Domovní regulátory tlaku plynu pod drobnohledem
Nestačí jen vyřešit komín a kotel. Pro správný a zejména bezpečný provoz odběrného plynového zařízení, tj. domovního plynovodu a plynových spotřebičů, je nutný správně fungující regulátor tlaku plynu včetně bezpečnostních prvků. Udržování těchto zařízení v nejvyšší kondici a na špičkové technické úrovni je nejlepší a zároveň nejlevnější životní a majetkovou pojistkou.
Před 30 lety působil v ČR jediný výrobce regulátorů tlaku plynu, který vyráběl jediný typ regulátoru. Stejný pro fabriku a pro rodinný dům. Což naznačuje, že tento výrobek byl pro dům mnohdy silně předimenzovaný.
Regulátor tlaku plynu
V případě regulátorů tlaku plynu a bezpečnostních uzávěrů stanovuje periody zkoušek výrobce. Přitom platí, že pokud máme v domě dobrý tlak plynu, tak to ještě neznamená, že vše dobře funguje a že je zkouška zbytečná. Regulátor pracuje tak, že reguluje tlak, ale má v sobě i bezpečnostní prvek, který tlak hlídá. Běžný laický názor je, že když vše šlape, funguje regulátor i bezpečnostní uzávěr. Jenže tak to není. Funkčnost, dejme tomu, sporáku, je zároveň i funkčností regulační části.
Bezpečnostní uzávěr plynu
Druhá zkouška je funkce bezpečnostního uzávěru. Technik přijde, simuluje tlaky, zvyšuje tlak na výstupu a zkouší, zda na to bezpečnostní uzávěr zareaguje a zavře. Tato zkouška se provádí zpravidla jednou ročně.
Periodické prohlídky
Periodické prohlídky předepisuje výrobce zařízení. Perioda zkoušení bývá nejčastěji 1 rok. Prohlídka, která řeší jen regulátor, trvá cca hodinu. Je nutné počítat s odstávkou plynu, na což je třeba upozornit lidi (i v malých domovních podmínkách) a nečekat, až se něco přihodí.
Provozní revize
Revize jsou souhrnné zhodnocení stavu zařízení. Provozní revize se provádějí každý třetí rok. Jde o komplexní revizi celého odběrného plynového zařízení včetně plynovodu a spotřebičů. Revizní technik by si od provozovatele měl vyžádat dokument, že každý rok proběhly prohlídky regulátorů, kotlů, komínu atd.
Přehnaná četnost kontrol?
Tato zdánlivě přehnaná četnost prohlídek a kontrol plynového zařízení má své opodstatnění, které vyplývá z relativně četných havárií s tragickými konci. Věcně jde o to, že např. bezpečnostní uzávěr integrovaný do regulátoru může časem zatuhnout, pokud je pět, deset či více let v jedné poloze, aniž by ho revizní technik občas rozhýbal. Technický vývoj víceméně pamatuje i na tuto alternativu, takže regulátory tlaku plynu jsou dnes už i bezúdržbové – odpadá nám tedy povinnost provádění periodických kontrol regulátorů, a to včetně bezpečnostních prvků, které díky své konstrukci eliminují možnost výše zmíněného zatuhnutí.
Naprostá většina lidí a rodin si bedlivě střeží svůj majetek, investuje nemalé obnosy do jeho ochrany a sjednává vysoké pojistné za jeho případnou ztrátu či poškození. Chrání se však hlavně před krádežemi a živelnými katastrofami. Majitelé investují do důmyslného mechanického zabezpečení domů, bytů nebo automobilů. Do monitorovacích a sledovacích zařízení, které ihned informují majitele na služební cestě nebo na dovolené, že se v jeho domě děje něco nezvyklého. Nebo mu umožní kdykoli nahlédnout do interiéru, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku.
Do aut si majitelé nechávají namontovat imobilizér, který zloději neumožní vůz nastartovat. A pokud ho přesto nastartuje, ihned letí zpráva majiteli, který může pomocí SMS vůz trvale vypnout. Majitel navíc dostává informace o GPS poloze vozu.
Přitom si stačí jen uvědomit, že existuje ještě jeden velký zloděj majetku a lidských zdraví či životů, a tím je stavební či technická zanedbanost domů a tzv. „hloupá náhoda”, která ji většinou doprovází.
Moderní OPZ – Odběrné plynové zařízení
Srdcem OPZ rodinného domů není závěsný kotel, přestože ho máme nejvíce na očích, není to ani komín, přestože je vidět zdaleka. Skutečným srdcem odběrného plynového zařízení je regulátor tlaku plynu. Často je schovaný ve skříňce Hlavního uzávěru plynu (HUP) někde na hranici pozemku, nemáme ho tedy tak na očích, a snadno tak můžeme zapomenout věnovat mu náležitou pozornost. Nové prvky většinou mnohem lépe a bezpečněji fungují a nabízejí mnoho let bezporuchového provozu, zejména při pravidelných kontrolách a údržbě. Většinou také působí designově, nová technika může být ozdobou kotelny i celého domu. Instalace nových, flexibilních nerezových potrubí, je lehká a rychlá práce bez svářečky.
Je to zkrátka podobné, proč mnoho lidí přesedlalo ze Škody 105 na Felici a pak novou Octavii. Není to jen strohý kalkul a nutnost, ale i dobrý pocit z bezvadné funkce, vyšší užitné hodnoty a krásy (byť technické). Zkrátka, z radosti ze života.
Při rekonstrukci rodinného domu je tedy ideální čas na posouzení stavu celého OPZ, včetně regulátoru tlaku plynu a jeho případnou obměnu.
O společnosti HUTIRA – BRNO, s.r.o.
Společnost HUTIRA – BRNO, s.r.o. se specializuje především na návrh a výrobu plynových zařízení – kompletní dodávku regulačních a měřících stanic na zemní plyn, dále na návrh a dodávky regulátorů tlaku, bezpečnostních rychlouzávěrů, pojistných ventilů a příslušenství pro rozvod, regulaci a měření plynu.
Již řadu let je generálním zástupcem výrobců regulační techniky Francel, Fisher a Tartarini, patřících do amerického koncernu EMERSON. Společnost HUTIRA – BRNO, s.r.o. se zabývá poradenstvím, distribuční a servisní činností výrobků uvedených značek, určených především pro oblast plynárenství. V oblasti domovních regulátorů dodává bezúdržbové regulátory Fisher a Francel, včetně kompletního příslušenství, nerezového flexi potrubí i plastových skříněk HUP.
Více než 25 let zkušeností, profesionální přístup a certifikovaná kvalita nabízených produktů ji řadí mezi významné dodavatele specializované na plynárenskou a regulační techniku v České republice.