Český pavilon na Expu 2020
Spojené arabské emiráty budou ještě dalších pět měsíců dějištěm světové výstavy Expo. Český pavilon představí dvaceti milionům očekávaných návštěvníků to nejlepší ze současných českých technologií, průmyslu, vědy, výzkumu a umění.
Světová výstava Expo 2020 v Dubaji, která byla po ročním odkladu zahájena až letos 1. října, je první Světovou výstavou, která se koná v arabské zemi. Provází ji hlavní téma s názvem Propojování myšlenek, vytváření budoucnosti a tři podtémata: udržitelnost, mobilita a příležitost. „Spojené arabské emiráty představují mezi arabskými zeměmi největšího obchodního partnera Česka se společným obratem přes sedm set milionů amerických dolarů a české firmy se zde vedle tradičních odvětví úspěšně prosazují i v sektorech nejmodernějších technologií,” zdůraznil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa. Účast České republiky na dubajském Expu tak pomůže řadě českých firem a institucí otevřít cestu na lukrativní trhy nejen ve Spojených arabských emirátech, ale v celém regionu.
Vedle českého zastoupení se návštěvníkům výstavy představuje dalších 189 národů, přičemž celá šedesátka z nich připravila vlastní pavilony.
Zisk vody ze vzduchu
Technologickým i expozičním jádrem českého pavilonu, pojmenovaného Czech Spring, je systém S.A.W.E.R. Zařízení, které samostatně vyrábí vodu ze vzduchu pouze za pomoci solární energie, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak vytvořit oázu v poušti. Principy inovací a patentů ČVUT a AV ČR odhaluje návštěvníkům podzemní nika v zahradě a didaktická stěna ve vstupní galerii. Tady z pramene vyrůstá exponát s názvem Srdce pavilonu – ocelové kapiláry nechávají po sobě a po skleněných embryích stékat chladnou vodu, prorůstají dále stěnami a vytváří Mrak, skulpturu stínící návštěvníky i zahradu. Dílo Jana Dostála je největší ručně tvarovanou sochou z nerezové oceli na světě.
Téma: Architektura
Do prvního patra pak návštěvníci stoupají kolem stejně monumentální světélkující instalace společnosti Lasvit, navržené Maximem Velčovským. Exponát s názvem Golden Rain je vyroben z kovových vláken v kombinaci se sklem a propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi. K vidění bude také interaktivní stěna osobních 3D tiskáren od společnosti Prusa Research, s jejichž pomocí si návštěvníci budou moci vytvořit trojrozměrnou sochu.
Sklářský design
Centrálním exponátem stálé expozice Czech Republic – Country for the Future – je Venus, největší leštěná skleněná socha na světě od Vlastimila Beránka, která přímo komunikuje s dvojjediným exponátem společnosti Crystal Caviar a Lázní Darkov – skleněné plastiky Darkov Waves od téhož autora jsou vystaveny ve vodních sloupech. Vedle téměř dvou desítek stálých exponátů je připraveno i jedenáct dvoutýdenních expozic. První z nich byla výstava České lázně v režii agentury CzechTourism.
Obří žulová instalace
Za vůbec největším exponátem národní expozice – téměř pětimetrovou sochou Victoria Robotorum, kterou Jaroslav Róna vytvořil s podporou nadace PPF z jediného kusu žuly – najdou návštěvníci v zahradě před pavilonem instalaci Subfossil Forest. Ta nabídne původní podobu dubových kmenů, které ukrývají informace z konce doby ledové.
„Národní expozice je pohledem do budoucnosti – platí to o energetických inovacích, o svobodě, kterou nabízí 3D tisk, i o vizionářském výtvarném umění – a kontrapunktem k původním českým technologiím je důraz na ochranu přírodních zdrojů a na odpovědnost za budoucnost celého světa,” říká Jiří František Potužník, generální komisař účasti České republiky na světové výstavě Expo.
Národní pavilon na Expu 2020 v Dubaji vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA.
1) Redakčně upraveno. Zdroj: www.mzv.cz, www.czexpo.cz