Fasáda bez prasklin? Bez kvalitní perlinky se neobejdete
Kvalitní sklovláknité mřížky, kterým v Česku na stavbě nikdo neřekne jinak než perlinka, jsou velmi důležitou součástí každé fasády.
Co je příčinou?
Jejich hlavním úkolem je předcházet tvorbě prasklin. Ať už je jejich příčinou vyzrávání omítky, náraz, vnější prostředí spojené s velkými teplotními výkyvy nebo pohyb izolačních desek (např. při tzv. sedání stavby). Praskliny jsou problémem nejen z hlediska výsledné estetiky domu, ale mají také zásadní vliv na trvanlivost a dlouhodobou funkčnost celé fasády. Do kvalitní perlinky se proto vyplatí investovat. U kontaktních zateplovacích systémů je navíc její použití dokonce povinné.
Již více než 20 let
Již více než 20 let jsou perlinky stěžejním výrobkem litomyšlského závodu Saint-Gobain ADFORS, jehož historie sahá až do 50. let minulého století. Nespornou výhodou a garancí kvality této mřížky je, mimo jiné, vlastní výroba skla přímo v závodě v Litomyšli. Uživatelé pak na mřížce ADFORS Vertex oceňují zejména to, že se snadno řeže, je příjemná na omak, přizpůsobí se podkladu a přitom je vysoce pevná.
Stálicemi mezi perlinkami ADFORS Vertex jsou již časem prověřené typy R117 a R131. Obecně platí, že čím je perlinka těžší, tím vyšší je také její pevnost, a tím i odolnost vůči pnutí, jejichž výsledkem jsou právě nežádoucí praskliny. V případě, že lze v některé části fasády očekávat vyšší pnutí (např. v oblasti soklů) nebo větší riziko nárazů, typicky okolo garáže nebo vchodových dveří, je na místě použít těžší, a tedy i pevnější typy perlinek. Tyto tzv. pancéřové mřížky jsou dostupné ve všech dobrých stavebninách. Doporučit lze zejména typy R267, R275 či R451.
V letošním roce se již většinou setkáte s perlinkou označenou novým logem ADFORS Vertex, umístěnou do vylepšeného, pevnějšího a kompaktnějšího balení. Podstata výrobku však zůstává beze změny. Vy se tak již více než 20 let můžete spolehnout na prvotřídní kvalitu z Litomyšle.
Co jste možná o perlince nevěděli?
Česká republika je jednoznačně světovou jedničkou ve spotřebě perlinky na obyvatele. V průměru je to 1,8 m2 na osobu. Pro srovnání evropský průměr činí 0,5 m2. Skleněné vlákno použité v perlince má desetkrát větší nosnost než železné vlákno se stejným průměrem. Perlinku z Litomyšle najdete po celém světě od Japonska, přes Bahrajn až po Mexiko.
Znáte už perfektní vychytávku pro potěry?
Sklovláknité tkaniny jsou vhodné také pro zpevnění podlah. Síť Vertex®Grid představuje spolehlivou alternativu kari sítí, oproti kterým má značné funkční i praktické výhody. Nezávislé testy prokázaly, že díky použití Vertex®Grid je podlaha po 28 dnech, což je standardní doba zrání betonu, až o 60 % méně popraskaná než s kovovou výztuží. Řemeslníci pak ocení i snadnou manipulaci s výrobkem.
Praktické tipy:
- Při napojování perlinky za sebou i vedle sebe dodržujte překryv 10 cm.
- Vždy dodržujte pravidlo 2/3 a 1/3, neboli umístěte perlinku do 2/3 tloušťky vrstvy, tedy 1/3 pod povrch.
- Čím větší riziko mechanického poškození hrozí, tím vyšší plošnou hmotnost perlinky zvolte.
Jak poznat nekvalitní perlinku?
Pokud není uveden výrobce nebo je uveden pouze dovozce perlinky a zároveň je cena podezřele nízká, je pravděpodobné, že se jedná o nekvalitní mřížku vyrobenou z nevhodných vstupních materiálů. Pevnost fasády s touto sítí je nižší a hrozí zvýšené riziko tvorby prasklin. Perlinka se často ve fasádě rozpadne, může dojít k úplnému zmizení.
Při ohmatu perlinky se lze snadno přesvědčit o pevnosti ve vazných bodech. Pokud tyto body nedrží dokonale při sobě, hrozí rozpad sítě při ořezávání nebo při aplikaci. Dobrou indikací kvality pro zkušené zedníky je také samotný omak a flexibilita tkaniny.