Francouzský fenomén podél toku české řeky: zámky a hrady Divoké Orlice
Lákají vás honosné zámky na francouzské řece Loiře, ale víte, že se minimálně letos do zahraničí nedostanete? Máme pro vás tip na českou verzi výletu – vydejte se podél Divoké Orlice, jež je právem nazývána jako řeka zámků, hradů a příběhů. Na České Loiře se seznámíte s historií od středověku až po empír.
Podorlicko – to jsou rozlehlé lesy a louky, nádherné výhledy do českého i polského vnitrozemí, kvalitní cyklotrasy, ale i hrady a zámky. Na cestě po Divoké Orlici můžete navštívit zámek v Častolovicích, Kostelci nad Orlicí či Doudlebách. Dále doporučujeme zastávku v Potštejně, kde se nachází jak zámek, tak hrad. Odtud se lipovou alejí přes Anenské údolí můžete vydat až do Litic, na hrad Jiřího z Poděbrad.
Tyto zámky jsou nadále v rukách šlechtických rodů, a proto se při jejich návštěvě můžete potkat i přímo s majiteli, kteří se o svá síla náležitě starají. Například v Častolovicích je objekt v péči hraběnky Diany Sternbergové a v Kostelci nad Orlicí je majitelem František Kinský. Zámek v Doudlebách nad Orlicí patří rodině rodu Bubnů a ten v Potštejně je naopak vlastnictvím rodiny Nováčkových. Zámky na Orlici se navíc mohou pochlubit oceněním Evropské excelentní destinace – EDEN.
Zámeckou cyklostezkou
Po památkách se můžete buď vydat autem, nebo na kole. Čeká na vás zhruba třináctikilometrový úsek podél Divoké Orlice, vedoucí z Častolovic do obce Potštejn. Začít tedy můžete návštěvou Častolovic a odsud přes Kostelec nad Orlicí a Doudleby třeba až do Potštejna. Zdatnější cyklisté mohou pokračovat do Litic a dál proti proudu do Žamberka. Cestou se budete kochat kouzelným údolím řeky s meandry a skalami. A pokud na vás padne únava, využijte některý z pravidelných cyklobusů. Velkou výhodou je také dostupnost vlakového spojení, jelikož převážná část cyklostezky vede v blízkosti železničních tratí.
Každý ze zmíněných orlických hradů a zámků stojí za to navštívit. Zaujmou vás nejen svou pestrou architekturou a působivými interiéry, ale často i rozlehlými parky. Přilákat vás mohou také nejrůznější kulturní akce nebo speciální prohlídky.
Zámek Častolovice – perla české historické architektury
Začít můžete na soukromém renesančním zámku Častolovice, jenž byl v roce 1992 v restituci navrácen současné majitelce Dianě Philipps Sternbergové. Hraběnka ihned začala se založením obory s bílými daňky, vybudovala růžovou a vodní zahradu s rozmanitými druhy vzácných květin. Okolo zámku bylo vysázeno více než 200 druhů staromódních růží, které jejich milovníci přijíždějí obdivovat hlavně v létě.
Častolovický zámek je uzavřenou stavbou kolem téměř čtvercového nádvoří, v jehož středu stojí barokní kašna s rodovými emblémy rodu Šternberků. V interiérech zámku se nacházejí cenná umělecká díla renesance, baroka, empíru a biedermaieru. Sbírka obrazů je známa především díky originálům Karla Škréty, Lucase van Valckenborga a J. H. Schönfelda. Mezi nejvýznamnější součásti interiéru patří zachovalé renesanční kazetové stropy.
V blízké kapli Božího těla je nejzajímavějším kusem vyřezávaný oltář, jemuž dominuje reliéf s námětem Poslední večeře Páně. Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky. Součástí areálu je také zámecký zvěřinec, kde si mají návštěvníci možnost prohlédnout a pohladit různé druhy domácích i cizokrajných zvířat – od rozmanitých druhů papoušků až po pštrosy, lamy a poníky.
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí – jedna z mála čistě empírových staveb
Málokdo ví, že se v Kostelci se nacházejí zámky dva. Starý barokní zámek stojí na místě tehdejší tvrze a dnes se zde nacházejí kanceláře. Za navštívení ale rozhodně stojí Nový zámek, který leží jen pár kilometrů za Častolovicemi. Zámek byl postaven v empírovém stylu podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.
Součástí prohlídkové trasy je Zrcadlový sál, který slouží díky své skvělé akustice koncertům různých hudebních žánrů. Ve druhém patře se nachází výstavní prostor – Galerie Kinský a v přízemí najdete muzejní expozici historie města Kostelec nad Orlicí. Kromě klasických prohlídek interiérů zámku se zde konají i oblíbené prohlídky zámecké expozice přímo s Františkem Kinským, majitelem Nového zámku, správcem rodového majetku a starostou města Kostelec nad Orlicí.
Zámek Doudleby nad Orlicí – stavba pokrytá sgrafity, která nemají obdoby
Renesanční zámek v Doudlebách je unikátní hlavně díky kobercovému sgrafitu, které pokrývá nejenom vnější zdi, ale i zdi nádvoří a komíny. Jeho majiteli jsou potomci rodu Bubnů z Litic. V interiérech se zachovala řada místností vybavených bohatou barokní štukatérskou a malířskou výzdobou. Za vidění stojí i osobité emblémy na stropech zámeckých pokojů. Do Doudleb často vyráží milovníci filmového turismu. Na zámku se totiž natáčel film Bathory. Konají se zde také pravidelné farmářské trhy a jarmarky.
Potštejn a Litice – oblast středověkých hradů a barokního zámku
Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn nabízí kromě klasických prohlídek zámeckých interiérů zámku i zajímavé atrakce v podobě Bubákova – netradiční prohlídky zámeckého sklepení či Pohádkova – kouzelné expozice nejen pro děti. V současné době vlastní zámek manželé Nováčkovi a pod jejich rukama stavba jen vzkvétá.
Zámek v Potštejně obklopuje zámecký park v anglickém stylu, na který navazuje růžová zahrada. Promeškat byste neměli ani tamní hrané prohlídky. Na kopci nad zámkem stojí rozsáhlá zřícenina hradu Potštejn, který je dominantou střední části Podorlicka. Řeka Divoká Orlice se dále vine k Liticím. I zde se nachází majestátní středověký hrad – významný stavební počin Jiřího z Poděbrad. Ten se otevře turistům až v půlce července. Je už přes rok zavřený, loni se tam totiž zřítilo zdivo bývalého severního paláce.
Související články
- Fenomén Kuks: perla českého baroka
- Skrytá místa Královéhradecka, která musíte navštívit
- Rekonstrukce na Svatém Kopečku: V oblíbeném cíli milovníků baroka i tisíců poutníků budou veřejnosti zpřístupněna nová místa