Fakulta stavební (FAST) je druhou nejmladší fakultou VŠB-TUO a také nejmladší stavební fakultou v České republice.

Fakulta stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) už více než 175 let propojuje technické, ekonomické, přírodovědné a umělecké obory v moderních studijních programech. Vznik její stavební fakulty (založené 1. 1. 1997) byl přímou reakcí na potřeby průmyslu Moravskoslezského kraje. Ten každoročně poptává desítky architektů a stavebních inženýrů různých oborů a zaměření.

Fakulta stavební (FAST) je druhou nejmladší fakultou VŠB-TUO a také nejmladší stavební fakultou v České republice. Za 27 let své existence již vyprodukovala přes 6500 úspěšných absolventů. V současné době ji navštěvuje přibližně 1300 studentů. Od svého založení se fakulta neustále posouvá dopředu, modernizuje své vybavení a aktualizuje studijní programy tak, aby vyhověly potřebám stavebního průmyslu. Najdete zde mimo jiné nadčasové ateliéry architektury, laboratoře vybavené špičkovými přístroji a také učebny výpočetní techniky.

Velký výběr oborů

Fakulta stavební VŠB-TUO nabízí vzdělání ve třech stupních studia – bakalářském, navazujícím magisterském a doktorském.

Bakalářské studium je čtyřleté, vyučované v českém a anglickém jazyce. Studijní program Architektura a stavitelství probíhá pouze v prezenční formě studia. Studijní program Stavební inženýrství (SI) je vyučován v prezenční i kombinované formě studia. Tento program je všeobecný v prvních dvou letech, na zbylé dva roky si studenti volí svou specializaci, kterých fakulta nabízí sedm.

Specializace studijního programu Stavební inženýrství od 3. ročníku studia:

  • Pozemní a průmyslové stavitelství
  • Městské inženýrství
  • Konstrukce staveb
  • Dopravní stavby
  • Geotechnika a podzemní stavitelství
  • Prostředí staveb
  • Stavební hmoty a diagnostika staveb

Ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a Fakultou strojní VŠB-TUO je v prezenční formě studia v českém jazyce vyučován bakalářský studijní program Průmyslový design – Interiéry. První dva roky studenti studují v Olomouci, další dva pak v Ostravě.

Novinkou v akademickém roce 2025/2026 bude otevření tříletého bakalářského studijního programu Chytré a zelené budovy v cirkulárním stavitelství. Výuka bude probíhat pouze v prezenční formě studia v českém jazyce. Tento studijní program je zaměřen na moderní trendy návrhu inteligentních a ekologických budov v kontextu cirkulárního stavitelství.

Po úspěšném zakončení bakalářského studia státní závěrečnou zkouškou a obhajobou bakalářské práce nabízí Fakulta stavební studentům možnost pokračovat ve studiu v několika studijních programech navazujícího magisterského studia. Dvouletý studijní program Architektura stavitelství probíhá pouze v prezenční formě studia v českém a anglickém jazyce. Studijní program Stavební inženýrství je vyučován jako jeden a půlletý v několika specializacích, a to v prezenční i kombinované formě studia v českém i anglickém jazyce.

Možnosti specializací v navazujícím magisterském studijním programu Stavební inženýrství:

  • Stavební inženýrství – Pozemní a průmyslové stavitelství
  • Stavební inženýrství – Městské inženýrství
  • Stavební inženýrství – Konstrukce staveb
  • Stavební inženýrství – Dopravní stavby
  • Stavební inženýrství – Geotechnika a podzemní stavitelství
  • Stavební inženýrství – Prostředí staveb
  • Stavební inženýrství – Stavební hmoty a diagnostika staveb
  • Stavební inženýrství – BIM inženýring

Po úspěšném složení státní závěrečné zkoušky a obhajobě diplomové práce nabízí Fakulta stavební pro ty nejnadanější studenty doktorské studijní programy Stavební inženýrství nebo Geotechnika a podzemní stavitelství, oba v prezenční i kombinované formě studia, v českém a anglickém jazyce.

