

Non-stop recepce s proškoleným personálem, hovořícím dvěma světovými jazyky

Nepřetržitá ostraha

Kavárna v objektu (vedle centrální recepce)

K bytovým jednotkám patří parkovací nebo garážová stání a prostorné sklepní kóje; umístěny v podzemních podlažích
Velikost rezidencí:32 m2 - 364 m2
Velikost soukromého parku:15.000 m2 (hned vedle soukromého parku je navíc rozsáhlý veřejný park Parukářka)

Součástí parku jsou vzrostlé stromy, chodníčky, designové lavičky, pergola, dvě dětská hřiště, vodní prvky – jezírka a potůčky, palubová terasa vhodná např. pro pořádání barbecue party.

Návrh

Územní plán města původně počítal v této lokalitě s vybudováním stadionu pro fotbalové mistrovství světa. Proto se poblíž nákladového nádraží Žižkov ještě v roce 2008 nalézala ulice U stadionu (dnes je tato ulice pojmenovaná Ke Kapslovně).

Jinak řečeno, na tomto místě měla vyrůst stavba, jejíž velká část měla zůstat "nezastavěná", tedy travnatá. A právě s tímto faktem počítal vítězný projekt.

Travnatá plocha, která dnes slouží jako neveřejný park pro obyvatele bytového domu, se stala středovým bodem celé stavby. A místo částí tribun vyrostlo deset věžových domů, uspořádaných do půdorysu podkovy, s možností vlastního vstupu přímo do parku. Celý komplex potom propojuje koridor, jenž umožňuje přechod z jedné věže du druhé tzv. "suchou nohou."

Central Park Praha

Central Park Praha byl pro architekty velkou výzvou, jak odpovědět na řadu otázek souvisejících s bydlením v centru města: Musí bydlení v centru znamenat odtržení od přírody a krajiny? Musí znamenat bydlení v centru věčné problémy se zaparkováním? Musí mít lidé žijící v centru města strach o své děti, když je nechají hrát si venku?

A nebo: Proč by mělo být bydlení v přízemí méně kvalitní než v patrech? Daly by se rodinné domy naskládat nad sebe? Mohl bych se i ve čtvrtém patře věnovat zahradničení? Proč bych i z malého bytu nemohl mít výhled do tří stran? Dal by se i byt v bytovém domě obejít zvenčí? Proč by nemohla mít každá ložnice svoji koupelnu?

Soukromý park

Na spoustu otázek odpovídá hlídaný soukromý park, který je jednou z hlavních dominant celého objektu. Přes bezpečnostní branku plynule navazuje na park Parukářka a doslova snoubí krajinnou architekturu s klasickou. Rozloha parku činí 15 000 m2 a nachází se uprostřed celého objektu. Park je ideální nejen pro odpočinek ve stínu vzrostlých stromů, ale i pro pořádání barbecue party na speciálně upravených palubových terasách, pro setkávání s přáteli a sousedy nebo pro hry dětí na dvou dětských hřištích s prolézačkami a houpačkami. Vhodný je taktéž pro sportující obyvatele celého komplexu. Ti díky němu nemusí vycházet ve sportovních oblecích na ulici, ale přes soukromý park mohou vyběhnout přímo do přilehlé Parukářky.

Soukromý park v Central Parku Praha

Bytové prostory

Deset věžových domů, které lemují soukromý park, pojme přes 540 bytů a rozdělit je lze na:

  • terasové domy
  • mezonetové byty
  • rezidence ve věži
  • penthousy

Pokud vás při pohledu na počet bytů napadla otázka, nebude-li pro obyvatele nepříjemné, když budou prakticky 540krát zrcadleni, pak nejste jediní. Řešením se ukázalo rozdílné výškové založení a následné pootočení každé věže. A samozřejmě rozdělení bytů do již zmiňovaných čtyřech kategorií.

Terasové domy

U klasických bytových domů bývají byty v přízemí o několik procent levnější. Terasové domy v Central Parku Praha ukazují, že to nemusí být nutně pravidlo. Spojují pohodlí klasického bytu s výhodami rodinného domu obklopeného zelení. Mají samostatné vstupy, předzahrádku i vlastní garáže s výtahem.

Stěny a střechy pokrývá unikátní travnatý koberec. Ten kromě své ekologické a estetické funkce výrazně zpříjemňuje mikroklima nejen domu ale i celého areálu. Přirozeným způsobem totiž reguluje vlhkost, stabilizuje teplotu, omezuje prašnost a celkově změkčuje akustiku prostředí.

Terasové domy v Central Parku Praha

Mezonetové byty

Mezonetové byty se rovněž nacházejí v nižších podlažích a to jak v terasových, tak věžových domech. Jsou dvoupodlažní a nabízejí atraktivní a moderní alternativu tradičního bydlení. Jejich koncepce dává možnost oddělit společenskou část od soukromé. Součástí mezonetů jsou rovněž terasy, které obyvatelům poskytují příjemné venkovní posezení s možností výhledu přímo do zeleně.

Terasové a mezonetové domy v Central Parku Praha

Rezidence ve věži

Dalším typem bytů jsou tzv. rezidence ve věži, které nabízejí byty od velikosti 1+kk až po prostorné jednotky o rozloze 180 m2. Nabízí dostatečné prostory, panoramatické výhledy a díky terasám skvělé spojení venkovních a vnitřních prostor.

