Fasády a zateplení – při rekonstrukci domu jedna z nejdůležitějších částí
Fasády jsou významným architektonickým prvkem každé stavby a ovlivňují jejich estetické vnímání. Často bývají také jedním z mála prvků, kterými jsou od sebe stavby odlišeny. Neméně důležitá je však při řešení fasády i ta složka, která není vidět, a to je zateplení a izolace. V dnešní době plné nových stavebních trendů je možné si vybrat z mnoha druhů fasád i izolací.
Fasáda tvoří tvář domu, která však neplní jen funkci estetickou, ale má také chránit vnitřek domu před nepřízní počasí. Proto je-li vhodně vybrán typ fasády a je-li fasáda správně provedena, zajišťuje stabilitu vnitřní teploty na požadované úrovni a částečně i regulaci mikroklimatu uvnitř domu. A protože se u fasád a zateplení domu jedná o záležitost, která je finančně docela náročná a mnohdy ji provádíme jen jednou za život, je o to víc důležité věnovat správnému výběru zvýšenou pozornost.
Druhy fasád
U starších domů nebo naopak u moderních domů, které jsou postaveny ze stěnových či zdicích prvků s vysokou tepelnou izolací, je fasáda tvořena pouze omítkou. Některé z omítek jsou např. tyto:
Minerální omítky
Základem je písek a pojivo, kterým může být vápno, cement či sádra (ta se uplatňuje u vnitřních omítek). Smícháním s vodou vznikne více či méně paropropustná tvrdá slupka. Ta často mívá dosti vysokou nasákavost, a proto ji musíme proti dešti ošetřit nátěrem. Vyrábějí se tzv. šlechtěné minerální omítky, které jsou již zbarvené a mají stálejší vlastnosti než fasádní omítky natírané.
Disperzní omítky
Jsou maximálně vodoodpudivé. Jako pojivo se užívají umělé pryskyřice, takže omítka je i přes svou tenkost vysoce odolná vůči změnám počasí a teplot. Je pružná, neztrácí barvu a nemusí se natírat. Tento typ omítek nemusí být vhodný pro některé rekonstrukce.
Silikátové omítky
Jako pojivo se využívá draselné vodní sklo. Omítky jsou vysoce paropropustné a hydrofobní, a dodávají se v různých odstínech. Jsou vhodné pro konečnou úpravu historických objektů.
Sanační omítky
Používají se tam, kde se fasáda potýká se spodní vlhkostí. Při tuhnutí sanační omítky se v ní vytvoří vysoce porézní struktura s extrémní paropropustností a kapacitou pro ukládání soli, unášených se vzlínající vodou. Na povrchu se tak netvoří výkvěty soli a voda se ze zdiva stačí odpařovat tak rychle, že se na povrchu neobjevují mokré plochy ani plísně.
Izolační omítky
Izolační omítky jsou minerální omítky obsahující lehké příměsi (keramzit, pemza, expandovaný polystyren), jež zaručují až šestkrát lepší izolační schpnost, než běžné minerální omítky.
V posledních letech se můžeme setkat i s méně obvyklými fasádami. Jedny z nich jsou tzv. bio fasády nebo ekologické fasády, které jsou řešené původní přírodní cestou. Ekofasády neobsahují žádné chemické přísady a jsou smíchané jen z hlíny a písku. Výborně regulují vlhkost, mají výtečné termoizolační vlastnosti a zároveň drží teplo, mají vysokou tepelnou kapacitu. Při práci jsou dobře přilnavé, lze je nanášet na téměř všechny povrchy – od kamene přes cihlu až po dřevo.
Zateplené fasády a druhy zateplení
Zateplenou fasádu je možné provést prakticky dvěma způsoby. Jedním je tzv. kontaktní zateplení, neboli kontaktní fasáda. Druhým je provětrávaná fasáda. Častěji používanou je kontaktní zateplení fasády a to z důvodu snazšího provedení samotného zateplení. Provětrávaná fasáda oproti kontaktnímu zateplení dovolí domu „lépe dýchat” a také má o něco lepší zvukovou izolaci.
Kontaktní zateplení fasády
Kontaktní zateplení fasády je používanějším způsobem zateplení fasády. Izolant, tedy minerální vata nebo pěnový polystyren, je napevno přichycen přímo na obvodovou stěnu. V dnešní době se mnohem více na zateplení fasád rodinných domů používá fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší zpracovatelnost. Naproti tomu minerální vata se používá v případě požadavku lepší zvukové izolace. Výhodou minerální vaty před fasádním polystyrenem je také větší protipožární odolnost. Dříve se jako přednost minerální vaty uváděla její lepší tepelně izolační účinnost, ale v dnešní době tento rozdíl smazává tzv. šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, který má ještě lepší tepelné vlastnosti, než běžné minerální fasádní vaty.
