Hvězdné výroky (úvodník 2-09)

Nemohu zapomenout, podobně jako mnoho jiných, na dva hvězdné výroky posledních měsíců. Hvězdné proto, že je vyslovily naše evropské politické hvězdy.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nedávno objevil, že kapitalismus selhal. Nebyl by to ale on, aby si nevěděl rady. Stačí přitáhnout opratě, do žil kapitalismu zavést infúzní roztok byrokracie, nařízení a kontrol. To vše v nálevu dotací a levných půjček od tzv. daňových poplatníků a hotovo. Francouzský prezident počítá, že poplatník ani neví, že státní kasa, kam míří jeho daň, a ze které má být „na hadičkách" udržován kapitalismus, má už beztak dávno propadlé dno. Poplatníkův desátek – dnes už vlastně padesátek – ani v berný den ono dno nedorovná a když, tak jen na krátký čas. V duchu s tím jde i novější, únorová Sarkozyho myšlenka, totiž zakázat francouzské automobilce vyrábět auta v Česku a pak je prodávat Francouzům.

Druhý hvězdný výrok řekl David Rath. Tomu se ze všech jiných možností, jak řešit selhání kapitalismu, nejvíce zamlouvalo řešení Adolfa Hitlera, který dal lidem práci. Ponechám na čtenáři, proč si soc.dem. vůdce Středočeského kraje oblíbil právě řešení nár.soc. vůdce třetí říše. Jsem si však jist, že hejtman Rath, stejně jako prezident Sarkozy by plnými vědry rozdávali peníze i práci bez větších starostí o to, kde na to vzít a jak či kde práci prodat. Věřme či nevěřme, že oba jsou jen mírumilovní technologové i kaskadéři moci.

Tak či tak, návod obou hvězd, a dodejme, že i stovek a tisícovek dalších evropských politiků je jen tisknout nové a nové peníze. A jimi symbolicky krmit chudáky, ale hlavně pak korumpovat, podplácet, sanovat a poté udržovat na hadičkách finanční a průmyslové obludy, jejichž vznik a zhoubné bujení nadšeně podporovali v rámci globalizace.

Globalizace, což je hlavní, sice nabídla lidem levné nákupy v hypermarketu nebo v autosalónu, ale zároveň je připravila o práci, která i s obludami odešla na Východ. Globalizace je nevyhnutelná. Jenže politikům nedošlo, že náhradní živobytí na pozici úředníka, brokera, obchodníka s akciemi a dluhopisy atd. jsou zbytné činnosti. Vypadají sice vznešeně, ale v nouzi o ně člověk snadno přijde nebo ho neuživí. Navíc zásluhou politiků a úředníků, kteří z peněz udělali takřka bezcenné poukázky, přišly desítky milionů Evropanů, kromě prospěšné práce, i o úspory a majetek. Islanďané, kteří ještě nedávno patřili mezi desítku zemí s nejvyšším blahobytem, už pocítili chlad holého zadku na vlastní kůži. Evropa zchudla také, jenže jí to zatím nedochází.

Kapitalismus neselhal, jen prorostl zhoubnou státní byrokracií. Politici typu Rath či Sarkozy počítají, že lidé, kteří se kvůli nim ocitli na dně a rezignovali nebo se pustili do zoufalého krysího závodu o život, jim budou vděčni za každou kost, darovaný poplatek u lékaře nebo mírnou slevu na dani. Je to řešení pro politiky, ale ne pro Evropu.

Autor:
Foto: Archiv firmy