Dřevostavby úspěšně vstoupily do třetího desetiletí
Jihočeské městečko Volyně bylo již po 21. hostitelem mezinárodního semináře Dřevostavby. Zdejšímu tradičnímu pořadateli, Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole, se opět prezentovala mnoha setčlenná skupina architektů, pedagogů příslušných středních a vysokých škol, dále projekční, investorské a realizační firmy i odborníci z resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu.
Přítomní odborníci z osmi zemí světa (Kanady, Belgie, Rakouska, Slovenska, Finska, Švýcarska, Německa a České republiky) se zúčastnili ve dnech 12. a 13. dubna celkem 37 přednášek a dvou workshopů.
Např. Doc. Ing. Petr Kuklík, CSc. hovořil o technické normalizaci v oboru dřevěných konstrukcí, Ing. arch. Pavel Horák o vícepodlažních dřevostavbách v Čechách inspirované stavbami v Austrálii, Ing. Richard Hrčka, PhD. o využití bukového dřeva v dřevostavbách, Doc. Ing. Bohumil Straka, CSc. o rekonstrukci dřevěných staveb, Doc. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D. o lepených spojích dřevěných nosníků s využitím LVL a Ing. Jiří Chalupník o pohledových trámových stropech a nadkrokevních systémech s užitím desek OSB Firestop.
Dřevěná vzducholoď Gulliver
Naší pozornosti neunikl ani neobvyklý objekt – dřevěná vzducholoď Gulliver nad střechami Centra současného umění DOX v Praze Holešovicích. O této pozoruhodné ocelovodřevěné konstrukci referovali autoři: Prof. Ing. arch. Martin Rajniš, Ing. Zbyněk Šrůtek a Leoš Válka. Alespoň nastíníme několik technických dat: vzducholoď je dlouhá 42,13 m, o průměru 9,34 m, s vnitřní kapacitou 120 osob. Nejvyšší bod je 24,22 m, zastavěná plocha 322 m2, pochozí vnitřní plocha 161 m2, obestavěný prostor 2 050 m2. Nosnou kostru z modřínového dřeva lze rozdělit na dva základní směry: kolmo na podélnou osu vzducholodi (radiální směr) je osazeno 14 prstenců v roztečích 2,2–3 m. Kruhové příhradové nosné obruče jsou složeny ze dvou dřevěných dílčích obručí z lepeného lamelového dřeva 75 × 120 mm třídy GL28hSL. Pasy jsou vzájemně propojeny dostředně orientovanými dřevěnými sloupkovými vzpěrami 40 × 120 mm vymezujícími statickou výšku obruče. Ve druhém směru jsou podélně ztužující prvky po celé délce vzducholodi. Podílejí se na přenosu zatížení a současně stabilizují kruhové obruče v úrovni vnějšího a vnitřního pasu. Pasy jsou propojeny dřevěnými sloupky, stažené nerezovou závitovou tyčí M12 a ztužené dvojicemi diagonálně orientovaných nerezových táhel M8. Opláštění vzducholodi podpírají v radiálním směru zakřivené modřínové lamely 26 × 80 mm. Rozteč zakřivených lamel je 500 mm.
Představení novinek a rakouských firem
Podívali jsme se též do učeben, ve kterých měly své exponáty firmy, jejichž výrobky, technologie a materiály jsou spojeny se dřevem. Celkem pět novinek představila firma HPM TEC, s. r. o. z Hustopeče u Brna: Fasádní klip (systém neviditelného připojení dřevěné fasády) a vruty Rapid-Tec do tesařského kování, Rapid-Tec 2020 s velmi ostrou špičkou a dvouchodovým závitem, Rapid-Tec SK Plus navíc s talířovou hlavou a Twin-Tec s malou kónickou hlavou. Firma Soukup dřevoobráběcí stroje uvedla montážní a překlápěcí stůl pro výrobu panelů. Z izolačních systémů uvádíme přírodní foukanou celulózovou izolaci Climatizer plus, hydroizolační systém střech firmy Sika, např. tekuté střešní hydroizolace Sikalastic a přírodní tepelně-izolační systémy Inthermo pro dřevostavby od dodavatele Izotem.
Neméně významné bylo i představení sedmi rakouských firem s působností i na českém trhu a pokračující spolupráce velvyslanectví Rakouska v Praze s pořadatelem daného semináře. Jeho obchodní rada Mag. Christian Miller přednesl zdravici a přípitek ke zdaru tohoto i dalších seminářů Dřevostavby.
Ředitel VOŠ a SPŠ Volyně RNDr. Jiří Homolka nám mj. řekl: „Také v letošním ročníku se na semináři objevily nové tváře ze zahraničí a srovnávají naši konferenci s největší akcí zabývající se problematikou dřevostaveb na starém kontinentě Forum Holzbau v Garmisch – Partenkirchenu. Je to pro nás vysoké ocenění, kterého si nesmírně vážíme. Každoročně se snažíme naši tradiční předvelikonoční akci něčím obohatit. Se vstupem do třetího desetiletí jsme proto souběžně s hlavním programem semináře uspořádali dva doprovodné workshopy: Gulliver – dřevěná vzducholoď nad centrem DOX a Tepelně – vlhkostní problémy obvodových konstrukcí s dřevěnými prvky. Oba se konaly v novém kongresovém centru školy, vybudovaném ve spolupráci s Technische Hochschule Deggendorf, v rámci projektu příhraniční spolupráce Cíl 3 – Česká republika – Svobodný stát Bavorsko.”
Závěr
Na závěr můžeme s jistotou potvrdit, že vstup do třetího desetiletí trvání této mezinárodní akce nemající ve střední Evropě obdoby, byl po všech stránkách vydařený. Vysoká odbornost ve všech směrech včetně skvělé organizace staví Volyni s pouhými třemi tisíci obyvateli do čela pořadatelů podobných seminářů a konferencí.