Dřevěné italské mozaiky – revoluce v obkládání
Italští designéři učinili průlom v obkládání stěn, podlah a bytových ploch vůbec. Novým výrobkem je dřevěná mozaika Mosaici d’Asolo. S vlastnostmi podobnými klasickým kamenným mozaikám si zachovává kromě estetických předností také lehkost a originalitu.
Její pokládka je velmi snadná a efekt na první pohled zřejmý. Společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o. dodává dřevěnou mozaiku luxusní značky Mosaici d'Asolo v rozličných materiálech, odstínech a velikostech dřevěné kostky. Díky voděodolné povrchové úpravě se hodí i do vlhkých prostředí, jako jsou kuchyně a koupelny, zpříjemnit však dokáže všechny bytové prostory.
Velké množství kombinací
Mozaika se vyrábí v šesti barevných odstínech a šesti velikostech dlaždic, což dohromady dává 36 různých kombinací barev a velikostí. Pět ze šesti velikostí kostek mozaiky se vyrábí v dlaždicích 30 × 30 cm, takže je kombinace různých velikostí kostek snadná. Zbývající dlaždice mají rozměry 26,5 × 30 cm. Dlaždice se skládá ze 4 mm silných dřevěných kostiček, které jsou polyuretanovým lepidlem nalepené na druhé vrstvě s podpůrnou nylonovou síti (5 mm). Celkem má tedy dlaždice 9 mm na tloušťku.
Materiály a povrchová úprava
Všechny povrchy jsou olejované, voděodolné a vhodné pro použití na stěny i podlahu. To činí výrobky Mosaici d'Asolo použitelnými všude tam, kde se pokládají normální kamenné dlaždice. Oproti kameni má ale barvu, kresbu a teplotu toho nejlepšího dřeva. Je možné vybrat si z materiálů Dub, Kanadský javor, Teak, Iroko (Africký dub), Doussié a Wengé.
Formáty jednotlivých mozaikových kostek můžou být 23 × 23 mm, 31,3 × 31,3 mm, 48 × 48 mm, 98 × 98 mm, 23 × 73 mm a 64,6 × 31,3 mm. Dřevo je finálně upraveno dvousložkovým akrylovým lakem.
Přestože je dřevěná mozaiková dlaždice impregnovaná proti působení vody, výrobce nedoporučuje jejich použití například k obložení podlahy u sprchy: „Stopy po vodě se těžko odstraňují i ze skla, natož ze dřeva.”
Dřevo je přírodní živý materiál, reaguje proto citlivě na klimatické změny. Relativní vlhkost vzduchu by měla být 40 až 60 %, teplota v místnosti 18 až 22 °C.
Správná pokládka
Na úvod jeden praktický tip: pokládání mozaiky se provádí až jako jeden z posledních kroků při stavbě či rekonstrukci, například společně s montáží nábytku a jiných doplňků.
Pokládka dřevěných mozaikových dlaždic se realizuje ve dvou krocích – samotném položení dlaždice a jejím následném vyspárování. K lepení na podkladovou plochu se používají cementové kaše typu Laticrete: 180, Keracol: H40 Temax, Technokolla: All-7000 nebo Mapei: Adesilex P10 + Isolastic.
Doporučuje se podkladovou plochu předem penetrovat. Podklad a nosič musejí být v době pokládky a během práce suché. Je třeba zamezit zbytkové vlhkosti, infiltraci vody a kondenzační vodě. Nosič musí být podle druhu a vlastností příslušným způsobem připraven, což v praxi znamená, že musí být rovný a stejně jako podklad penetrován.
Pokud rozměr dlaždice nevyhovuje rozměrům podkladové plochy, lze její velikost upravit řezáním. Na řezání mozaiky je potřeba speciální kotoučová pila s upínacím zařízením pro mozaiku. Uříznutou hranu je nutné ošetřit těsnicí hmotou Sigilpack.
Spárování a čištění
Spárování dlaždice se provádí dvousložkovým epoxidovým tmelem typu Lithocrom Starlike v příslušných barvách. Toto lepidlo podle poznatků z praxe tuhne pomalu, a proto se doporučuje jeden den mozaiku položit a až druhý den vyspárovat. Po spárování se ihned provádí první čištění bílým rounem namočeným ve vodě a odstraní se přebytečná hmota.
Lepších výsledků se dá dosáhnout použitím roztoku vody a neutrálního tekutého mýdla. Bezprostředně po prvním čištění se provádí čištění druhé, tentokrát pomocí vlhké celulózové houby. Případné okraje, které se mohou na mozaikové ploše tvořit, je nutno odstranit do 24 hodin.
Jestliže spárovací hmota zčásti ztvrdla, dá se odstranit denaturovaným lihem nebo roztokem vody a neutrálního mýdla s použitím houby typu Scotch-brite. Plochu je třeba ihned vysušit hadrem. Na mozaikových prvcích nesmí zůstat tekutina.
Konečné čištění musí být provedeno alkoholem nebo vodou a mýdlem do 24 hodin od nanesení spárovací hmoty.
Pro pravidelnou údržbu se používá hadr namočený ve vodě s jemným čisticím prostředkem.
Nedoporučuje se používání prostředků s obsahem alkoholu, protože poškozují povrch mozaiky a způsobují její předčasné stárnutí.
Budoucnost patří dřevu
Příkladů využití dřevěných mozaik Mosaici d'Asolo je mnoho. Slouží k obkládání kuchyňských linek či koupelen, vytváří se z nich dekorační sloupy na stěnách pracoven nebo podlahy v koupelnách.
Dřevěné obklady a podlahy jsou příjemné na pohled i na dotek a stanou se proto jistě čím dál vyhledávanější alternativou klasickým kamenným či keramickým obkladům.
Dřevěná mozaika je výrobek, který otvírá řadu nových perspektiv nejen designérům a konstruktérům, ale i těm, kdo oceňují pohodlí a přirozené efekty dřeva v obytném nebo pracovním prostředí.
Výsledkem je živý výrobek, ať už jde o použitý materiál, nebo o jeho schopnost dosahovat rozdílných účinků v místnosti.