Certifikované stavební dílce Fermacell pro dřevostavby od f. Xella Trockenbau

Společnost Xella Trockenbau GmbH učinila mimořádný krok v podpoře montovaných staveb z dílců lehké prefabrikace na bázi dřeva, známých jako dřevostavby, když nechala certifikovat některé vlastní typy stavebních dílců, z nichž mohou být dřevostavby montovány. Výsledky pak nabídla tuzemským zhotovitelům. Jen na vývoji „svého“ systému a jeho certifikaci tak ušetří montážní firma caa milionovou částku, nehledě na drahocenný čas.

Xella Trockenbau očekává, že výhody tohoto kroku pocítí i zákazník a že se časem citelně zvýší i zájem o dřevostavby. Fermacell je velice vhodným materiálem pro výrobu stěnových panelů, z nichž se montují dřevostavby. Stěnový panel je rám vyrobený z dřevěných trámů, jež zde plní statickou, tzn. nosnou funkci. Rám je vyplněný izolací (minerální vlnou) a opláštěný deskami. Jednostranné, ale zejména oboustranné opláštění deskami Fermacell vede takřka k bezkonkurenční hodnotě vodorovného (smykového) zatížení panelu. To je důvod, proč se Fermacell v montovaných dřevostavbách rychle prosazuje. Dalšími důvody je nehořlavost, zvuková izolace a u nás i velmi kvalitní servis ze strany výrobce Xella Trockenbau. Více o tom v [1].


Řez certifikovanou konstrukcí s kontaktním zateplovacím systémem

Podmínkou poskytnutí výrobních podkladů k opakované výrobě předmětného systému stavebních dílců pro dřevostavby je, že zhotovitelé dřevostaveb budou pro vlastní výrobu dílců odebírat materiál Fermacell, který Xella vyrábí, a že výrobní podklady ani podklady pro certifikaci nebudou poskytovat třetím osobám. Pro rozjetí výroby dílců dále musejí zhotovitelé dřevostaveb (zde v roli výrobců stavebních dílců) „za své" vypracovat výrobní dokumentaci a zavést certifikovaný systém výroby. Certifikační společnosti (VVUD Praha, s.p. - Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Certifikační orgán č. 3075, Autorizovaná osoba č. 222) potom zhotovitelská firma zaplatí pouze za certifikaci systému řízení výroby 29 tis. Kč a za každý rok prodloužení dohledu nad výrobou 15 tis. Kč.

Zhotovitelé dřevostaveb tím ovšem ušetří za vývoj a výrobkovou certifikaci vlastního systému stavebních dílců pro dřevostavby mnohem více, hrubým odhadem až jeden milion. Také ušetří za náklady spojené s návrhem a vývojem svého systému a dále spoustu času, kdyby nestavěli, ale jen vyvíjeli a certifikovali. Společnost Xella Trockenbau dále zhotovitelům poskytne slevu za materiál Fermacell na stavbu prvního domu od 44 % až do 70 % z ceníkové ceny. Posledním zvýhodněním je roční bonus za nakoupení desek Fermacell určitého množství, který je zamýšlen ke krytí výdajů zhotovitele za roční dohled na řízení výroby.


Řez jiného typu konstrukce s využitím desky Powerpanel HD

Xella Trockenbau GmbH, v České republice zastoupená pobočkou v Praze - Zbraslavi, je známá jako výrobce stavebních desek Fermacell, což je dnes už označení pro celý systém, jehož základem je sádrovláknitá deska Fermacell a cementovláknitá deska Fermacell HD určená i pro venkovní aplikace. O stavebním systému Fermacell více v [2].

Desky na bázi sádry jsou dnes ve výstavbě z mnoha důvodů velmi oblíbené. Jsou zdravotně zcela nezávadné a z pohledu ekologie velmi šetrné (to se týká jak výroby, tak používání i recyklace), mají jedinečné protipožární vlastnosti, vynikající schopnost akumulace tepla a konečně příznivě ovlivňují (stabilizují) vnitřní vlhkost díky pravděpodobnému přechodu krystalové vody sádrovce ve vzdušnou vodní páru a naopak, viz např. [3]. Montáž těchto desek probíhá suchou cestou a velmi rychle. Speciálně sádrovláknité desky pak mají (na rozdíl od sádrokartonu) řádově vyšší tuhost a pevnost (hlavně v ohybu a ve smyku). Tato poslední vlastnost sádrovláknitých desek, jak už bylo zmíněno, se velice dobře osvědčuje v lehkých stavebních dílcích pro montáž dřevostaveb, kde tato deska funguje mj. i jako velice účinná diagonální výztuha. Použití desek Fermacell je ovšem mnohem širší, používají se i v dalších segmentech tzv. suché výstavby a to zejména jako podlahový materiál nebo materiál do protipožárních konstrukcí, viz např. [4] a [5].


