Dekorační stěrky

V poslední dekádě se hojně rozšiřují realizace takzvaných dekoračních stěrek. Jedná se o moderní techniky aplikace interiérových i exteriérových stěrek s motivem historické, především benátské „skvrnité“ fasády, ale také s imitací betonu, kamenů, drahých kovů, dřeva a podobně.

Dekorační stěrky jsou velmi svěží a originální. Může se jednat jak o aplikaci zcela nové stěrky, tak o opravy fasád a interiérových omítek na historických budovách. Dekorační stěrky jsou realizovány také v obytných prostorech v restauracích, bazénech, saunách, kuchyních, a to na stropech, zdech, podlahách, nábytku, policích, kuchyňských systémech, dveřích.

Společností, které se zabývají právě touto činnosti, je v ČR již jako hub po dešti. Každá z nich se zaměřuje na odlišné techniky aplikace stěrek a jiné druhy materiálu dekoračních stěrek.

Základní druhy dekoračních stěrek

Dekorační stěrky jsou vhodné do interiérů i exteriérů, my se však budeme v tomto článku zaměřovat výhradně na ty, které jsou určeny do vnitřních prostor. Tyto rozdělujeme obecně na stěrky odolné neboli epoxidové (s obsahem křemene a pryskyřice), které jsou odolné proti vlhkosti, jsou zcela bezespárové a pevné, odolávají údržbě například ve sprše či sauně a je možné je aplikovat i na původní kachlový nerovný obklad se spárami, dále stěrky užité k povrchovým úpravám stěn neboli stěrky dekorační (na bázi travertina drceného na různou hrubost se složkou křemene) a stěrky luxusní (imitující mramor, drahé kovy, vzácné dřevo apod).

Materiál

Suroviny, z nichž jsou stěrky vyhotovené, můžou být čistě na přírodní bázi, jak naznačuji výše, ale na trhu jsou k nalezení i produkty s chemickým základem. Je však třeba mít na paměti, že rozdíl v kvalitě a ceně je velmi znatelný. Cena stěrek s chemickým základem činí přibližně 800 Kč za m2, cena přírodní stěrky se pak pohybuje od 1000 Kč a výše za m2, průměrně však spíše v mezích 2000-3000 Kč za m2. V případě přírodních bází je však „přirozený“ vzhled, kvalita a trvanlivost nesrovnatelně vyšší.

Nejkvalitnější ekologické materiály k aplikaci dekoračních stěrek v ČR jsou především OIKOS a italský systém ARTEVIVA. Vybrat si lze mezi čtyřmi základními druhy: benátský štuk (štukatérská stěrka, často nerozeznatelná od přírodního mramoru), travertino (imitace kamenných povrchů), marmorino (efekt reliéfního i hladkého kamene) a pohledový beton (dokonalá imitace litého pohledového betonu s možností úpravy hladká či 3D).

Techniky a výběr řemeslníka

Jak již uvádím výše, technik aplikací dekoračních stěrek existují stovky. Výrobci dekoračních stěrek poskytují k jednotlivým produktům návody k aplikaci tak, aby jim porozuměl i laik a byl schopen základní realizace.

Prvním krokem je vždy penetrace podkladu na soudržný, suchý a bezprašný povrch, následuje aplikace jedné či dvou vrstev čiré nebo již probarvené stěrky (v případě realizace složitějších technik však dochází k aplikaci výrazně více vrstev) a posledním krokem je konečný nános vosku či laku, což však není vždy nezbytné, jen v případech nanášení materiálu v prostorech se zvýšenou vlhkostí zvyšuje tato konečná vrstva trvanlivost a bývá nutná. Žádaného zbarvení dosahuje realizátor přimícháním pigmentu, a to v první či druhé fázi aplikace stěrky. Základem všeho je pak důsledné udržování pracovních nástrojů v čistotě.

Odborníci však aplikaci dekorační stěrky svépomocí nedoporučují. V případě tohoto tradičního řemesla by měl investor obzvlášť dbát na výběr realizátora a upřednostnit osobu zkušenou a s referencemi. Technik aplikací dekorativních stěrek je nepřeberně, neustále je v oboru experimentováno ve výběrech i kombinacích materiálu. Řemeslníkovi je díky tomu umožněna nepřeberná kreativita a flexibilita. Přesto ne každý řemeslník je schopen práci „uchopit“ originálně a vše doladit ke spokojenosti zákazníka.

Celková délka aplikace nepřesahuje 3 dny a jedná se o velmi čistou práci. Řemeslník doslova přichází s dvěma kbelíky a ochrannou páskou a odchází ze zcela čisté plochy bez nutnosti zásadního úklidu. Trvanlivost je téměř neomezená, jedná se o celé dekády bez nutnosti údržby.

Variabilita

Možnosti výběru výsledné stěrky jsou nepřeberné. Existují tisíce barevných variant včetně perletě, kovových efektů, imitací mramoru, betonu, dřeva, vzácných kovů, do materiálu je možno přimíchat kamínky, v konečné fázi dílo lakovat. Možnost imitace mramoru je využívána i v historických budovách, kde kvůli nebezpečí narušení statiky objektu není možno použít pravý mramor. Neméně podstatný je i výběr techniky za účelem dosažení hladkého i strukturovaného povrchu, matného či lesklého efektu.

Shrnutí: výhody a nevýhody

Zrekapitulujme si tedy všechny výhody dekoračních stěrek. Jsou ve většině případů omyvatelné, voděvzdorné, otěruvzdorné, dle požadavků investora i bezespárové, bez nutnosti údržby, stálobarevné, zdravotně nezávadné, velmi rychle aplikovatelné.

Jako jedinou velkou nevýhodu však musíme uvést problematičnost oprav. V případě mechanického poškození stěrky, například v dětských pokojích a podobně, je stěrka většinou neopravitelná a je nutné „přetřít“ kompletně celou plochu. Leč jednou z možností je zkonzultovat zvýšené riziko mechanického poškození s realizátorem ještě před samotným nánosem, řemeslník je totiž schopen vzít to v úvahu již od samého počátku a při realizaci stěrky použít techniku, která umožní v budoucnosti případné opravy jen malých částí plochy (například technika tzv. ottocento kletovaná). Jak však popisujeme výše, záleží to na šikovnosti a zkušenostech řemeslníka a tudíž jeho výběr by měl být uskutečněn s velkou pozorností.

ZDROJE:

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: https://www.smek.cz/