Do bývalé jezuitské koleje v Litoměřicích se po letech vrátili studenti
Litoměřice 4. září (ČTK) - Do bývalé jezuitské koleje v Litoměřicích se po mnoha letech vrátili studenti. Na rok se sem přestěhovali z místního gymnázia, které čekají opravy. Barokní budova, kde učil Josef Jungmann, jeden z tvůrců moderní češtiny, byla ve městě jediná volná pro 495 studentů gymnázia. Někteří z nich ji teprve dnes hledali na mapě. Hned u vchodu na ně čekala ředitelka Radka Balounová, která radila každému, kdo se ztratil.
"Byla to velká výzva, ale podařilo se to díky všem zapojeným. Od stěhovací firmy přes uklízečky po nepedagogické pracovníky a pedagogy, kteří si věci dali na své místo," uvedla Balounová. Do prostor významné kulturní památky se vešlo všech 18 tříd, chemické a jiné laboratoře, odborné učebny a nakonec i všechny skříňky studentů. Ty si však budou muset najít sami. "Není tu prostor, kam by se šatny vešly, proto jsou skříňky na všech patrech různě poskládány," uvedla ředitelka.
Hned u vchodu do budovy byly šipky a ředitelce pomáhali nasměrovat děti do tříd i její kolegové. "Já jsem vůbec nevěděl, kam jdu. Šel jsem zkrátka za někým, koho ze školy znám, a tady jsem skončil," řekl ČTK Denis z Roudnice nad Labem, který mířil do sekundy. "Hledal jsem to na google mapách a pak na školní aplikaci," uvedl sekundán Oliver. Primány většinou přivedli do školy rodiče nebo starší sourozenci. "Tady jsem se už orientovala podle plánku. Věděla jsem, že mám třídu až nahoře. Větší stres než z hledání byl z toho, co mě čeká," uvedla patnáctiletá Viola z Úštěka, která nastupuje do prvního ročníku.
Orientovat se v budově se museli naučit i pedagogové. "Teď už nebloudím, ale první dva dny jsem se třikrát ztratila," uvedla učitelka Jana Gabčanová. "V červnu jsme 14 dní balili a v přípravném týdnu vybalovali. Ještě teď ráno jsme zařizovali potřebné. Časem snad všechny věci najdeme," dodala.
Oprava poškozených kamenných prvků na budově Gymnázia Kladno je hotová
Kladno 29. srpna (ČTK) - Oprava kamenných prvků na historické budově Gymnázia Kladno je hotová, už nehrozí, že by spadly. V červnu se z budovy odtrhla a spadla část ozdobného…
V bývalé koleji mají studenti podle Balounové vše potřebné včetně občerstvení. "Když jsme dělali dotazníky, na co by neměla škola při stěhování zapomenout, tak to bylo právě refresh bistro, a to tu máme," řekla. Do objektu se nevešla pouze jídelna. Žáci od primy do kvarty tak budou chodit do blízkých základních škol, studenti I. až IV. ročníku pak do původní jídelny, která je přes náměstí.
Na opravu gymnázia má zhotovitel čas do 11. srpna 2024. "Je to nicméně 100 let stará budova, nevíme, co nás čeká. Takže jsme připraveni i na variantu, že také příští školní rok by na nezbytně nutnou dobu byli žáci ještě v provizorních prostorách," řekl ČTK krajský radní Tomáš Rieger (ODS).
Téma: Školní budovy a stavby
Opravit musí stavební firma všechny rozvody, střechu a krov. V ymění se i výplně oken a dveří. "Těšíme se, že po návratu už nebudou padat pojistky, když zapneme dva elektrospotřebiče. Ale také na novou knihovnu, která nám chyběla, počítačové učebny, které byly v havarijním stavu," uvedla Balounová. Náklady na všechny práce jsou 47 milionů korun, kraj vše zaplatí z úvěru.
Jezuitskou kolej v letech 1654–1731 postavili podle svého vlastního projektu architekti italského původu Giulio Broggio a jeho syn Octavio Broggio. V majestátní stavbě nad řekou Labe sídlili jezuité až do roku 1773, kdy byl řád zrušen. Gymnázium fungovalo dál, od roku 1800 tu vyučoval lingvista, spisovatel, lexikograf, překladatel a vedoucí osobnost českého národního obrození Josef Jungmann. V posledních letech byl objekt, který patří soukromé firmě, prázdný.