Devátý ročník Beton University – shrnutí jarních seminářů

Březen je již tradičně měsícem jarních seminářů úspěšného projektu Beton University, který pravidelně pořádá skupina Českomoravský beton. Semináře jsou zařazeny do akreditovaného vzdělávacího programu v projektu celoživotního vzdělávání pro členy ČKAIT a ČKA. Určeny jsou širší odborné veřejnosti.

Na seminářích se kromě technických řešení a postupů při výstavbě dozvíte ucelené informace vedoucí ke spojení a správnému využití požadavků na konstrukce z pohledu jednotlivých specializací. Součástí seminářů jsou praktické poznatky a použití na stavbách i současné trendy v daném oboru. Letošní 9. ročník se zatím odehrál v Praze, v Ústí nad Labem a v Ostravě. Semináře se vždy těší velké účasti, a nebylo tomu jinak ani v seminářích letošního ročníku, které celkově navštívilo přes 500 návštěvníků z různých profesních oblastí.

Beton – rizika vad a poruch

Seminář s názvem Beton – rizika vad a poruch se skládal z 8 přednášek. Odehrál se v Ústí nad Labem a v Ostravě. Hlavním tématem byla rizika a vady, které souvisí s realizací betonových konstrukcí. V prvním bloku se posluchači seznámili s vlivem prostředí na beton z pohledu chemických reakcí, s volbou betonu, přepravou, ukládáním a jeho ošetřováním. Po krátké pauze spojené s občerstvením následoval blok, kde se probraly vady a poruchy a také životnost betonových konstrukcí (s ohledem na ISO16204:2012). V poslední přednášce tohoto bloku byla prezentována problematika těsnění trhlin pomocí speciálních přísad do betonu.

Závěrečný třetí blok přednášek začal vysvětlením problematiky bednění s akcentem na předcházení problémů, pečlivost, kázeň a správné zakládání bednění a lešení. Poslední dvě přednášky byly věnovány vadám a poruchám průmyslových podlah a vadám a poruchám dopravních staveb.

Konstrukce a betony pro jejich zhotovení I

Premiéru měl v letošním roce seminář Konstrukce a betony pro jejich zhotovení I. Jedná se o první díl stejnojmenné série seminářů, které budou probíhat v následujících letech na pokračování. Obsahem je 11 přednášek, takže je tento seminář opravdu nabitý vědomostmi. Po krátkém představení přednášejících začal první blok přednášek, kde hlavním tématem byl hlavně beton. V první přednášce byly popsány jednotlivé druhy betonu z pohledu projektantů, navázala přednáška o specifikacích betonu a v samostatné přednášce byly popsány také vlastnosti betonu zkoušené v laboratoři a na konstrukci. V prostředním bloku se posluchači v úvodní přednášce dozvěděli informace o zkoušení betonu (obsahem prezentace je obsah vzduchových pórů, modul pružnosti, pevnost v příčném tahu a hydratační teplo). Druhá prezentace seznámila posluchače s přehledem nejpoužívanějších norem v oblasti betonu a z nich vyplývajícími konkrétními opatřeními na stavbě.

Závěrečné přednášky tohoto bloku byly věnovány masivním konstrukcím. Jedna prezentuje betony pro tyto konstrukce a druhá praktické případy realizace. V posledním bloku tohoto semináře byla prezentovaná problematika cementů pro masivní konstrukce a dále téma skořepinových a tenkostěnných konstrukcí, materiály vhodné pro jejich zhotovení a zároveň praktické příklady. Celý seminář uzavřela přednáška o betonech z nabídky skupiny Českomoravský beton. Po každém bloku přednášek mohli účastníci s prezentujícími diskutovat. Zejména v Praze byla diskuze velmi plodná a účastníky kladně hodnocená. Společnost Českomoravský beton vypsala další termíny seminářů, které se budou konat v listopadu v Brně, v Plzni a Táboře.

Více informací o seminářích najdete na webu www.betonuniversity.cz.

Autor: kolektiv autorů
Foto: Archiv firmy