Cetris: nejrozšířenější cementotřískové desky v Evropě
Výrobce desek, akciová společnost CIDEM Hranice, a.s., divize Cetris, která se od doby svého vzniku stále rozrůstá, má co nabídnout. Multifunkční cementotřískové desky CETRIS ® jsou dnes vyráběny a distribuovány hned v několika druzích, barvách a velikostech. Desky se pyšní řadou výjimečných technických vlastností, díky kterým se staly vyhledávaným stavebním materiálem mezi odborníky odborníky, ale i laickou veřejností.
Historie cementotřískových desek sahá do 20. let minulého století, kdy v Evropě začaly první pokusy o výrobu desek z různých směsí. Nejstarší pokusy byly monitorovány ve Švédsku, zde však stále nemůžeme mluvit přímo o deskách cementotřískových. Ty přišly na řadu o něco později, v roce 1967, kdy si Švýcaři vyrobili vlastní technologické zařízení, a zprovoznili tak první linku v Evropě. Od té doby se desky začaly vyrábět na pěti dalších místech. V České republice se začala linka na výrobu cementotřískových desek stavět v roce 1987, do provozu byla uvedena v roce 1991. Tehdy měla kapacitu 20 tisíc m3 desek za rok. V roce 2001 prošla celá linka rozsáhlou rekonstrukcí a tím se dosáhlo výrazného zvýšení kapacity a to až na 28 tisíc m3 ročně. S touto kapacitou se CIDEM Hranice a.s., divize CETRIS, se sídlem v Hranicích na Moravě, řadí k výrobcům s největší roční kapacitou na výrobu cementotřískových desek v Evropě.
O obchodní strategii tohoto výrobce, o zdejších produktech, jejich vlastnostech, přednostech a uplatnění, jsme hovořili s Ing. Martinem Klvačem, ředitelem divize CETRIS.
Jak vzpomínáte na začátky divize CETRIS a jakou pozici na trhu zastáváte dnes?
Začátky byly samozřejmě těžké, jak už to většinou bývá, nicméně pro nás velice zajímavé a v mnohém přínosné. Základní fyzikální a mechanické vlastnosti prvních výrobků jsme postupně zkoušeli a vyhodnocovali. Zjišťovali jsme kvalitu a parametry desek, upravovali poměry zdrojových surovin. Snažili jsme se a stále se snažíme nacházet nová použití cementotřískových desek ve stavebnictví, a využívat tak předností našich desek. Důkazem toho je neustálý růst objemu prodeje od počátku výroby. Dnes prodáváme neuvěřitelných 23 tisíc m3 desek za rok a tím ovládáme většinový podíl objemu prodeje na evropském trhu.
Jak hlídáte kvalitu vašich výrobků?
Kromě nezávislých zkušeben z České republiky, ale i Německa, Holandska, Slovenska nebo Polska, které několikrát za rok odebírají vzorky a testují parametry výrobků i samotného systému výroby, si hlídáme kvalitu našich výrobků sami. Máme vlastní laboratoř, kde neustále kontrolujeme a vylepšujeme kvalitu, která je pro nás na prvním místě. Od roku 1996 jsme držiteli certifikátu systému managementu jakosti ISO 9001 a od června 2004 vlastníme Certifikát shody dle normy EN 13986:2003. Znamená to, že jsme završili celkovou evropskou certifikaci pro evropský trh a můžeme používat na našich výrobcích Cetris® značku CE.
Prozradíte nám »recept« na vaše cementotřískové desky?
Základních surovin je pět. Asi čtvrtinu tvoří rychletvrdnoucí portlandský cement 42,5, nedílnou součástí je smrkové nebo jedlové dřevo, které musí být odkorněné, a které nakupujeme ve formě vlákniny, štěpek nebo pilin. Další přísadou jsou chemické látky, které tvoří asi 2 % směsi. Konkrétně jde o síran hlinitý a vodní sklo, které slouží k mineralizaci. Poslední ingrediencí je technologická voda.
Mohl byste nám přiblížit technologický postup samotné výroby?
Výroba dnes již podléhá evropské normě EN 634, neplatí už naše podniková norma, jak tomu bývalo dříve. Parametry výroby jsou tedy společné pro celou Evropu. Všechny přesně navážené komponenty se míchají v míchačce, přičemž velmi důležitá je výstupní vlhkost hmoty, která se musí pohybovat kolem 40%. Směs se poté sype v přesně stanovené tloušťce na kovové podkladní podložky, čímž vzniká tzv. cementotřískové rouno. Jednotlivé podložky se dále stohují na sebe, aby se v lisu slisovaly pod tlakem 2 – 3 MPa. Následně po slisování přejíždí na 6 – 8 hodin do vytvrzovací komory, kde v teplotě 60°C získají manipulační pevnost. Poté se desky oddělí od podkladních plechů, jsou převezeny do klimatizačního prostoru a zde zrají dalších sedm dní. Po vyzrání dosáhnou konečnou pevnost 11 - 12 MPa (norma předepisuje minimálně 9 MPa). Desky se nakonec naformátují na základní rozměr, který je 1250 x 3350 mm. Desky vyrábíme v tloušťkách od 8 do 40 mm, vždy ve 2 mm intervalech. Výroba cementotřískových desek Cetris® je neustále monitorována a je prováděno více jak 40 vstupních, mezioperačních a výstupních kontrol.
Jaké jsou přednosti cementotřískových desek oproti jiným materiálům?