Provětrávaná fasáda
U tohoto typu zateplení je na obvodovou stěnu je připevněna izolace, potom následuje vzduchová, neboli větrací mezera a nakonec fasádní obklad. Větrací mezera odvádí ven vodní páru a vlhkost, která přichází (difunduje) obvodovou stěnou z vnitřku. Tím se přechází navlhání jak obvodové stěny, tepelné izolace, ale také fasádního obkladu. Tento druh zateplení se doporučuje u budov se zvýšenou vnitřní vlhkostí. Fasádní obklad je ukotven např. na rošt z latí a kontralatí. Rošt je většinou kotven k obvodové stěně (přes tepelnou izolaci) tak, aby mezi izolací a fasádním obkladem byla požadovaná mezera. Provětrávané zateplení fasády lze aplikovat i v zimním období, jelikož jde o suchý proces. Izolačním materiálem pro provětrávané zateplení fasády je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními i akustickými parametry a vysokou požární odolností. Pohledovou část fasády je možné realizovat různě, mohou to být např. různé fasádní desky – cementovláknité, plechové, velkoplošné dřevěné apod. Fasáda je často skládaná z lamel nebo kamenných, keramických, plechových, vláknocementových a podobných prvků. Jejich volba a barevnost záleží na vkusu a možnostech zákazníka.
Výhody provětrávané fasády
- Zvýší estetickou hodnotu domu.
- Pomáhá odvětrání vlhkosti ze zdiva a tím brání vzniku plísní.
- Zajistí bezúdržbovost fasády, postačí vizuální kontrola majitele 1× ročně.
- Životnost až 50 let. V případě výměny vnějšího opláštění se nezasahuje do tepelně-izolační části.
- Plně nahradí zateplení domu polystyrenem, který neumožňuje zdem dýchat.
Barvy fasád
Ač se výběr barvy fasády může zdát jako jedna z méně důležitých záležitostí, ve skutečnosti by se dalo říct, že je téměř nejdůležitější. Barvami člověk může ovlivňovat své prostředí. Barevnost je fenoménem dneška, najdeme ji všude a její oblíbenost stále stoupá. Barvy mohou přilákat a dobře naladit, ale i vyvolat nepříjemné pocity. A proto bychom o volbě barvy u fasády měli hodně přemýšlet. Určitě neprohloupíme, když se poradíme s odborníkem. V případě fasádních barev se jedná o velké plochy, tudíž je zapotřebí velké množství barvy. Kdyby se konečný výsledek nezdařil, byla by to velká škoda a ztráta finančních prostředků. Případné nedostatky na fasádě jsou totiž bohužel vidět vždy hned na první pohled.
Současné trendy
Říká se, že dům unese tři barvy, z toho dvě na fasádě a jednu na střeše. Oproti dřívější době se trend ve výběru barev v současnosti posunul od tlumenějších pastelových tónů. Vynechávají se barvy jako lososová, zelenkavá anebo pastelově žlutá, které byly dříve velmi oblíbené. Stále častěji se prosazují nejrůznější tóny šedé a vrací se velmi populární jednoduchá bílá barva. Výrazné barvy jako například sytě červená či modrá by se měly objevit snad jen na fasádách domů strohých tvarů, aby si barva a tvar vzájemně nekonkurovaly.
Působení vnějších vlivů
Barvu je třeba vybírat s ohledem na to, jakým původním nátěrem je fasáda opatřena. Na nátěry akrylátové jsou vhodné jiné typy barev než na vápenný podklad nebo sanační omítku. Jestliže je dům dostatečně izolovaný proti vzlínající vlhkosti, je doporučováno použití akrylátových fasádních barev. V případě, že na fasádu bude působit déšť, je vhodnější použití hydrofóbní silikonové fasádní barvy. Ta je vůči dešti odolnější. Při výběru by se nemělo zapomenout ani na paropropustnost fasádní barvy u nevětraných fasád. Tu je třeba zohlednit jak u nových hladkých omítek z moderních materiálů, tak i u tradičních omítek. Dále je třeba vzít v úvahu také to, že na malé ploše působí zvolený odstín barvy jinak než na velké ploše celého domu, je tedy nutné vybírat barvu opravdu pečlivě.
Použití tmavých odstínů
Fasády s tmavšími barvami vstřebávají více tepla než fasády se světlejšími barvami. Zároveň ale tmavší barvy způsobují větší námahu fasády prostřednictvím solárního zahřívání v průběhu dne a ochlazování během noci. Proto používání tmavých a intenzivních barev na zateplovací systémy není příliš vhodné. Použití tmavých barev je možné, pokud nebudou použity na více než 10 % celkové plochy fasády, ale pouze jako dekorativní prvek.
Dnes už však existují i takové fasády, které odolávají přímému slunečnímu záření a střídaní teplot i v případě volby tmavé barvy. Jejich odolnost spočívá v použití uhlíkových vláken ve fasádní omítce, které v ní vytvářejí velmi pevnou výstužnou síť. A díky své pevnosti jsou tedy tyto fasády i mechanicky velmi odolné.