Desatero volby materiálů a technologie pro opravy střešních pláštů plochých střech

Ploché střešní pláště budov z let 1950 - 90 přinášejí denně problémy dotýkající se citelně téměř každého uživatele. Teče-li do bytu, na stěnách je plíseň a na stole účet za teplo, z kterého vám přecházejí oči, je něco v nepořádku.

Právem očekáváte, že vaše peníze na opravu budou vydány účelně a hospodárně. Proč se vystavovat riziku, že po několika málo letech stropy opět zvlhnou, peněženka se znovu ztenčí a kolotoč s penězi, stavebním povolením, výběrem dodavatele, smlouvami, dozorem, přejímkami, zárukou se bude opakovat? Přesto velmi často řešíme právě tyto problémy s uživateli a majiteli, bohužel už i po rekonstrukcích provedených v posledních deseti letech. Proto pokládáme za potřebné formulovat obecné zásady volby vhodných materiálů a technologií pro opravy plochých střešních plášťů. 

Co tedy od opravy střešního pláště očekávat? Určitě nápravu existujících poruch a obnovení funkce střechy jako ochrany před atmosférickou vlhkostí a únikem tepla (viz ČSN 73 0540) a také to, že její funkce bude dlouhodobá, ne několik let, ale spíše desetiletí. A nakonec přijatelnou cenu a dobu provádění prací. 

obr.1

Po letitých zkušenostech s opravami střešních plášťů doporučujeme tento postup: 

1. Prověřte (nejlépe s projektantem) stav porušené konstrukce provedením sond do střechy (s jejich dokumentací foto, video) a porovnáním s původní dokumentací (nemáte-li vlastní, pak z archivu příslušného stavebního úřadu). 

2. Zadejte zpracování projektu (projektantovi konstrukcí pozemního stavitelství, lépe střešních plášťů a izolací – odbornost prověřme realizovanými stavbami, popř. i dotazem na osoby, pro které projekty zpracovával a dodavatele, kteří podle nich stavby realizovali. Dobrý projektant vám své úspěšné reference jistě předloží sám).

3. V projektu trvejte na doloženém užití prověřených materiálů (certifikace státní zkušebnou je všeobecná podmínka, která však nestanoví podmínky provádění, životnost atd.), jejichž technické vlastnosti (objemová hmotnost, tloušťka aj.) nejsou závislé na počasí při aplikaci a technologické kázni - nekázni dodavatele. Tyto materiály mají také většinou stanoveny další podmínky zpracování a úpravu souvisejících s konstrukcí (detaily – prostupy střechou, kotvení atd.) i s materiály na tyto práce (plechy pozinkované, titanzinkové, měděné, plátované, nátěry). 

obr.2

4. Projekt nechte ocenit odborníky na ceny stavebních prací (pro informaci: cena rekonstruovaného střešního pláště z asfaltových pásů se pohybuje podle rozsahu práce a složitosti cca mezi 500 až 2000 Kč/m2). 

5. Vypište na základě projektu výběrové řízení (min. 4 - 5 účastníků) na dodavatele prací (kontakty zjistíte v odborných adresářích, na Internetu) se stanovenými podmínkami (dodržení projektu, materiálů, termíny a lhůty, platby, zádržné, garance atd.) a vyhodnoťte ho (se starou zásadou, že nejnižší a nejvyšší nabídka se vyřazuje) s ohledem na reference dodavatelů.

6. Po vyhodnocení uzavřete smlouvu včetně rozpočtu, nechte si dodavatelem potvrdit projekt a předejte mu protokolárně staveniště. 

7. Vyžádejte si jako součást dodavatelské dokumentace harmonogram realizace a technologické předpisy na prováděné práce. 

obr.3

8. Nezapomeňte na zkušeného stavebního technika jako technický dozor, který bude sledovat jakost materiálů, kvalitu provádění prací, soulad s projektem a kontrolovat oprávněnost a výměry účtovaných položek rozpočtu. 

9. Po dokončení sepište úplný předávací protokol se soupisem případných vad a termíny jejich odstranění podepsaný dodavatelem prací. 

10. Do doby vypořádání vad a konečného vyúčtování stavby neuvolňujte sjednané pozastávky nebo garanční zádržné. U nabízených technologií a materiálů pak použitím uvedeného desatera lehce vyřadíte nepříliš vhodné materiály a technologie. Tedy především materiály, jejichž technické vlastnosti po aplikaci nejsou předem garantovány, jejichž složení, hustotu, tloušťku, tvar (rovinnost, vyspádování) nelze dostatečně při realizaci ovlivnit ani kontrolovat, nelze předem ani dodatečně určit jejich objem zabudovaný do stavby, pro jejichž aplikaci není nutné zpracovávat projektovou dokumentaci ani průzkum původních konstrukcí. Dále ty, jejichž doba provádění je nepřiměřeně krátká a jejichž technologické předpisy nelze prověřit a kontrolovat, jejichž detaily a návaznosti na ostatní stavební konstrukce nejsou specifikovány. Patří sem také technologie prováděné firmami bez potřebných referencí (i doba existence firmy je jistou zárukou) se smlouvami, které neobsahují ustanovení o pozastávkách, zádržném, zárukách a dalších náležitostech. 

Předpokládáme, že těmito nabídnutými zásadami usnadníme rozhodování o způsobech oprav mnoha uživatelům i vlastníkům objektů s plochými střechami a současně pomůžeme omezit výskyt závad opakujících se v intervalech několika málo let.

Pro srovnání původních a nových vodotěsných a tepelných izolací slouží následující fotografie pořízené při rekonstrukci montované železobetonové budovy z r. 1981. 

Obr. 1: Pohled na budovu s původním střešním pláštěm před rekonstrukcí. 

Obr. 2: Pohled na budovu s novým střešním pláštěm po rekonstrukci.

Obr. 3: Původní skladba střešního pláště otevřená při rekonstrukci Druh střechy - původní skladba: • jednoplášťová, hydroizolační vrstva - pásy z oxidovaného asfaltu Sklobit tl. 40 - 60 mm; • tepelně izolační vrstva - desky Polsid tl. 50 mm; • spádová vrstva - škvárový násyp tl. 100 mm, v něm rozvody elektro; • nosná konstrukce stropu - železobetonové panely 

Obr. titulní: Pohled na rozpracovanou novou skladbu střešního pláště Druh střechy - nová skladba: • jednoplášťová, hydroizolační vrstva - vrchní pás SIPLAST PARAFOR SOLO AS PROFIL; • tepelně izolační vrstva - desky EPS tl. 140 mm s kašírovaným spodním pásem hydroizolace; • pojistná a parotěsná vrstva; • nosná konstrukce stropu - železobetonové panely. Hydroizolační výrobky: SIPLAST S.A., Francie - zastoupení ICOPAL s.r.o.

Autor: Jaroslav Synek
Foto: Archiv firmy