Designblok: oslava českého designu

Designblok, Prague International Design Festival je největší přehlídkou designu a módy ve střední Evropě. Letošního jubilejního dvacátého ročníku se zúčastnilo rekordních 343 značek, designérů, studií, umělců i škol z celkem dvanácti zemí. Festival proběhl od 25. do 29. října 2018 v prostorách holešovického Výstaviště a Colloredo-Mansfeldského paláce, kde byla výstava Manifest prodloužena až do 4. listopadu 2018.

Designblok během pěti dnů přivítal desítky tisíc návštěvníků, kterým nabídl kromě rozsáhlé výstavy také maraton módních přehlídek, diskuzí a přednášek českých i zahraničních hostů (včetně programu pro děti). Na Designbloku nechyběla ani naše redakce. Byli jsme jím nadšeni a přinášíme pár vlastních postřehů.

Křesla Chips návrhářky Lucie Koldové.

Oslava

Letos již dvacátý ročník Designbloku byl neoddělitelně spojen se stoletým výročím naší republiky. Jeho stěžejním tématem se proto stala OSLAVA. A veškerá dramaturgie směřovala právě tímto směrem. S organizátory akce úzce spolupracovali mnozí významní architekti a designéři jako je Jan Rosický ze studia A69, Maxim Velčovský a další. V rámci tzv. Designérie byly umístěny jejich interaktivní instalace, které poutaly pozornost a staly se hlavním děním celé výstavy. Nejfotografovanějším objektem celého festivalu a neoficiální ikonou se stala instalace sochy T. G. Masaryka.

Festival v průběhu pěti dnů navštívilo 50 500 příchozích včetně dětí, pro které byly připraveny speciální doprovodné programy. Obdivovali i kritizovali velmi rozmanité prezentace špičkových českých i mnoha zahraničních designérů, studií a ateliérů. Návštěvníky oslňovala obzvláště expozice Manifest umístěná v honosných prostorech Colloredo-Mansfeldského paláce.

Vystavený nábytek JELÍNEK byl vyroben z masivu, bez použití šroubů a lepidel.

Interiérový design

Jako časopis specializující se na obory stavebnictví a interiérový design jsme se logicky zaměřili na stejné oblasti i v rámci festivalu. Zcela nezávisle nás oslovila expozice Jánošík, která byla shodou okolností také nominována v rámci soutěžní kategorie Nejlepší výrobní novinka. Ocenění sice nakonec nezískala, ale svými produkty oslnila. Stejně tak jsme obdivovali i stánek firmy Obzor, která na něm předvedla například retro vypínač. Pan David Jelínek s nadšením vysvětlil přednosti nábytku firmy JELÍNEK. Vystavený nábytek byl z masivu, bez použití šroubů a lepidel. Použitá dřevina ZIRBE je těžena v rakouských Alpách ve výšce nad 1600 m. S mottem „Nevažte se na místo, bydlete, kde se Vám to právě líbí” představila svůj mobilní domeček firma Mobile Hut.

Expozice Jánošík byla nominována v rámci soutěžní kategorie Nejlepší výrobní novinka.

Ocenění českých návrhářů

V rámci mnoha udělovaných ocenění se výrazně projevila zejména návrhářka Lucie Koldová se svým křeslem Chips, které zpracovala pro společnost TON. Obdrželo cenu v kategorii Nejlepší kolekce nábytku. Český design byl taktéž oceněn i v rámci ceny za nejlepší kolekci svítidel a nejlepší bytové doplňky. Designér Karel Matějka zvítězil se svou balancující minimalistickou lampou One Zero a duo T. Lexová se Š. Smetanou se umístili na nejvyšších příčkách s návrhem volně stojících zrcadel, která velmi vkusně kombinují sklo s kovem.

Designér Karel Matějka zvítězil se svou balancující minimalistickou lampou One Zero.

Designblok - leader mezi festivaly

Designblok je právem považován za jedničku mezi středoevropskými festivaly oslavujícími design. Organizátoři se k tomuto úspěchu vypracovali vlastní pílí a důvěrou v české návrhářské schopnosti. Není proto důvod se domnívat, že by akce v rámci svého rozvoje stagnovala. Naopak, lze očekávat další růst a my se už nyní nemůžeme dočkat dalšího ročníku.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv redakce, tisková zpráva festivalu