Co je certifikace lesů?

Počátky úsilí o certifikaci lesů (kontroly obhospodařování lesů) ve světě se objevují koncem 80. let 20. stol. V té době se jednalo o snahu zamezit nadměrným až devastačním těžbám tropických deštných pralesů. O přínosu certifikace lesů pro řešení tohoto závažného celosvětového problému asi nelze pochybovat. Historicky jiná je situace v lesích střední Evropy, kde se hospodaří podle principů trvalosti a vyrovnanosti produkce dřevní hmoty již více než 200 let.

Současné požadavky lidské společnosti na plnění funkcí lesů jsou však mnohem širší a souvisejí s obecným trendem trvale udržitelného využívání přírodních zdrojů ve světě. Tento trend je také hlavním důvodem certifikace lesů ve střední Evropě.

PEFC – Celoevropský systém certifikace lesů v České republice

Ve světě se postupně vyvinuly různé certifikační systémy, které usilují o prosazení svých představ trvale udržitelného hospodaření v lesích. Vyspělé evropské lesnictví reagovalo na tyto snahy založením vlastního certifikačního systému: PEFC - Celoevropského systému certifikace lesů. Tento systém zapracovává současné požadavky společnosti na plnění funkcí lesů a současně zohledňuje historická specifika lesního hospodářství členských zemí PEFC. Svojí transparentností a nízkou nákladovostí vychází vstříc především drobným vlastníkům lesa, čímž bylo dosaženo jednoho z jeho hlavních cílů, tj. otevřenosti pro všechny bez rozdílu velikosti a typu vlastnictví. Současné rozšíření certifikačních systémů ve světě je takovéto:

  • PEFC (Pan European Forest Certification): 43,66 mil. ha
  • FSC (Forestry Stewardship Council): 29,06 mil. ha
  • SFI (Sustainable Forestry Initiative): 25,71 mil. ha
  • ATFS (American Tree Farm System): 10,93 mil. ha
  • CSA (Canadian Standards Association): 8,80 mil. ha

Výměra lesů certifikovaných v systému PEFC dosáhla výše 43,66 mil. ha lesa a tento systém se tak stal nejrozšířenějším na evropském kontinentu. V České republice bylo na konci roku 2002 certifikováno 1,85 mil. ha lesa.

Česká republika se od roku 1996 aktivně zapojila do mezinárodních jednání o certifikaci lesů. Na podzim 1998 se připojila k přípravným aktivitám PEFC a v červnu 1999 zástupci České republiky spolupodepsali v Paříži zakládací listinu PEFC. Dalšími členy PEFC jsou Belgie, Dánsko, Irsko, Francie, Itálie, Kanada, Lotyšsko, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Velká Británie a USA.

Cílem PEFC (Celoevropského systému certifikace lesů) je podpora nezávislé certifikace ekologicky vhodného, sociálně prospěšného, ale i ekonomicky životaschopného obhospodařování lesů. PEFC poskytuje rámec pro vzájemné uznávání nezávislých národních nebo regionálních certifikačních systémů, které jsou postaveny na kritériích, indikátorech a směrnicích na provozní úrovni.

Členské země mají možnost zvolit si certifikaci na úrovni regionální, skupinové nebo individuální. PEFC je reprezentován mezinárodní, nezávislou, neziskovou a nevládní organizací - Radou PEFC (PEFCC). PEFCC také poskytuje logo pro výrobky ze dřeva pocházejícího z lesů certifikovaných těmito systémy.

Před vlastním používáním musejí národní certifikační systémy jednotlivých členských zemí PEFC projít náročným posuzovacím procesem. Český systém certifikace lesů byl schválen jako sedmý v pořadí v červnu 2001. Dalšími schválenými národními systémy jsou tyto: finský, francouzský, lotyšský, německý, norský, rakouský, švédský a švýcarský. A další se připravují.

Český systém certifikace lesů

Český systém certifikace lesů (dále jen »CFCS«) je nezávislým národním certifikačním systémem, který vychází z požadavků PEFC. Systém je založen na regionální certifikaci trvale udržitelného hospodaření v lesích, která je zárukou finanční přijatelnosti bez ohledu na velikost nebo druh vlastnictví. V současné době se za region pro účely certifikace považuje celá Česká republika. Národní systém byl vytvořen za účasti všech zájmových skupin, tj. včetně státní správy a ekologických organizací. Základem systému je sedm normativních dokumentů:

  • CFCS 1001:2001 – Certifikace hospodaření v lesích – popis systému;
  • CFCS 1002:2001 – Kritéria a ukazatele TUH v lesích;
  • CFCS 1003:2000 – Směrnice pro provádění auditů lesního hospodářství;
  • CFCS 1004:2000 – Pravidla pro ověřování spotřebitelského řetězce dřeva;
  • CFCS 1004-1:2002 – Směrnice pro ověřování spotřebitelského řetězce dřeva v České republice;
  • CFCS 1005:2002 – Kvalifikační kritéria pro auditory a certifikační orgány;
  • CFCS 1006:2000 – Směrnice pro zajištění účasti individuálních vlastníků lesů.

