Moderní dřevěná roubenka ve Velkých Karlovicích, zdroj: PURLIVE

Do Volyně na dřevostavby po čtyřiadvacáté

Dřevo jako surovina moderního člověka, Úspory energií, Ekologie, Suchá výstavba a stavební systém budoucnosti – to jsou podtituly letošního 24. ročníku mezinárodního semináře Dřevostavby. Náš časopis je oficiálním mediálním partnerem této akce, které se zároveň účastní.

Mezi tematickými okruhy se objeví:

  • Dřevo, jeho vlastnosti a ochrana,
  • Materiály a polotovary používané pro dřevostavby,
  • Vícepodlažní dřevostavby,
  • Rekonstrukce dřevěných staveb,
  • Úspory energií, vytápění, ekologické aspekty a
  • Požární ochrana při realizaci dřevostaveb.

Spolupořadateli akce, která proběhne ve dnech 7. a 8. dubna, jsou Vyšší odborná škola Volyně a Oblastní kancelář ČKAIT České Budějovice. Posluchačům z řad projektantů, architektů, investorů, výrobců, pedagogů i široké odborné veřejnosti budou přednášet renomovaní odborníci z Kanady, Finska, Německa, Itálie, Rakouska, Slovenska, Norska i České republiky.

Asociace dodavatelů montovaných domů

Všeobecně se ví, že dřevostavby mají řadu výhod. Nabízejí výtečné tepelněizolační vlastnosti, s tím související energeticky úsporné bydlení, větší obytnou plochu oproti zděným domům, rychlou a plynulou výstavbu, optimální vnitřní klima … Tento výčet shrnuje pozitiva, jimiž disponují dřevostavby členů Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Tato organizace letos oslaví dvacáté výroční vzniku. Jak známo, sdružuje kvalitní certifikované výrobce a dodavatele montovaných rodinných domů a staveb na bázi dřeva.

Jako příklad uvádíme společnost PURLIVE ze Zlínského kraje a její nedávno dokončené zajímavé dřevostavby – třípatrovou Stodolu na Bílé, která je zázemím pro lyžařskou školu nebo valašskou roubenku ve Velkých Karlovicích.

Dřevostavba Stodola na Bílé je sestavena z prefabrikovaných konstrukčních dílů, které sestávají z rámu z KVH hranolů opláštěných cementoštěpkovou deskou. Rám je následně v lisu vylit polyuretanovou pěnou. Zvenku navazuje fasádní systém, uvnitř jsou rozvody veden v instalační předstěně. zdroj: PURLIVE

Deset milionů nových stromů

Aby mohly firmy vyrábět a stavět dřevostavby, je nutné mít surovinu ze zdravých lesů. Bohužel naše zelené bohatství je napadeno kůrovcem, suchem a ničivými povětrnostními vlivy. Je pravda, že i z napadeného smrku se dá postavit bytelný most, ale to nás nemůže uchlácholit. Nesmíme složit ruce v klín, je věcí každého z nás přispět k obnově lesů i krajině nezalesněné. A právě projekt na výsadbu nových stromů mimo les se nebývale ujal. Cíl vysadit na našem území deset milionů stromů, čili jeden strom na každého obyvatele, má být splněn do roku 2024. Sázejí staří, mladí i děti, lidé všech profesí. Veřejně známý Boleslav Polívka si tuto bohulibou činnost ještě zpestřil tak, že strom, který vysadil, věnoval svému kamarádovi, zesnulému herci Jiřímu Pechovi. „S rodinou jsme zasadili strom pro kamaráda Pecu. Je to javor mléč. Asi by se měl jmenovat javor fernet,“ dodal k tomu.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Shutterstock, archiv firmy PURLIVE