Stěnové dílce, z nichž se stavějí dřevostavby, se hromadně vyrábějí v dílně nebo továrně a jako výrobky musejí mít vlastnosti ověřené certifikací.

Od 10. 2. 2004 je v platnosti ETA (Evropské technické schválení), které stanovuje fyzikální a mechanické vlastnosti desky FERMACELL. Podle těchto hodnot může statik využít FERMACELL jako konstrukční prvek pro ztužení nejen stěn, ale také stropů, střech a ostatních stavebních dílců.


Příklad aplikace Fermacellu u jiného typu výstavby. Sídliště řadových domů v Ingolstadtu, Německo

Certifikované stavební dílce

Jako prvovýrobce a dodavatel deskového materiálu nemá společnost Xella Trockenbau závažnou potřebu vyrábět stavební dílce, neboť to je záležitost dodavatelů dřevostaveb. To, že se tato společnost nakonec přesto rozhodla navrhnout a nechat certifikovat kompletní sérii dílců, vhodných pro montáž dřevostaveb, má důvod tak trochu ve specifických českých podmínkách.


Kotvení sádrovláknitých desek Fermacell k nosnému dřevěnému rámu je velmi snadné a rychlé.

Montovaná výstavba z dílců lehké prefabrikace na bázi dřeva je doménou zejména menších stavebních firem (zhotovitelů dřevostaveb). Je známo, že tato výstavba zaujímá v celkovém množství postavených rodinných a bytových domů jedno až dvě procenta. Firem, které se touto výstavbou zabývají, je tedy stále velmi málo. S tím nepřímo souvisí, že povědomost o dřevostavbách je mezi veřejností nízká a část veřejnosti k nim má řadu záporných předsudků. Stává se, že zájemce o montovanou dřevostavbu najde spíš ve svém okolí mnoho těch, kteří mu ji rozmlouvají, ale málokdy někoho, kdo ji doporučí. Další problém může nastat, když zájemce hledá v okolí projektanta nebo stavební firmu, která mu dřevostavbu podle jeho požadavků navrhne a postaví. Není pak divu, že i vřelý příznivec dřevostaveb nakonec zvolí jednodušší cestu - stavbu kamenného domu.

Také firmy realizující dřevostavby jsou na tom hůře, než jejich „kolegové", kteří klasicky zdí z betonu a cihel. Ti totiž nakupují běžné zdicí prvky se všemi potřebnými certifikáty a prohlášením o shodě. Stačí je jen dovézt na stavbu a začít.

Pokud však zhotovitel dřevostaveb má z daného typu dílců, které si sám v dílně vyrábí, postavit opakovaně víc domů (byť architektonicky odlišných), musí být tyto dílce posouzeny podle zák. č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na stavební výrobky a podle jím odkazovaného nařízení vlády č. 178/1997 Sb. (ve znění pozdějšího NV č. 312/2005 Sb.), §5, tedy nejpřísnějším způsobem - certifikací. Ze stavební firmy se tak stává zároveň i výrobce se všemi povinnostmi, které plynou z uvádění výrobků na trh. Proces certifikace znamená pro malou firmu, která si stavební dílce sama vyrábí (jako výrobce) a montuje (jako stavební firma), nesmírnou finanční a také časovou zátěž.


Příklad aplikace Fermacellu u jiného typu výstavby. Ředitelství spojených poštovních pojišťoven, Stuttgart, Německo

Povinná certifikace stavebních dílců je jednou z největších bariér, která významně brání faktickému rozvoji výstavby dřevostaveb u nás a která výrazně převažuje všechny tzv. podpory tomuto druhu výstavby.

Společnost Xella Trockenbau je první, která tuto bariéru prolamuje. Do historie českého stavebnictví tak snad vstoupí jako první, kdo fakticky podpořil výstavbu tohoto druhu pověstným „pytlem mouky" namísto rad a slov. Takto certifikované konstrukce lze použít do staveb jen v České republice.

Certifikace pro společný trh

Co se týče českých zhotovitelů dřevostaveb na společném evropském trhu, i zde, a to již delší dobu, poskytuje společnost Xella Trockenbau v rámci své podpory výrobcům dřevostaveb podklady pro dokumentaci a posouzení konstrukcí a poskytuje pro ně také pokyny jak postupovat při žádosti o vydání evropského technického schválení (prohlášeni shody) ETA.

