Čeští výrobci a firmy potřebují technicky vzdělané hlavičky
O tom a dalších tématech se hovořilo dne 27. 2. 2014 na celostátní soutěži „Výrobek roku 2014“ pořádané vydavatelstvím Vega a Institutem udržitelné výstavby. Soutěžilo se o nejlepší stavební výrobek a technologii roku 2014. V odborné porotě zasedli představitelé středních a vysokých technických škol spolu s porotci profesními.
V soutěži prezentovalo svůj výrobek či technologii celkem 22 převážně českých firem ze stavebního odvětví. Snahou zúčastněných bylo prezentovat inovaci výrobku a technologického postupu. Byla to zároveň jedinečná příležitost, jak diskutovat i o potřebách firem z hlediska nároků na žáka střední odborné školy v oboru stavebnictví.
Kvalita budoucích techniků
V diskuzi se zástupci firem byly otevřeny otázky fungování firem, ale i otázky potřeb budoucích techniků a jejich kvality. Cílem většiny českých firem zůstává spokojenost zákazníka a kvalita výrobků či služeb jimi poskytovaných. Ovšem budování a udržení konkurenceschopnosti českých firem, a myslím, že to neplatí jen pro zmiňované stavebnictví, je velice obtížné. Pokud se chce firma udržet na trhu a konkurovat výrobkům z ciziny, musí splnit mnoho podmínek. Firma dnes totiž není jenom tím, kdo prodává, ale musí se zaměřit na vývoj, inovaci, výzkum, experimenty, ověřování, design a další. A to vše za podmínek dodržení evropských norem.
Cesta od počátku výrobku a technologie po jeho prodej a získání zakázek je velice dlouhá a finančně náročná. České firmy mají svoji historii mladou a ruku v ruce technologického rozvoje musí udržet svoji existenci. Zahraniční firmy mají sice náskok z hlediska ekonomické stability, zkušeností, umístění na trhu, ale české firmy mají pověst kvality, dlouhé životnosti výrobků, šikovnosti při řešení optimálních nákladů směrem k zákazníkovi při zachování kvality a ohledu na ekologii. Výzkum a technologický vývoj se zaměřuje na zvýšení kvality a úsporu zákazníka zároveň.
Potřeby v technologickém rozvoji českých výrobků předpokládají zájem mladých lidí o technické vzdělání. Ten však v posledních letech, ke škodě potencionálních zájemců o odbornost, klesá. Přitom se nabízí široký výběr specializace ve stavebnictví a jistota budoucího uplatnění.
Spojení teorie s praxí
Pro mě osobně tato akce byla opět ujištěním, že cesta spojení střední školy a odborných firem je správná. Ve škole je naučíme teorii, ale přednáškami a praxí s odborníky je nadchneme nebo ovlivníme cestu jejich specializace. Věřím, že i stát bude vytvářet podmínky pro rozvoj firem a prodej českých výrobků, ale i pro rozvoj propojenosti sféry vzdělávání a praxe. Pro konkurenceschopnost průmyslu potřebujeme technicky vzdělané hlavičky. Stejně tak, jako vývoj technologie, tak i odborné zrání technologa je dlouhé.