Fatra představuje nové systémy pro solární a vegetační střechy
Jak ukázal největší světový veletrh stavebnictví BATIMAT, současnými trendy ve stavebnictví jsou ekologické solární a zelené střechy. V tomto směru se tradiční český výrobce hydroizolačních fólií a systémů Fatra, a.s. vydal tím správným směrem.
V současné době najdeme v široké sortimentu firmy například solární fólie FATRASOL určené pro pro ploché a mírně šikmé střechy, či odolné hydroizolační fólie FATRAFOL pro zelené střechy.
Solární fólie
Fatra, a.s. přichází na trh se speciální střešní fólií FATRASOL postavené na bázi TPO (termoplastické polyolefiny) s fotovoltaickou a hydroizolační funkcí. Jakoukoliv plochou či mírně skloněnou střechu lze pokrýt kombinací různých velikostních modelů solární fólie FATRASOL. Fotovoltaickou fólii FATRASOL lze bez problémů kombinovat s tepelnou izolací, čímž získáte komplexní izolační a energetické řešení střechy.
Výhody střechy s fotovoltaickou fólií FATRASOL:
- kombinace fotovoltaické a hydroizolační funkce v jediné fólii,
- unikátní „triple junction” technologie od společnosti Uni-Solar umožňuje produkci elektrické energie v maximálním množství i při horších světelných podmínkách a vyrobí tak až o 20% více energie než klasický solární panel,
- střecha pokrytá fólií FATRASOL vyrábí elektřinu a přináší tak majiteli kromě produkce vlastní elektřiny i finanční příspěvek za každou vyrobenou kWh elektřiny,
- nenáročná instalace, možnost výměny, nízká hmotnost a dobrá ohebnost,
- střecha s fólií FATRASOL nevyžaduje penetraci, bednění, rámy a vyztužení,
- 25-ti letá záruka na funkci střechy (nejméně 80% účinnost výstupního výkonu po dobu záruky),
- komplexní řešení střechy zahrnující profesionální podporu.
Zelená střecha je ekonomická a ekologická
Na rozdíl od konstrukce klasické ploché střechy zelená střecha obsahuje hydroizolační fólii odolnou proti prorůstání kořínků rostlin (např.: FATRAFOL 808 nebo FATRAFOL 818 od českého výrobce Fatra, a.s.) textilii, nopovou (drenážní) fólii, násyp a vegetační vrstvu.
Zeleň na střešních konstrukcích má mnoho příznivých funkcí. Z dobře založené zelené střechy má přínos jak majitel, tak veřejnost. Našly se již i ambiciózní podnikatelské projekty využívající rozsáhlejších střešních ploch pro pěstování květin a zeleniny. Střechy s vegetačním porostem vhodně regulují odvodňování městských aglomerací, zejména průmyslových a obchodních zón. Tato vlastnost je užitečná především u velkých ploch zasahujících významným způsobem do původní krajiny a měnících jejich odvodňovací poměry. Půdní substrát s vegetací dokáže zachytit až 90 objemových procent vody.
Důležitou funkcí je zlepšení tepelné izolace objektu. Díky vzduchovým mezerám a mikrobiálním pochodům v zemině může zelená střecha zlepšit tepelnou stabilitu prostoru až o 25%. Za zmínku stojí i estetická funkce, která pozitivně mění vzhled města a nechává vznikat nové relaxační zóny. Zelená střecha má také hygienickou funkci, zachycuje polétavý prach, absorbuje oxid uhličitý a snižuje hladiny hluku až o 40 decibelů. V neposlední řadě je tu i ekonomický efekt. Nejen že se zelenou střechou ušetříte peníze za energie, vegetační porost navíc chrání funkcionalitu střechy a zvyšuje životnost izolace až o dvojnásobek.
Výběr střešní vegetace a vhodné hydroizolační fólie
Pozornost je třeba věnovat i porostu střechy. Při použití hydroizolační fólie FATRAFOL 808/818 od českého výrobce Fatra, a.s., lze na střeše pěstovat dvojí typ vegetace: intenzivní (vyšší traviny, letničky, trvalky, keře nízké, střední) a extenzivní (mechy, lišejníky, rozchodníky, netřesky, aridní traviny). Intenzivní střechy vyžadují větší péči a jsou nákladnější na zbudování než střechy extenzivní. Vhodné jsou zejména pro velké plochy a objekty s reprezentativní funkcí. Na intenzivních střechách lze pěstovat užitné plodiny. Oproti tomu střechy extenzivní jsou nenáročné na údržbu a jejich cena je nižší. Celkové náklady v tomto případě vzrostou zhruba o 10 % oproti střeše bez vegetační vrstvy.
Na konec zmíníme obtíže při budování střešních zahrad. Tou hlavní je statika střešní konstrukce, která může být narušena těžší vegetační vrstvou. Dále je tu nutnost údržby vegetace. Alespoň jednou za rok je nezbytné střechu vyplenit, porost ošetřit a pohnojit. Zásadní je i výběr izolační fólie, která musí zvládat zvýšené zatížení od vegetační vrstvy. Při použití fólií FATRAFOL 808 nebo FATRAFOL 818 postavíte dokonale funkční zelenou střechu a vydáte se správným směrem k ekologičtějšímu životu.
Téma: Fatra
Téma: Zelené střechy a fasády
Více informací na www.fatrafol.cz.