Regionální certifikace lesů

Regionální certifikace lesů jako základní přístup k certifikaci umožňuje certifikaci územní jednotky bez ohledu na majetkové hranice jednotlivých vlastníků lesů. Certifikát získává žadatel o regionální certifikaci lesů jako zástupce vlastníků lesů daného regionu na základě auditu nezávislým certifikačním orgánem v případě splnění stanovených kritérií. Jednotliví vlastníci lesů se mohou dobrovolně účastnit certifikace na základě závazku k dodržování trvale udržitelného hospodaření v lesích. Tito vlastníci získávají Osvědčení o účasti v regionální certifikaci, které jim umožní prodávat dřevo s prohlášením »z certifikovaných lesů« nebo označované logem. Tento proces je pro individuální vlastníky kontinuální a je možno k němu přistoupit kdykoliv po dobu platnosti vydaného certifikátu, která končí 30. září 2007. Předpokládá se, že před skončením platnosti certifikátu bude zadáno provedení recertifikace na další období.

PEFC Česká republika

PEFC Česká republika je zájmové sdružení právnických osob zainteresovaných na certifikaci lesů, které je národním řídícím orgánem certifikace. Předmětem činnosti sdružení je schvalování a revize standardů CFCS, prezentace a propagace CFCS, reprezentace v Radě PEFC a vzájemné uznávání s ostatními systémy a sublicencování loga PEFC. Nejvyšším orgánem sdružení je sněm, jehož se účastní maximálně 20 delegátů za jednotlivé členské komory. Jedná se o komoru vlastníků lesů (členy jsou v současné době Lesy České republiky, s.p., Vojenské lesy a statky, s. p., Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, Sdružení majitelů lesů a podnikatelů v LH), komoru zpracovatelů dřeva (Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství, Společenstvo dřevozpracujících podniků v ČR, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, Svaz průmyslu papíru a celulózy) a komoru ostatních zájmových skupin (Česká zemědělská univerzita, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Odborový svaz pracovníků dřevozpracujícího průmyslu, lesního a vodního hospodářství v ČR, Česká lesnická společnost, Sdružení taxačních kanceláří). Výkonným orgánem sdružení je 15 členná Rada s pěti zástupci za každou komoru.

Žadatel o regionální certifikaci je organizace zastupující vlastníky příslušného regionu, která je vlastním subjektem certifikace. Touto organizací je Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR. Podmínkou podání žádosti o certifikaci bylo zastupování minimálně 50 % výměry lesních majetků v regionu. Činnost žadatele spočívá v uzavření obchodního vztahu s certifikačním orgánem, nesení zodpovědnosti za plnění kritérií CFCS za všechny zúčastněné vlastníky a získání certifikátu za celý region.

Certifikační orgán je třetí (nezávislou) stranou hodnotící shodu systému hospodaření v lesích s kritérii certifikace. Hlavním předmětem činnosti je posuzování shody, vydávání certifikátů a řešení odvolání a sporů. Jako certifikační orgán v České republice byla vybrána společnost BUREAU VERITAS QUALITY INTERNATIONAL CS, s.r.o.

Úroveň hospodaření ve všech lesích přihlášených k regionální certifikaci bude předmětem ročních dozorových auditů certifikačního orgánu, které mají zajistit stálou průkaznost trvale udržitelného způsobu hospodaření. V případě zjištění porušení stanovených standardů může dojít až k odebrání vydaného osvědčení.

Závěr

Nadnárodní odběratelé a zpracovatelé dřeva, jako jsou např. Ikea nebo Stora Enso již odmítají necertifikované dříví odebírat. I čeští zpracovatelé dřeva se rozhodli k tomuto kroku přistoupit a např. Frantschach, a.s. (vlastník celulózky Sepap Štětí), Uniles, a.s., Dřevozpracující družstvo Lukavec nebo Dřevozávod Pražan zhruba do půl roku začnou požadovat od svých dodavatelů certifikované dříví. V zahraničí se totiž již neuplatní produkty, které jsou z necertifikovaného dříví vyrobeny.

Autor: Ing. Jan Řezáč
Foto: Archiv firmy