Fakulta informačních technologií v Brně a sortiment Merida

Fakulta informačních technologií v Brně je nejen významnou školou v České republice, ale zároveň její výuka probíhá ve velmi impozantním komplexu budov, kde se snoubí citlivé spojení zrekonstruovaného areálu kartuziánského kláštera ze 14. století se stavbou ze století 21. Použity jsou zajímavé technologie a materiály.

Již v roce 1964 vznikla na Fakultě elektrotechnické Katedra samočinných počítačů. Z ní postupem času vznikl Ústav informatiky a výpočetní techniky, který byl v roce 2002 transformován na samostatnou Fakultu informačních technologií (FIT).

Fakulta informačních technologií a možnosti studia na ní

FIT nalezneme v severozápadní brněnské městské části Brno-Královo Pole, ulice Božetěchova 2, v areálu bývalého kartuziánského kláštera a na území bývalého velkostatku.

Součástí fakulty jsou čtyři ústavy:

  • Ústav počítačových systémů,
  • Ústav informačních systémů,
  • Ústav inteligentních systémů,
  • Ústav počítačové grafiky a multimédií.

Fakulta nabízí dva základní stupně studia – tříletý bakalářský a navazující dvouletý magisterský studijní program. Ročně přijímá fakulta na bakalářský studijní program okolo 650 studentů. Po úspěšném absolvování bakalářského studia mohou být studenti přijati na magisterské studium a získat titul inženýr. Ročně se na toto studium přijme okolo 350 studentů. Třetím stupněm je čtyřletý doktorský studijní program. A absolventi získávají titul Ph.D.

V magisterském programu Informační technologie jsou v akademickém roce 2013/2014 otevřeny následující obory:

  • Bezpečnost informačních technologií,
  • Bioinformatika a biocomputing,
  • Informační systémy,
  • Inteligentní systémy,
  • Management a informační technologie,
  • Matematické metody v informačních technologiích,
  • Počítačová grafika a multimédia,
  • Počítačové a vestavěné systémy,
  • Počítačové sítě a komunikace.
Detailní záběr na část nové budovy, kde je vidět spojení materiálů jako jsou lícové cihly, pohledový beton, ocel, dřevo a sklo

Komplex budov FIT

Areál kartuziánského kláštera, kde se dnes nalézá část Fakulty informačních technologií, byl založen ve druhé polovině 14. století. Od roku 1962 ho využívá Vysoké učení technické v Brně a od roku 2002 pak nově vytvořená Fakulta informačních technologií.

Aby se fakulta mohla na tomto území rozšířit, bylo třeba získat nevyužité pozemky a objekty historicky souvisejícího areálu bývalého klášterního velkostatku. Následně vytvořit takový projekt, kde nový objekt bude citlivě propojen s historickou částí. Ale nejen to.

Nový provozní koncept fakulty je navržen tak, aby jednotlivé části fakulty využívaly rovnoměrně nové i stávající objekty. A tak jsou ústavy, seminární a výukové místnosti situovány v obou částech. V historickém areálu naleznete například děkanát a knihovnu, v nových objektech pak především počítačové laboratoře a podzemní garáže. Vzájemné propojení obou částí je navrženo nadzemní lávkou v úrovni 2. nadzemního podlaží. V této úrovni je celý areál bezbariérově propojen. Aby bylo možno rekonstruovat a dostavět historické budovy kláštera, bylo v nutno nejdříve postavit nové výukové pavilony učeben a laboratoří, které vyžadují náročné technické a technologické vybavení pro vytvoření nezbytného vnitřního prostředí.Učebny a pracovny pedagogů jsou umístěny v pavilonu ústavů, třípodlažní stavbě vymezující areál bývalého klášterního velkostatku vůči rušné městské komunikaci. Především z tohoto důvodu je uliční průčelí této stavby řešeno jako vícevrstvá protihluková fasáda. Specializované výukové počítačové laboratoře jsou soustředěny do laboratorního komplexu, tvořeném třemi dvoupodlažní pavilony se zelenými atrii, které jsou vzájemně propojeny vnitřním komunikačním systémem.

