Ekologické spalování hnědého uhlí v kotlích pro rodinné domky i pro průmysl
Společnost EKOEFEKT vznikla v roce 1992. Již od svých počátků se intenzivně zabývala uhelným spalováním a výrobou kotlů na hnědé uhlí. Dnešní výrobní program firmy zahrnuje hnědouhelné kotle od výkonu 24 kW až do 600 kW a kotle na biomasu od výkonu 80 - 300 kW.
Výsledkem spolupráce s maďarskou firmou CARBOROBOT, započaté v roce 1995, byla ucelená řada kotlů CARBOROBOT 40 až 300 kW. Automatický provoz kotlů zaujal uživatele natolik, že bylo nutné v ČR vyvinout novou řadu kotlů s malými výkony, určené například do rodinných domů. Tak vznikly kotle EKOEFEKT 24 kW a EKOEFEKT 48 kW. V oblasti velkých výkonů obliba kotlů rok od roku stoupá a tak se po mnohaletých zkušenostech podařilo vyvinout kotel EKOEFEKT 600 kW, který je možné použít do kotelen až do výkonu 3 MW v kaskádovém uspořádání.
Hnědé uhlí se v poslední době opět dostává do povědomí firem í obyvatel jako jeden z možných levných zdrojů tepla. Staré technologie spalování uhlí v kotlích se samotížným odhoříváním - pod tíhou ekologické legislativy a nových evropských norem na kotle - však nenávratně ustupují technologiím s řízeným spalovacím procesem a automatickou regulací teploty. Obavy ze štiplavého hnědého dýmu, valícího se z komínů a kouřového oparu nad obytnými komplexy používající uhlí, jsou již nyní minulostí u kotelen používajících moderní automatické kotle typu CARBOROBOT a EKOEFEKT.
Ekologičnost
Strach ze zhoršení kvality ovzduší v důsledku návratu k uhelným kotlům již není opodstatněný. Nové třídy kotlů jsou atestované dle evropských norem - např. (ČSN EN 303-5), platných v ČR, jsou již zárukou kvalitního spalovacího procesu s vysokou účinností. Kotle třídy 2 a 3 jsou na takové úrovni spalování, že se parametry začínají blížit kotlům na plynná či kapalná paliva.
Kotle umožňují spalovat hnědé uhlí o zrnitosti 5 - 25 mm s komfortem, na jaký jsme u klasických uhelných kotlů nebyli zvyklí. To potvrzují i autorizovaná pracoviště garantující měření emisí. Jejich vyjádření jsou jednoznačná: »výrazně předčí všechny u nás známé uhelné kotle«. Kotle byly po mnoha testech schváleny SZU Brno, ČIŽP a MŽP Praha.
Efektivita provozu vyvažuje cenu
Relativní nevýhodou nové generace kotlů je vyšší pořizovací cena v porovnání s předchozími typy klasických uhelných kotlů. Celková bilance výroby tepla však pořizovací náklady velmi rychle vrátí. Pozitivně se projevuje jednak vyšší účinnost spalovacího procesu (až 80% proti dřívějším 50 – 60 %), používání výrazně lacinějšího paliva (ořech 2 proti dříve používané kostce) a možnost nasazení automatické regulace topné soustavy, na kterou kotle pružně reagují. Cena vyrobeného tepla z hnědého uhlí se tedy pohybuje na úrovni 0,4 Kč/kWh. Obslužnost je také nesrovnatelně nižší a pohodlnější než byla dříve u klasických kotlů. Přikládání až 1× za tři dny je toho důkazem.
Z ekologického hlediska je závažnou skutečností, že použitím nových efektivních technologií spalování hnědého uhlí dochází k výrazně nižšímu zatížení životního prostředí. Produkce emisí škodlivin (hlavně CO, tuhých látek a NOx) je u kotlů nové generace v jednotlivých režimech několikanásobně nižší v porovnání s odhořívacími kotli. Evidentním snížením zátěže ovzduší provozem kotlů nové generace je nižší spotřeba uhlí pro výrobu stejného množství tepla v důsledku vyššího využití paliva.
Domácí palivo - hnědé uhlí opět nachází cestu ke spotřebitelům
V průběhu devíti let již bylo nainstalováno cca 3000 kotlů CARBOROBOT a EKO-EFEKT ve všech výkonových řadách. Dlouhodobý provoz v různých objektech v celé ČR ukázal potřebnost a vhodnost tohoto druhu vytápění, kdy je možné ekologicky a pohodlně topit uhlím. Mezi veřejností se již pro tyto typy kotlů vžil název »automaty na uhlí« - což znamená automatické kotle na tříděné hnědé uhlí.
Výkonová řada kotlů pokrývá celé spektrum výkonů od rodinných domů cca 25 kW až po blokové kotelny do cca 3 MW.