Dřevěné zastřešení Centra Georges Pompidou-Metz
V květnu 2010 bylo otevřeno nové centrum Georges Pompidou-Metz, které vzniklo jako pobočka stejnojmenného muzea současného umění v Paříži. Autorem architektonického návrhu centra Georges Pompidou- Metz je japonský architekt Shigeru Ban ve spolupráci s Jean de Gastines Architectes. Dřevěná konstrukce zastřešení byla počítána programy firmy Dlubal.
Autoři se při svém návrhu inspirovali tradičním čínským slamákem, u něhož je sláma spletena ve třech různých směrech a vytváří pravidelnou soustavu šestiúhelníků a trojúhelníků. Obrovský klobouk o rozměrech 100 m × 100 m protínají tři velké na sobě ležící železobetonové roury. Centrální vrchol klobouku tvoří šestiúhelníková ocelová věž.
Centrum Georges Pompidou-MetzInvestor: Město Metz, www.metzmetropole.fr |
Konstrukční řešení
Dřevěná konstrukce zastřešení se skládá z vícevrstvých křížících se pásů, které jsou vyrobeny z lamelových nosníků. Spojení jednotlivých nosníků v jejich křížení je provedeno pomocí předpjatých závitových tyčí a talířových pružin, které zajistí přenos namáhání ve spojích prostřednictvím tření. Paralelně vedoucí nosníky jsou navzájem spojeny pomocí překližky a svorníků a tvoří Vierendelovy nosníky s poddajným spojením. Na dřevěné konstrukci je položená vodonepropustná PTFE fólie ze skelných vláken krytá teflonem.
Statické výpočty
Statický výpočet dřevěné konstrukce zastřešení obsahující cca 41 000 prutů vypracovala firma SJB.Kempter.Fitze AG. Použila k tomu program RSTAB firmy Ing. Software Dlubal s přídavnými moduly TIMBER pro posouzení dřevěných prutových prvků, modul DYNAM pro dynamickou analýzu a RSBUCK pro stabilitní analýzu. Pro výpočet vnitřních sil v jednotlivých prvcích a jejich spojích byl vytvořen podrobný prostorový model dřevěné konstrukce včetně všech dílčích součástí. Kromě konstrukce zastřešení bylo potřeba zpracovat také zjednodušený model podpůrné ocelové a železobetonové konstrukce, aby se zohlednilo jejich vzájemné spolupůsobení. Pro přesnější stanovení zatížení konstrukce byla provedena řada měření ve větrném tunelu CSTB (Centre scientifique et technique du b<0x00E2>timent). Kromě běžných zatížení vlastní tíhou, užitným zatížením a zatížení teplotou se při výpočtu uvažovalo celkem 96 zatěžovacích stavů zatížení větrem, 80 zatěžovacích stavů od zatížení sněhem a výsledné membránové zatížení. Kromě návrhu dřevěné konstrukce byl v programu RFEM proveden výpočet 216 ocelových prvků sloužící k ukotvení dřevěné konstrukce.