Co byste měli vědět dříve, než serozhodnete pořídit si světlovod
Světlovod, vynález z poloviny dvacátého století, zaznamenal bouřlivý rozvoj v devadesátých letech. Díky němu lze přivést denní světlo na chodby domů, do kanceláří, prostor obytných center a na mnoho jiných míst, která by jinak musela být osvětlována mnoha žárovkami nebo zářivkami.
Rozhodli jste se přivést denní světlo do míst, kde ho nemáte? Chcete, aby váš světlovod dlouho a dobře fungoval? Nechcete naletět amatérům? Přinášíme vám nejdůležitější rady a tipy.
Komu svěřit návrh světlovodu
Nabízejí se tři možnosti: můžete využít některý z e-shopů, nabídku střechaře anebo si necháte zhotovit návrh od profesionála.
První možností je internet, kde si můžete sehnat prospekty, ceníky, zjistit technické vlastnosti a porovnávat je s jinými a pak si produkt objednat v e-shopu. Domů vám pak přijde krabice se světlovodem a vy si ho o víkendu zkusíte sami namontovat.
Druhou možností je zavolat svého střechaře, ten si prohlédne vaši střechu a je docela možné, že vám může navrhnout světlovod, který je právě v akci ve stavebninách nebo jenž se snadno montuje. Anebo můžete oslovit profesionála. Ten si zjistí nejen to, jakou máte střechu, ale projde i místnosti, které mají získat více světla. Možná teprve s ním zjistíte, že nepotřebujete světlovod, jako spíše osvětlenou místnost. Úkolem profesionála je přijet k vám, probrat s vámi do detailů situaci a navrhnout vám takový světlovod, který naprosto přesně splní vaše požadavky na osvětlení místnosti.
Není kopule jako kopule
Dejte na naši radu a vyhýbejte se kopulím z levného plastového výlisku! Odborníci vám doporučí jako základní úroveň kvality materiál Plexiglass, nejvhodnější je ovšem kopule z křišťálu. A proč? Kopule je neustále vystavována měnícím se povětrnostním podmínkám, UV záření, smogu a těmto negativním vlivům dokáže odolat pouze české sklo.
Povrch tubusu rozhoduje o životnosti a množství světla
Úkol tubusu je jasný – beze ztrát dovést denní světlo sesbírané křišťálovou kopulí do místnosti. Je tedy nutné zaměřit se na vnitřní povrch tubusu.
Levnější varianty nabízejí tzv. odrazovou fólii, která je nalepena na vnitřní straně hliníkového tubusu, jehož vlastnosti jsou ovšem proměnlivé. Stále se v něm totiž mění vlhkost a teplota, což narušuje přilnavost této fólie, a tím pádem i odrazivost. Kvalitní a dlouhotrvající odrazovou vrstvu lze vytvořit chemickým napařením vrstev, a to ve vakuu. Tyto vrstvy obsahují stříbro a oxidy křemíku. Odrazivost poté činí neuvěřitelných 99 %.
Kvalitní rozptylovač podpoří výkonnost světlovodu
Rozptylovač neboli difuzér zajišťuje rovnoměrné rozptýlení světla do interiéru. Neměli bychom tedy podceňovat materiál, z něhož je vyroben.
Výrobci často používají plast, jelikož je o dost levnější než kvalitní sklo. Plast má ovšem nižší propustnost a bohužel dokáže zkreslovat barvy denního světla na rozdíl od skla sodnodraselného složení, které je neunavitelné, a tak se s postupem času nesnižuje propustnost denního světla a nemění se jeho přirozenost.
Jak zabránit vytékání vody při kondenzaci
Světlovod by měl být technicky vyřešen tak, aby bránil vytékání vody při kondenzaci. Této hrozbě všech světlovodů lze zabránit pouze v případě funkční izolace tubusu, a to vnitřní i vnější. Proto neváhejte a zjistěte si přesné údaje o montáži a funkci této důležité části světlovodu. Špatně zvolená izolace vám může narušit funkci izolace samotné střechy nebo poškodit prostory interiéru. Dříve či později vám začne z difuzéru ukapávat voda.
Nejideálnějším prvkem je dvojsklo či trojsklo, které je vyplněné argonem a zapečetěné v místě extrudovaného polystyrenu. Takovéto sklo vytváří izolační most mezi rozdílným prouděním teplot uvnitř tubusu. (viz článek: Světlovod Lightway Blue Performance, www.stavebnictvi3000.cz/c4209).
Světlovod nesmí být tepelným komínem
Netopte pánubohu do oken, použijte dvojsklo vyplněné argonem, čímž dojde k přerušení tepelného mostu v tubusu. V zimě pak nebude tubusem unikat teplo z vyhřívané místnosti a zároveň k vám nepustí velmi chladný vzduch. Dobrý světlovod také v létě nevyhřívá místnost.
Montáž světlovodu není pro kutily
Světlovod funguje perfektně nejen za předpokladu, že je z kvalitního materiálu. Velmi záleží také na jeho montáži. Ta by měla být provedena proškolenou firmou, která má za sebou již nespočet montáží. Pak lze očekávat, že si poradí s nejednou překážkou, protože měla možnost setkat se s rozdílnou náročností staveb, do nichž se světlovody montují, popřípadě s atypickými požadavky zákazníků.
Rada na závěr
Svěřte osvětlení interiérů profesionálům, kteří to dělají každý den a jejichž produktem je funkční osvětlení za pomoci světlovodu, které splňuje představy zákazníka.