Fotovoltaická elektrárna na střeše školy
Vedení Základní školy Kamínky 5 v Brně-Novém Lískovci dlouhodobě a koncepčně buduje, ve spolupráci se zastupitelstvem městské části, nízkoenergetickou budovu školy. Úspěšně zrealizovaný projekt fotovoltaické elektrárny na střeše školy je jen logickým vyústěním těchto snah.
Na jinak nevyužitelné střeše školy o ploše 1400 m2 vyrostla fotovoltaická elektrárna s výkonu 66,42 kWp o předpokládané roční produkci elektrické energie 61 MWh. Elektrárna během 20 let životnosti ušetří 1 400 tun skleníkových plynů CO2, které by jinak vznikly při výrobě stejného množství energie konvenční cestou.
„V současné době, kdy je každá koruna dobrá a ve školství to platí dvojnásob, přinese solární elektrárna během 20 let provozu do rozpočtu školy cca 1 450 000 Kč,” říká starostka městské části Brno-Nový Lískovec Ing. Jana Drápalová.
Škola uspoří i na jinak finančně náročné údržbě střechy, neboť investor převzal odpovědnost za její nepropustnost. Během příštích 20 let nebude škola muset řešit zatékání.
Popis systému
Solární elektrárna se skládá z 324 ks FV panelů (Kyocera KC 205 GHT-1) o jmenovitém výkonu 205 Wp umístěných ve sklonu 30° s jižní orientací. Fotovoltaické panely jsou připevněny na hliníkovou konstrukci tak, aby si řady FV modulů vzájemně nestínily. Konstrukce je kotvena k betonovým prahům.
Stejnosměrný proud od FV panelů je kabeláží veden k 6 střídačům Sunny MiniCentral (SMC 10000TL), které jsou umístěny přímo na střeše na podpůrné konstrukci. Na střeše budovy je umístěn také hlavní rozváděč FV systému. Odtud je hlavní AC kabel veden do přípojného místa, kde je produkovaná elektrická energie dodávána do distribuční soustavy společnosti E.ON a.s.
Vhodné objekty
Objektů vhodných pro instalace fotovoltaických elektráren je podle odborníků dostatek. Nejdůležitějším klimatickým parametrem pro realizaci FV systému je množství energie slunečního záření dopadajícího v dané lokalitě. Další důležitou podmínkou je nepřítomnost zdrojů stínění, které by mohly negativně ovlivnit provoz fotovoltaického systému.
S celkovým množstvím energie slunečního záření 1 211 kWh/m2/rok je lokalita Nového Lískovce nad průměrem v České republice. V bezprostřední blízkosti se též nenachází žádné zdroje stínění.
Investorem a realizátorem této FVE je společnost Silektro s.r.o. Návratnost investice ve výši téměř 8 mil. Kč odhaduje na 11 let. Pronájem jinak nevyužitelných ploch objektů umožňuje instalaci solárních elektráren bez větších zásahů do krajiny a bez nutnosti zabírat plochy, využitelné např. k zemědělské výrobě. Zájemcům nabízí dostatečný příjem bez nutnosti jakékoli investice.