Panoramatické výhledy

Díky originálnímu architektonickému řešení, které spočívá v diagonálním natočení bytů, a oknům francouzského typu, nabízí rezidence ve věži krásné výhledy minimálně do třech světových stran. Lze tak vidět Parukářku či zeleň soukromého parku. Z bytů ve vyšších patrech se však lze kochat i pohledem na Staré Město či dominantu Pražského hradu.

Pohled na Staré Město

Terasy

Každá rezidence má i svoji vlastní terasu, která se rozprostírá po celém vnějším obvodu a opticky propojuje interiér s exteriérem. Nejenže po ní lze obejít byt z jednoho konce na druhý, ale v případě hezkého počasí si na ní lze vychutnat i ranní snídani či večení posezení s přáteli. Konce teras jsou opatřeny vnějšími žaluziemi. Jejich zatažení umožňuje obyvatelům rezidence ochranu před slunečními paprsky či zvýšení soukromí, aniž by si museli odepřít pobyt vně bytu.

Terasy v Central Parku Praha

Penthousy

V některých z posledních pater věžových domů se nachází prostorné penthousy o rozlohách až 360 m2. Ty nabízí to nejlepší z rodinného a bytového domu - velký prostor, soukromí a obdivuhodné výhledy na Prahu.

Nadstandardní provedení a luxusní dojem umocní i výtah, jež obyvatele vyveze přímo do jejich rezidence. Každý z penthousů samozřejmě taktéž obklopuje rozlehlá terasa.

Penthouse

Vybavení bytů

V interiéru všech bytů jsou dřevěné třívrstvé lamelové podlahy v široké škále odstínů, dřevěná okna a okenní parapety, dýhované dveře i zárubně. Koupelnové vybavení pochází od renomovaných značek Duravit a Hüppe, baterie jsou značky Grohe a sprchový set Hansgrohe. Útulnost koupelen zpříjemní podlahové vytápění a otopné žebříky. Teplo domova zajistí podlahové konvektory, které lze pohodlně regulovat přes pokojový termostat.

Penthouse

Garážová stání

Jak již bylo řečeno, v celém objektu je přes 540 bytů. Není tedy divu, že jedna z věcí, na kterou se architekti museli zaměřit bylo, kam umístit automobily obyvatelů Central Parku. Řešením se ukázala velkokapacitní podzemní hlídaná garážová stání, díky nimž si již majitelé bytu o velikosti 3+kk mohou dovolit parkování minimálně dvou vozů uvnitř objektu.

Osobní ostraha a kavárna

V závěru lze dodat, že bydlení v Central Parku Praha si nejspíš vzhledem k ceně nedovolí úplně každý. Vhodný je zejména pro podnikatele, celebrity či další lidi s vyšším příjmem. Těm však kromě luxusního bydlení nabídne také společnou ostrahu a vlastní kavárnu. Díky společné ostraze, která vzhledem k počtu bytů vychází velmi levně, se mohou obyvatelé Central Parku Praha cítit bezpečně. A kavárnu lze využít k obchodnímu jednání, či jakémukoliv jinému posezení.

Kavárna v Central Parku Praha

Volné byty, jejich ceny, umístění a rozlohy

Výrobci materiálů podílející se na Central Parku Praha

Betonové konstrukce:ZAPA beton a.s. (beton)
SkyBau, s.r.o. (ukládání betonu)
Zdicí materiály:Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.
Tepelné izolace:Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
Hydroizolace:DEK, a.s.
Střešní materiály:DEK, a.s.
Prvky suché výstavby:Divize Rigips, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
Dveře:Lignis
SAPELI, a.s.
Okna:Window Holding a.s.
Parapety:Window Holding a.s.
Stínicí technika:Starlux s.r.o.
Podlahové vytápění:Danfoss s.r.o.
Rozvody vody, topení, plynu:Pecha, a.s.
Otopné žebříky:Duravit AG
Podlahové konvektory:ISAN Radiátory s.r.o.
Výtahy:KONE a.s.
Koupelnové vybavení:Duravit AG
HÜPPE GmbH
Baterie:Hansgrohe CS s.r.o.
Sprchový set:Hansgrohe CS s.r.o.
Keramické obkladyCersanit SA
PodlahyLUKOR s.r.o.

Ateliér A69

Ateliér A69 - architekti, s.r.o. založili v Chebu v roce 1994 architekti Boris Redčenkov (1969) a Prokop Tomášek (1969). V roce 1997 tým doplnil architekt Jaroslav Wertig (1969). Dnes už především pražský ateliér má na svém kontě několik desítek projektů a realizací na různých místech v České republice. Mezi nejznámější a nejvíce oceňované patří Sanatorium dr. Petáka a Villa Lea ve Františkových Lázních, dům EggO a Villa Park Strahov v Praze, Triplex v Karlových Varech, Centrum technického vzdělávání v Ostrově a další.

Tým architektů z ateliéru A69 architekti. Zleva Boris Redčenkov, Jaroslav Wertig a Prokop Tomášek
Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv Central Parku Praha