Zhotovitel dřevostaveb (zde v roli výrobce stavebních dílců) předkládá dokumentaci k posouzení jednotlivých požadavků vyplývajících z ETAG 007 (obdoba českého stavebně technického osvědčení - STO). Jím vyráběný dílec (tj. výrobek) se však skládá z celé řady jednotlivých výrobků (prvků), které jsou do něho zabudovány. Desky už od prvovýrobce (Xella Trockenbau) nesou značku CE (ostatní prvky, ze kterých se dílec také skládá - dřevěné nosné konstrukce, izolace atd - a které Xella Trockenbau nedodává, je nejlépe pořizovat také s označením CE. Je to lepší a také jednodušší pro získání vlastního označení CE na dílec). Tím odpadá proces certifikace samotných desek (a dalších výrobků) a celý proces je tak urychlen. Výrobce tak dokládá „jen" požadovanou funkčnost jejich vzájemného propojení a působení. Po splnění všech požadavků směrnice ETAG obešle notifikovaná osoba výsledky svého posouzení všem ostatním notifikovaným osobám členských států EU k vyjádření. Ostatní notifikované osoby tento materiál připomínkují a vracejí zpět. Po ukončení tohoto procesu je zhotoviteli dřevostaveb vystaveno Evropské technické schválení ETA a může své výrobky označovat značkou CE. Držitel tohoto schválení může své výrobky (zde stavební panely) distribuovat po celé EU.

Setkání montážních firem

Dne 24. ledna 2006 uspořádala společnost Xella Trockenbau GmbH, org. složka Praha setkání se zhotoviteli dřevostaveb v Boby centru v Brně, kde svůj velkorysý a pro podporu výstavby dřevostaveb mimořádně významný krok veřejně a před novináři prezentovala. V první, přednáškové části programu v sérii přitažlivých slovních vstupů od Ing. Jitky Beránkové, PhD. (VVUD Praha, s.p.) a dále Ing. Miloše Kincela, který celý přednáškový večer moderoval, Ing. Jaroslava Benáka, Ing. Tomáše Korbela, Jiřího Provázka a Aleše Pechtora (všichni Xella Trockenbau GmbH) a dalších diskutujících byl podrobně popsán postup, jak získat možnost vyrábět certifikované stavební panely s deskami Fermacell nebo jak certifikovat systém řízení jejich výroby.

Dále se účastníci setkání seznámili s novinkami firmy Xella Trockenbau pro rok 2006. Je to deska s TB hranou , oboustranně vyztužená cementovláknitá deska Fermacell Powerplane H2O, rychle tuhnoucí podsyp, výplňová malta Fermacell, okrajové izolační pásky, hydroizolační těsnicí systém a podkladová tkanina. Uvedeným výrobkům, které zde poprvé představil Tomáš Korbel, se budeme věnovat v některém z příštích čísel.

Silný startovní impuls

Konečně vstup Jiřího Provázka upozornil na nejzávažnější a bohužel často se opakující chyby při práci s deskami Fermacell, kdy vedle chyb v technice a technologii vlastního provádění se dodavatel dopouští i hrubých chyb - řekněme procesních. Je to zejména špatná „práce" se stavebním deníkem, v němž obvykle chybí záznamy o fatálních nedostatcích, technologické nekázni atd., zato se tam objevují úplně irelevantní poznámky. Když pak věc přeroste ve spor, chybí postižené straně důkazy. Také tomuto tématu se v dalších číslech tohoto časopisu budeme věnovat.

V druhé, společenské části večera, která dávala prostor pro volnou komunikaci mezi atraktivním sportovním programem (závody účastníků na motokárách), se většina účastníků spontánně vyjadřovala k možnosti získat od společnosti Xella Trockenbau GmbH systém certifikovaných stavebních dílců pro výstavbu dřevostaveb. „Je to opravdu velmi silný startovní impuls pro každou firmu, která se chce této výstavbě věnovat, ale nemůže si dovolit vysoké výdaje za certifikáty," vyjádřil se jeden z účastníků.

Přejeme všem zhotovitelů dřevostaveb, které nabídky firmy Xella Trockenbau využijí, aby to byl nejen jejich start, ale i start k větší oblibě dřevostaveb v České republice.

Literatura:
[1] Šovčík, Peter: Proč používat FERMACELL v dřevostavbách?, Stavebnictví a interiér 9/2005, str. 54; http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1672
[2] Hejhálek, Jiří: FERMACELL kompletní systém pro dřevostavby a suchou výstavbu, Stavebnictví a interiér 5/2005, str. 38, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1531.
[3] Hejhálek, Jiří: Mohou sádrové materiály ovlivňovat vnitřní vlhkost (III), Stavebnictví a interiér 8/2004, str. 62, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1306.
[4] Holenda, Tomáš: Sádrovláknité desky FERMACELL v suché výstavbě, Stavebnictví a interiér 8/2004, str. 36, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1298.
[5] Holenda, Tomáš: Podlahové desky FERMACELL, Stavebnictví a interiér 10/2004, str. 37, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1358.

Autor:
Foto: Archiv firmy Xella Trockenbau-Systeme GmbH