Komplex budov FIT

  • Autor: Architektonická kancelář Burian – Křivinka, s.r.o. 2) (Aleš Burian, Gustav Křivinka, Vladislav Vrána)
  • Adresa: Brno-Královo Pole, ulice Božetěchova 2
  • Investor: Vysoké učení technické v Brně
  • Projekt: 3/2003
  • Realizace: 11/2004 až 09/2007

Architektonické řešení klade důraz na přiměřenost hmotového uspořádání novostaveb ve vztahu k historickým objektům. Hlavní průčelí pavilonu ústavu je komponováno v několika vrstvách. Součástí je rovinné transparentní prosklení protihlukové stěny a její dynamické členění, které je však materiálově potlačeno. V druhém plánu je čitelné soudobé pravidelné členění průčelí objektu. Vícevrstevnatost architektonického řešení podporuje i pracovní osvětlení v protihlukové stěně. Dvojitá fasáda však kromě hlukového útlumu má i nezanedbatelný kladný vliv na energetickou bilanci stavby v letním i zimním období. V celé stavbě je dále uplatněn princip nočního provětrávání. V každém patře je v instalačním jádře ventilátor, který nasává dvorní vzduch a tlačí ho do dutinové podlahy patra. Vzduch prochází pod parapetem do místnosti, odkud je odsáván přes mřížky s regulační klapkou do podhledu a dále přes vzduchotechnickou jednotku vyfoukáván ven. Jednotka se přes den používá na větrání garáží, v noci na noční provětrávání. Osluněné fasády jsou dále chráněny venkovními stínicími žaluziemi a textilními roletami. Materiálové řešení novostaveb využívá především surového betonu, skla, dřeva, přírodních linoleí a kamene. Nechybí použití nerez oceli.

Při prohlídce celého areálu jsme především obdivovali velmi působivé spojení pohledového betonu se dřevem či nerez ocelí (například u schodiště).

Velmi efektivně architekti využili spojení šedi betonu s pestrými barvami na zdech (chodby). Ve spojovacích částech zaujme spojení skla s dřevem (prosklený spojovací krček, automatické dveře, tmavé dřevěné podlahy a světlé dřevěné skříňky).

Vchod u vrátnice, kde je rovněž restaurace
V historické části komplexu areálu VUT FIT

Sociální zařízení FIT

Také sociální zařízení svítí novotou. Použity jsou světle hnědé či červené obklady. Toaletní mísy, umyvadla a pisoáry jsou v barvě bílé. Nechybí zde zásobníky na papírové ručníky a toaletní papír, dávkovače mýdla, odpadkové koše či elektrické sušiče na ruce.

Vše v nerezu. Na mnohých můžete vidět označení Merida.

Merida a její sortiment

Sortiment firmy Merida lze rozdělit na čtyři hlavní části (hygienické potřeby, koupelnové doplňky, úklidovou techniku a profesionální úklidovou chemii).

Hygienické potřeby

Zde patří pěnové i tekuté mýdlo, krémy na ruce, toaletní papír, papírové ručníky, hygienické sáčky, pytle na odpadky, náplně do osvěžovačů vzduchu.

Doplňky do koupelen a WC

U nich se zastavíme déle, neboť jsou nejvíce v hygienických prostorách vidět. Skládají se ze zásobníků na papírové ručníky a toaletní papír, dávkovačů mýdla, pěny či desinfekce a osvěžovačů vzduchu.

Zásobníky na papírové ručníky a na toaletní papír

Zásobníky na papírové ručníky jsou určeny pro skladování papírových ručníků, které jsou hygieničtější než běžně používané ručníky látkové. Vyrábí se plastové a nerezové. Plastové zásobníky jsou manuální i automatické, oba typy jsou vyráběny v praktické bílé barvě. Zásobníky na toaletní papír se vyrábějí nejen z plastu ABS v univerzální bílé barvě, ale také z oblíbeného nerezu.

