Den architektury, tentokrát z Ostravy
Poslední týden měsíce září 2012 se v České republice konal druhý ročník procházky po českých a moravských městech s architekty a teoretiky, nazvaný Dny architektury. Nejinak tomu bylo i v Ostravě, kde se uskutečnila komentovaná prohlídka první pasivní administrativní budovy postavené v ČR, s přednáškou Ing. arch. Radima Václavíka o rodinných domech.
Tuto budovu postavila společnost Intoza v Ostravě – Hulvákách, jako své firemní sídlo i školicí středisko energetických úspor.
Popis objektu
Prostorově je vzorová energeticky pasivní stavba uspořádaná do jednoduchého rastru 2 × 4 pole, má objem čtyřpodlažního podélného kvádru s plochou střechou, o rozměrech podstavy 23 × 15 m a výšce 15,4 m. Objekt splňuje kritéria pasivního domu díky silnému tepelnému štítu a minimální prosklené ploše. Otvíravá okna, zasklená kvalitními trojskly a profily pro pasivní domy, jsou opatřena účinným venkovním stíněním s regulací. V plášti budovy byly eliminovány všechny tepelné mosty způsobující úniky teplené energie.
Při vytápění objektu je počítáno se ziskem tepla přítomných osob a kancelářské techniky, doplněné teplovodním vytápěním. Tepelné ztráty jsou dále minimalizovány nuceným větráním s velmi účinnou rekuperací. Teplo pro ohřev vody do hygienických zařízení a pro vytápění v zimě je v létě získáváno ze střešních slunečních kolektorů a ukládáno do zásobníku. Chladný vzduch pro letní období je dodáván z reverzního tepelného čerpadla a je ukládán do zásobníku chladu. Nucené větrání pěti samostatnými zařízeními Atrea Duplex S (I až V), s rekuperací tepla, zajišťuje zdravé a příjemné pracovní prostředí.
Architektonická koncepce
Autorem návrhu byl Ing. arch. Radim Václavík ze společnosti Atos-6. Jeho architektonická koncepce stavby spočívala v nízkých pořizovacích nákladech, nízkých provozních nákladech – s parametry stavby v pasivním standardu a opakovatelnosti projektu. Sluší se doplnit, že tato novostavba byla stavěna deset měsíců a dokončena v červnu 2011. V současnosti má 55 stálých zaměstnanců, do přednáškového sálu se vejde 50 osob.
Konstrukční řešení
Skladby konstrukcí – základová deska na zemině (Bet mazanina tl. 100 mm, PE-fólie, Perimetr tl. 260 mm, HI PVC fólie, geotextilie a betonová mazanina tl. 50 mm). Obvodová stěna (ŽB montovaný skelet, vyzdívky VPC cihly tl. 175 mm a KZS EPS Greywall tl. 250 mm). Zastřešení ploché střechy (hydroizolační fólie, geotextilie, spádový bet. Mazanian tl. 200–150 mm, samolepící asfaltový pás, EPS 100 S 100 mm, EPA Greyroof 2 × 200 mm, 1 × ALP + HI oxidovaný asfaltový pás typu S a ŽB stropní panel).
Fotovoltaika a světlovody
Výrobu elektrické energie pro vlastní spotřebu zajišťuje 48 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 10,8 kWp umístěných na střeše budovy. Osvětlení v kancelářích, přednáškovém sále, na chodbách, v recepci i na fasádě ovládá řídící systém Luxmate. Osvětlení i žaluzie jsou řízeny dle denního světla, časových plánů a lze je ovládat i ručně. Střešní meteostanice vyhodnocuje naměřená data. Na základě těchto výsledků se automaticky ovládají vnější žaluzie a intenzita vnitřního osvětlení. K interiérovému osvětlení jednotlivých pater účinně přispívají i světlovody.
Dvě ocenění
V průběhu jednoho roku provozu popisovaná budova a školicí středisko získaly dvě ocenění: Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví za projekt první energeticky pasivní adminstrativní budovy v ČR a titul Inovace roku 2010 za školicí centrum v první pasivní administrativní budově v ČR.