Střední škola dopravní Plzeň

Střední škola dopravní Plzeň postaví novou halu se šesti dílnami za 100 mil. Kč

Plzeň 16. září (ČTK) - Střední průmyslová škola dopravní Plzeň (SPŠD) postaví ve svém areálu v Křimicích novou halu se šesti dílnami zhruba za 100 milionů Kč. Bude sloužit pro výchovu automechaniků, autotroniků a autoelektrikářů. O obory související s dopravou, hlavně o obor automechanik, byl letos v Plzeňském kraji mezi "deváťáky" největší zájem. Škole rapidně přibývají žáci, poptávka po těchto oborech je obrovská, řekla ČTK Irena Nováková, ředitelka největší střední školy v kraji s více než 1500 žáky. Během tří let se počet žáků SPŠD zvýšil o 350. Škola se dvěma areály - v Plzni a v nedalekých Křimicích - je na hraně kapacity a musí hodně zájemců odmítat.

"Na nové dílny máme hotový projekt, brzy bude vydáno stavební povolení. Všechno už tedy máme, ale chybějí nám peníze. Krajský úřad i my čekáme na to, až bude vypsaný nějaký titul, na nějž by se to dalo napasovat," řekla Nováková. Podle ní ministerstvo školství avizovalo, že bude na tyto záměry vypsaná dotace, ale zatím se tak nestalo. "Snažíme se získat část finančních prostředků a zbytek by doplatil Plzeňský kraj," řekla vedoucí krajského odboru školství Jaroslava Havlíčková.

Nové pracoviště odborného výcviku chce podle ní kraj jako zřizovatel školy kvůli rostoucímu počtu žáků, ale hlavně pro zajištění moderní výuky. "Bude tam šest špičkových dílen, ale i zázemí pro mistry. Protože v naší současné centrální hale i v těch bočních není," uvedla ředitelka. Škola už má zvlášť lakovnu a karosáři se učí v Losiné. "Zájem je hlavně o tříleté obory automechanik, autoelektrikář, automechanik a lakýrník," uvedla Nováková. Havlíčková potvrdila, že na obor automechanik a na SPŠD přišlo letos nejvíc přihlášek.

Škola buduje od prázdnin v centrální hale v Křimicích montážní jámu na opravy automobilů včetně nákladních. Dokončí ji v listopadu. Projekt včetně učebních pomůcek pro nový obor "požární ochrana" bude stát 17 milionů Kč a podpořil ho evropský program IROP. "V těchto dnech přivezou z Německa speciální monolit i s technologiemi a budou ho do jámy usazovat jeřábem," uvedla. Pak bude měsíc tvrdnout a dodělá se zbytek.

"Podle požadavků firem se chceme zaměřit i na nákladní vozy. Bude tu školní vzdělávací program na servis nákladních automobilů," řekla Nováková. Po dobu výstavby musí žáci chodit na praxi do partnerských firem, jichž má škola přes 100.

Autor: ČTK
Foto: Chartep, CC BY-SA 4.0, zdroj: www.wikipedia.org