Dostupné bydlení není pro Stavoplast KL planou frází

Firma STAVOPLAST KL spol. s r.o. se sídlem ve Stachách na Šumavě zahájila spolupráci s kanadským partnerem v oblasti dovozu a realizace dřevostaveb kanadskou technologií výstavby v roce 1996. Pilotní projekt výstavby deseti řadových domků byl realizován v průběhu roku 1997 ve střediskové obci Zdíkov.

  Již v průběhu návštěvy zástupců společnosti STAVOPLAST KL spol. s r.o. v Kanadě se velmi diskutovanou stala otázka, zda by tento typ bydlení našel u nás v České republice své příznivce. Pro představení této technologie v ČR hovořila jednoduchost výstavby, její rychlost a finanční nenáročnost.

   Podstatou této technologie výstavby domů je dřevěná konstrukce opláštěná z vnější strany dřevoštěpkovou deskou (OSB) a ukončená dřevěným roštem, který slouží jako podklad pro montáž sádrokartonu nebo jinou konečnou úpravu vnitřní stěny domu. Jak je již z názvu patrné, základem celé technologie je kvalitní dřevo. Dřevo je nejstarší a prvotní stavební materiál, ze základních vlastností musíme uvést pevnost, lehkost, dobré tepelně izolační vlastnosti, schopnost dobře snášet zatížení, schopnost tlumit vibrace, snadnou opracovatelnost, snadné spojování a v neposlední řadě zdravotní nezávadnost, recyklovatelnost. Všechny tyto vlastnosti dokládají domy postavené s použitím dřeva v minulosti a sloužící i v současnosti.

Přednosti dřevostaveb
   Pokud bychom chtěli srovnat klasickou technologii s technologií dřevostaveb, kladem dřevostaveb je dopravní nenáročnost – veškerý materiál na výstavbu 1 domu je přivezen na staveniště v jediném kontejneru, naproti tomu materiály pro výstavbu domů klasickou technologií mají nepříznivý poměr mezi hmotností a objemem, takže náklady na dopravu stavebního materiálu jsou několikanásobně vyšší. Rychlost výstavby – na hotových základech je možné vystavit hrubou stavbu domu již za 6 – 8 týdnů, stavět lze v průběhu celého roku, minimalizuje se mokrý proces při výstavbě, nastěhovat se je možné prakticky ihned po dokončení stavby – neprobíhá proces vysychání a zrání zdiva. V současné době každého zajímá energetická úspornost – dosažený tepelný odpor stěnového dílu bez venkovního a vnitřního obložení (tl. 17,5 cm) R = 3,793 m2K/W. Dosažený tepelný odpor stěnového dílu včetně venkovní úpravy (termofasáda 5 cm polystyren + stěrková omítka) a vnitřní úpravy (sádrokarton) R = 4,607 m2 K/W. Pro porovnání stěna o tl. 44 – 50 cm postavená ze silikátových tvárnic má R = 2,762 m2 K/W. Další zajímavou předností je variantnost dispozičních řešení – základním nosným prvkem jsou obvodové panely, při větších rozponech jsou navrženy další nosné příčky, ostatní příčky jsou nenosné, a proto je možné s nimi libovolně manipulovat – přidávat nebo odstraňovat, aniž by se staticky narušila stavba. Této možnosti se v hojné míře využívá v systému GROW HOME – rostoucí dům. Jedná se o možnost majitele dotvářet domek podle svých představ a finančních možností. U zděných staveb je tato možnost potlačována značnou náročností přestavby – prašnost, hlučnost, mokré procesy, doba realizace, složitější přesuny materiálu apod.

Projekt »Dostupné bydlení«
   Od roku 1998 spolupracuje firma STAVOPLAST KL spol. s r.o. s vedením Výstaviště České Budějovice a.s. a s atelierem VEGA (Ing. Arch. Baše, p. Jílková) na záměru nazvaném »Dostupné bydlení«. Cílem tohoto programu je jednak řešení obytné zástavby především na venkově, a to za účelem architektonického sjednocení charakteru staveb, a vytvoření souladu rodinných domků s okolím, a jednak snaha nabídnout běžným obyvatelům, kteří si nemohou dovolit nadstandardní bydlení, rodinný domek dle jejich představ za rozumnou cenu.

   V rámci tohoto programu byl v roce 2000 na výstavišti v Českých Budějovicích firmou STAVOPLAST KL spol. s r.o. realizován projekt zpracovaný studentkou J. Češkovou z fakulty architektury ČVUT v Praze (ateliér prof. Ing. Arch. Bašeho) rodinný domek s pracovním názvem PETRA. Veřejnosti byl tak představen rodinný domek, který by měl vyhovovat požadavkům 3 – 4 členné rodiny, z finančních důvodů dovoloval etapovou výstavbu a pořizovací náklady byly cca 1 mil. Kč. 
Autor: Ing. Květa Vlčková
Foto: Archiv firmy