Všestranné zkušenosti

Fakulta stavební také podporuje individuální přístup a rozvíjí schopnosti studentů a jejich zájmy. Své znalosti studenti získávají od odborníků, kteří je provází i procesem tvorby závěrečných prací, v nichž student prokáže nejen své odborné znalosti, ale také určitou dávku kreativity a vlastního pohledu na zadanou problematiku. Fakulta stavební je také domovem bohatého studentského života, mnoho akcí je pořádáno v duchu „studenti studentům,“ včetně Seznamovacího kurzu pro budoucí studenty prvního ročníku. Absolventem FAST je díky tomu komplexně vzdělaný odborník s uplatněním v projekčních a architektonických kancelářích, ve stavebních firmách, státní správě i akademické půdě. Zároveň je specialistou na určitou oblast stavebnictví. Navíc studenti sbírají zkušenosti u firem spolupracujících s fakultou.

Úspěch zaručen!

Absolventi Fakulty stavební jsou úspěšní architekti i stavební inženýři pracující v nadnárodních společnostech, vlastních firmách či pokračují v akademické dráze. Můžeme například zmínit Ing. Martina Budinu, který pracuje jako Project Development Director ve společnosti Contera. V roce 2013 absolvoval ve studijním programu Stavební inženýrství – Městské inženýrství. Tématem jeho diplomové práce byla Studie využití proluky na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě, v nedávné době se podílel na významném projektu budovy Organica v Ostravě. Další úspěšnou absolventkou je Ing. arch. Lucie Videcká, která se stala interiérovou architektkou a spolumajitelkou showroomu twinsDesign v Ostravě. Absolvovala v roce 2015 ve studijním programu Architektura a stavitelství, je členkou lektorského týmu ve víkendových kurzech pro veřejnost IDK – Interiérové design kurzy v Praze a Brně, současně vyučuje i na své Alma mater na Katedře architektury. Do třetice zmíníme Ing. Jana Kubka. Absolvoval v roce 2017 ve studijním programu Stavební inženýrství – Geotechnika a podzemní stavitelství. Nyní pracuje jako stavbyvedoucí – geotechnik ve společnosti Subterra, a. s., podílí se na stavbách tunelů a speciálního zakládání v Německu. Už při studiu absolvoval stáž ve skupině Metrostav a dojížděl na stavbu tunelů v Praze.

Přijeďte na Gaudeamus!

Pro zájemce o studium je užitečnou informací, kde Fakultu stavební VŠB-TUO najdou. Je to na ulici Ludvíka Podéště 1875/17 v Ostravě – Porubě, pohodlně se tam dostanete vlakem a MHD ze všech koutů České i Slovenské republiky. Se studenty FAST se můžete potkat a doptat se jich na nejrůznější informace, například na veletrzích Gaudeamus, které se uskuteční 19.–22. listopadu 2024 na výstavišti v Brně nebo 21.-23. ledna 2025 na výstavišti v Praze – Letňanech. Na celé VŠB-TUO pak proběhnou ve dnech 24. a 25. ledna 2025 dny otevřených dveří. Pro veškeré informace sledujte webové stránky www.fast.vsb.cz nebo sociální sítě @fastvsbtuo.

A jaký je vzkaz od Fakulty stavební? Stavebnictví je perspektivní obor – stavělo se, staví se a stavět se bude! A budoucnost se staví u nás v Ostravě. Na beton! (Ing. Adéla Valentová, Oddělení pro rozvoj a propagaci FAST VŠB-TUO).

P.S.: Při zpracování podkladů od Ing. Adély Valentové a hlavně po prohlídce exteriérů a interiérů příslušných budov FAST jsem si vzpomněl na svá studia na Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích. Např. kolej pro 1. ročník: bývalý klášter, v místnosti deset postelí, uprostřed kamna na uhlí s vlastnoruční skládkou a topením, teplá voda někdy atd. To vše za 10 Kčs měsíčně. Za to oběd v menze stál 2,60 Kčs. Psal se rok 1964.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Fakulta stavební Vysoké školy báňské