DEVI - Inteligentní ochrana střech, žlabů a venkovních ploch
Loňská zima celý svět překvapila nebývalým přívalem sněhu, který způsobil na mnoha místech řadu tragedií, když pobořil střechy domů a při jehož odklízení ze střech došlo k velkému počtu zranění i úmrtí. To vše ukazuje na to, že prevence je na místě a dá se řešit moderním a přitom velmi jednoduchým způsobem. Pomocí ochranných systémů DEVI.
Základem takové prevence je instalace topných kabelů deviflexTM, které spolehlivě ochrání žlaby, úžlabí, střechy i všechny venkovní plochy, jako například přístupové a příjezdové komunikace. Provoz celého topného systému zajišťuje digitální inteligentní programovatelný termostat devireg 850, kterému se ne náhodou říká „bystrý správce sněhu a ledu”.
Odstraňování námrazy a odklízení sněhu je pro každého majitele či správce nemovitostí časově i technicky náročné, pořídit si nízkonákladové řešení v podobě elektrického vytápění, které vždy bezpečně zajistí suché chodníky, schodiště, příjezdové cesty, ale i okapy a střešní úžlabí beze sněhu, námraz a nebezpečných rampouchů, se rozhodně vyplatí.
Celý proces fungování vytápění je řízen inteligentním termostatem, který aktivuje systém v okamžiku, kdy si to situace vyžaduje. Inteligentní termostat deviregTM 850 pomocí čidel a senzorů monitoruje kritická místa a v okamžiku snížení teploty, nebo zvýšení vlhkosti spustí automatiky vytápění, které zamezí tvorbě náledí, neumožní vytvořit zasněženou plochu nebo utvoření rampouchů a kusů ledu na střeše. Řízená spotřeba používané energie se pak pozitivně promítá do provozních nákladů, které jsou ve výsledném součtu překvapivě nízké.
Hlavní přednosti regulátoru
Termostat je vybaven digitální stupnicí vlhkosti o rozsahu (0 – 100 %) a také teploty, která umožňuje daleko přesnější nastavení citlivosti a tím i následné vyhodnocení potřebných informací, které ovlivňují délku provozu topných systémů a tím i celkovou spotřebu elektrické energie. Speciální program termostatu automaticky kontroluje čistotu a tím provozní spolehlivost teplotně vlhkostních čidel. Teplotně vlhkostní čidla jsou větší a robustnější, což se v konečném důsledku projevuje vyšší odolností a také přesností snímaných hodnot a tím je příznivě ovlivněn celkový provoz systému. Senzory jsou uloženy ve speciálních pouzdrech, která umožňují jejich snadnou instalaci. Další nespornou uživatelskou výhodou je velký přehledný displej, jenž pochopitelně komunikuje v českém jazyce.
Jaká je tedy energetická spotřeba a finanční náročnost zařízení?
Pro zajímavost uvádíme příklad z praxe
Sledovali jsme jeden z typizovaných domů, který se nachází v lokalitě severní Morava. Majitel domu nainstaloval v tomto případě systém DEVI s výkonem 2 140 W, který stačil na ochranu všech důležitých a rizikových míst. Na základě statistiky regulátoru bylo zjištěno, že systém, který chránil okapové žlaby a svody domu, byl v provozu celkem 234 hodin. Budeme-li brát v úvahu lokální sazbu 3,58 Kč/kWh, pak celkové náklady na provoz činily 1 792,72 Kč. To znamená, že se náklady za sezónu vešly do 2 000 Kč. A to jsou v současných kalamitních podmínkách a jejich následcích jistě dost pádné argumenty, které hovoří pro moderní ochranu před sněhem a námrazou a pro výběr nového typu regulace v podobě termostatu deviregTM 850 (Bystrého správce ledu a sněhu).
Použitá literatura:
Ing. Ivan Sklenář: Ochrana venkovních ploch a přístupových komunikací,
Mgr. Helena Hejhálková: DEVI – tepelná pohoda a bezpečí domova.