Dávkovače pěnového a tekutého mýdla

Pro hygienu rukou jsou nejlepší dávkovače mýdla, pěny či desinfekce. Všechny typy dávkovačů jsou vyráběny z plastu ABS, ale také z nerezu. Dávkovače mýdla oceníte v každé koupelně či WC. Jsou praktické a snadno se čistí. Navíc jsou hygieničtější než klasická mýdla. Dávkovače mýdla z nerezu se vyrábějí nejen ve variantě na stěnu, ale také jako stojánkové. Záleží na vás, kterou variantu upřednostňujete.

Umývárna s dávkovačem mýdla a sušičem rukou na FIT
WC s nerezovým košem a zásobníky na toaletní papír nalézající se rovněž na FIT

Osvěžovače vzduchu

Pomáhají podtrhnout příjemnou atmosféru koupelny či WC a zajistí příjemnou vůni pokaždé, když vstoupíte.

Odpadkové koše a popelníky

V sortimentu naleznete koše různých velikostí a materiálů provedení. Nerezové (lesklé či matné), kovové (bílé, matné nebo lesklé) a v univerzální bílé barvě plastové. Koše jsou určeny do koupelen, kanceláří, kuřáren a dalších prostor.

Úsporná sanitární zařízení

Mezi úsporná zařízení patří především dávkovač pěnového mýdla Merida TOP. Spotřeba pěny u tohoto mýdla je mnohonásobně menší než spotřeba tekutého mýdla. Díky lehké omyvatelnosti pěny je také nižší spotřeba vody, čímž se ušetří nejen peníze za spotřebu vody, ale navíc i životní prostředí. Dále zásobníky na papírové ručníky v rolích AUTOMATIC, kde automat zamezuje nadměrnému používaní ručníků, nebo nejrychlejší a nejhygieničtější sušič na ruce s minimální spotřebou energie Dyson Airblade.

Úklidová technika

Úklidové vozíky, hadry, houby, rukavice, mopy pro úklid na mokro i na sucho, prostředky na mytí oken. Čistící prostředky jsou kvalitní a vydrží dlouhou dobu. Například mopy Merida zvládnou až 700 pracích cyklů. Nabízené mopy lze používat nejen na mokro, ale i na vlhko a sucho. K mopům je také nabízeno rozličné příslušenství, které usnadní práci.

Profesionální úklidová chemie

Profesionální chemie je určena jak na pravidelný nebo generální úklid, tak i na ošetření a ochranu povrchů prodlužující jejich životnost. Profesionální úklidová chemie zahrnuje:

  • široký výběr mycích prostředků pro kompletní úklid,
  • polymery (vosky) na ošetřování povrchů
  • speciální linii přípravků pro gastronomii a hotely,
  • desinfekce na povrchy,
  • desinfekční utěrky, dávkovací zařízení a systémy na chemii,
  • hygienické plány pro hotely, školy a obchody.

Merida – zastoupení

Merida Hradec Králové, s.r.o. má dvě centrály. Jedna se nachází v Hradci Králové a druhá je v Bratislavě. Dále také vybudovala svoje pobočky v Brně, Ostravě, Praze, Plzni a v Českých Budějovicích. A právě díky tolika místům dokáže zajistit jak stávajícím, tak i budoucím zákazníkům velmi rychlé zásobování. Všechny provozovny jsou otevřeny od pondělí do pátku od 7.30 do 15.30.

Více se můžete dočíst na internetových stránkách www.merida.cz.

¹) Čerpáno z informací získaných ve Wikipedii, Archiwebu a podkladů společnosti Merida Hradec Králové, s.r.o.
²)Architektonická kancelář Burian – Křivinka byla založena v roce 1991 v Brně. Realizovala řadu významných staveb s celorepublikovým i mezinárodním ohlasem a úspěšně se účastnila mnoha veřejných i vyzvaných soutěží. Stavby kanceláře byly oceněny čestným uznáním Grand Prix České republiky (Geodis Brno, Základní škola Litomyšl), stavba Investiční banky a Zimní stadion v Litomyšli byly nominovány za Českou republiku na evropskou architektonickou cenu Mies van der Rohe Pavilion Award, budova Investiční banky se stala v roce 1997 finalistou této prestižní architektonické ceny. Kancelář Burian-Křivinka je také hlavním architektem nejvyšší budovy v Česku AZ Tower.
Autor:
Foto: Helena Hejhálková