Cementotřískové desky slučují výhodné vlastnosti cementu a dřeva. Jsou ekologické a hygienické, protože neobsahují žádný azbest ani formaldehydy. Desky Cetris® jsou odolné vůči ohni - podle ČSN 73 0862 jsou zařazeny mezi nehořlavé. Další předností je odolnost proti vlhkosti: desky lze použít jak do vlhkých prostor, tak do exteriéru. Tuto vlastnost bych chtěl zdůraznit, protože zákazníci si často myslí, že desky ve vlhku nabobtnají a zdeformují se. Abychom toto neopodstatněné tvrzení názorně vyvrátili, instalujeme pravidelně na výstavách akvária, kde mezi akvarijní ryby umísťujeme naše desky. Zákazníci se tak mohou na vlastní oči přesvědčit, že k žádným deformacím nedochází. Zde také demonstrujeme ekologičnost desek, z desek se neuvolňují žádné nebezpečné ani zdraví škodlivé látky, které by rybičkám jakkoliv ublížily. Měřené bobtnání je maximálně v rozsahu do 1,5%. Další důležitou vlastností je odolnost proti plísním a houbám. Vlastníme atest i z hlediska potravinářského průmyslu, takže se desky dají použít např. i v pekárně. Vysoce hodnocenou výhodou je snadná opracovatelnost. I když jsou desky z části z cementu, je zcela běžné a bezproblémové řezání, frézování, vrtání i broušení. Další ryze kladnou vlastností je mrazuvzdornost. V současné době máme vyzkoušených 50 zmrazovacích cyklů, ale provádíme řady dalších doplňujících zkoušek. Ve výčtu předností a výhodných vlastností bych samozřejmě mohl dále pokračovat.
Jaké druhy desek vyrábíte?
V první řadě je to deska Cetris®Basic. Je to základní deska a všechny ostatní z ní vlastně vycházejí. Vyrábí se v základním formátu, jak jsem již zmiňoval, 1250 x 3350 mm a je bez jakýchkoliv dalších úprav či služeb. Dalším druhem je Cetris® PD, která je určena pro technologie suchých podlah. Je opatřena perem a drážkou a dodává se v rozměrech 1250 x 625 mm, v tloušťkách od 16 do 28 mm. Deska Cetris ®PDB je určena rovněž na suché podlahy, je ale navíc kalibrovaná broušením, čili slouží pro pokládku tenkovrstvých krytin. Deska Cetris®Profil, jejíž povrch tvoří reliéf imitující strukturu dřeva, omítky nebo břidlice, se používá především jako fasádní obkladová deska. Další desky jsou již desky s povrchovou úpravou, vhodné pro fasádní systémy. Cetris®Plus, na které je z obou stran nanesen penetrační nátěr většinou v bílé barvě, který zlepšuje přilnavost mezi deskou a finální povrchovou úpravou, snižuje nasákavost desky a spotřebu finální fasádové barvy. Cetris®Finish, která jeopatřena základním nátěrem a finální akrylátovou barvou v odstínech, které je možno vybrat podle vzorníku RAL nebo NCS. Cetris®Dolomit je opatřena posypem mramorové drtě různých zrnitostí a je k dostání rovněž v barvách podle vzorníku. Letošní novinkou je deska Cetris®Lasur a Cetris®Lasin. Obě dvě jsou natřeny akrylátovou lazurovací barvou a jsou vyráběny v sedmi odstínech. Deska Cetris®Lasur je vhodná do exteriéru. Cetris®Lasin je oboustranně broušená, kalibrovaná deska určená pouze do interiéru.
Jaký ohlas nové výrobky na našem trhu mají?
Většinu projektantů i zákazníků samozřejmě zajímají naše novinky. Stále nám chodí nové a nové požadavky a podněty, zvláště ze zahraničí, které se snažíme zpracovat a zákazníkům co možná nejvíce a nejrychleji vyhovět. Letos jsme vydali už druhou rozšířenou verzi naší tzv. Bible Cetrisu, s názvem „CETRIS® podklady pro projektování A REALIZACI“, kde jsou veškeré informace o našich výrobcích a systémech. Když už o nich mluvíme vzpomenu další čerstvou novinku, zdvojené podlahy CETRIS®NESITE.
Jaké je použití desek, používají se více na podlahy nebo spíše jako fasádní materiál?
Už z našeho loga vyplývá multifunkčnost našich produktů. Můžeme říci, že základní použití je konstrukční, čili na opláštění jak dřevěných, tak kovových konstrukcí různých staveb a to především z exteriéru. Poměrně velké odbyty mají podlahové systémy, fasádní systémy a systémy ztraceného bednění. Naše desky se často používají v protipožárních aplikacích a v neposlední řadě také v hobby systémech.
Jak je to s umístěním vašich výrobků na trh, je pro vás stěžejní český nebo zahraniční odběratel?
Na tuzemském trhu nyní zůstává okolo 60% produktů, do Evropy se dostane 40%. Dříve byl ale poměr obrácený, protože objemy byly nižší. V současné době obchodujeme např. s firmami z Německa, Holandska, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Slovenska, Polska, Slovinska i Estonska a Litvy. Snažíme se tedy i o export do východní Evropy. Máme však také zajímavé zakázky do Afriky nebo Jižní Ameriky.
Jak byste tedy vyhodnotil současný rok? Je úspěšný?
Rok 2004 se vyvíjí k naší velké spokojenosti, protože objemy výroby a prodeje našich desek jsou nejvyšší od vzniku v roce 1991. Jsem také přesvědčen, že nabízíme vysokou kvalitu produktů, mnoho nových výrobků a systémů a také zákaznická podpora a školení jsou na vysoké úrovni – stačí se jen podívat na naše internetové stránky www.cetris.cz.
Za tyto úspěchy vděčím samozřejmě dobrému obchodnímu, vývojovému a výrobnímu týmu divize CETRIS. Je to kolektiv, který pracuje s nasazením a nadšením a jak já říkám za dobrým výsledkem stojí vždy dobrý produkt a dobří lidé.
Děkujeme za rozhovor.