GRAND PRIX architektů 2015
V květnu 2015 byl ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze slavnostně vyhlášen vítěz soutěže Grand Prix a vítězné realizace v jednotlivých kategoriích. Některým úspěšným realizacím udělila mezinárodní porota čestné uznání.
Soutěž vyhlásila Obec architektů ve spolupráci s národní galerií v Praze a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Do letošního ročníku hlavní soutěžní přehlídky české architektury bylo přihlášeno 88 děl realizovaných na území České republiky v roce 2014 a soutěžilo se v těchto sedmi kategoriích:
- Novostavba (N – 24 realizací),
- Rekonstrukce (R – 20 realizací),
- Rodinný dům (RD – 16 realizací),
- Urbanismus (U – 1 realizace),
- Krajinářská architektura a zahradní tvorba (K – 1 realizace),
- Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře (D – 11 realizací),
- Interiér (I – 15 realizací).
Jak hodnocení probíhalo a kdo hodnotil
Hodnocení probíhalo ve dvou kolech. V prvním kole, které se konalo v březnu, vybrala mezinárodní porota užší počet realizací, které následně všechny osobně navštívila. Z nich teprve v druhém kole vybírala vítěze.
Jména porotců:
- László Mikó, Maďarsko, předseda poroty
- Isabelle Lomnolt, Velká Británie
- Irina Raud, Estonsko
- Wiodzimierz Mucha, Polsko
- Regina Loukotková, Česká republika
Slovo předsedy poroty GPA 2015
László Mikó, předseda poroty řekl:
„Blahopřeji architektům a také klientům! Dobrá architektura potřebuje dobré klienty. V nynější době existuje široká propast mezi architekty a ne-architekty. Veřejnost nerozumí cílům a jazyku současné architektury, zatímco my, architekti většinou komunikujeme mezi sebou. Taková příležitost jako tato Grand Prix poskytuje výjimečnou možnost rozvoje komunikace mezi profesí a veřejností prezentací dobrých příkladů. Jaké budovy porota považovala za dobré příklady? Vitruvius stanovil tři tradiční hodnoty architektury – užitnost, trvanlivost a krásu – a my se domníváme, že v naší době stále platí. Na základě této zásady porota hledala budovy, které vyjadřují tyto tradiční hodnoty aktuálními materiály a technickými řešeními.
Jsme vděčni české Obci architektů, že nás pozvala jako členy poroty. Vedle zodpovědnosti našich rozhodnutí nám to dalo příležitost seznámit se se současnou českou architekturou. Názorem členů poroty je, že současná česká architektura má velmi vysokou profesionální úroveň a jako na nedílnou součást české a evropské kultury mohou být na ni jak architekti, tak ne-architekti, hrdí. Nuže prosím, buďte na ni hrdí!”
Hodnocení oceněných slovy poroty
Grand Prix: RD 3 – Chata u jezera, Doksy
- Autoři: Pavel Nasadil, Jan Horský (FAM Architekti)
- Spolupráce: Ondřej Freudl
Hodnocení: Přijížděli jsme k chatě u jezera dlouhou úzkou hrbolatou cestou. Bylo to svízelné, ale stálo to za to. Troufám si tvrdit, že majitel je chytrý a přijíždí na své víkendy v „nebi” lodí. Dřevěná chata se střechou s jednostranným sklonem se vznáší stopu nad zemí u okraje jezera. Nenásilně ukryta mezi vysokými okolními stromy, chata nejenže rámuje nádherné výhledy přes jezero, avšak také poskytuje nezbytné přístřeší směšné jednoduchým, ale luxusním způsobem. Přístup do interiéru chaty je skrz obrovské posuvné okno v čele stavby. Okno lze otevřít jen trochu nebo hodně, podle přání a potřeb uživatelů. Jednoduchost interiéru odráží jednoduchost venkovní krajiny, trvanlivá pískově zbarvená betonová podlaha, světlým dřevem obložené stěny. Tmavošedý žebřík vás přivede na velkou spací plošinu nad minimální, avšak plně funkční koupelnou a stejně malou kuchyní – ačkoli nikterak nepochybují, že si tam lze snadno připravit jednoduchou večeři z čerstvě ulovené ryby. Otevřený obytný prostor s výškou přes dvě patra má krb s důmyslnou úložnou stěnou, která představuje jak izolaci, stejně tak jak udržuje nepořádek v patřičných mezích. Při odchodu zabezpečíte chatu nejprve zasunutím okna a potom zatažením žebrovaných dřevěných okenic. Bezpečná, zajištěná a připravená pro další návštěvu. Pro mne tato budova není okázalá ani stydlivá, ale respektující a chápající jak místo, tak potřeby uživatelů.
Novostavba
Cena: N 9 – Centrum obnovy památek architektury 20. století, Brno
- Autoři: Pavel Nasadil, Jan Horský (FAM Architekti)
Hodnocení: Nejvíce fascinujícím aspektem Centra architektury je velmi úspěšné prostorové řešení mezi existující vilou, budovou nového Centra a parkem. Použití zeleně je vždy dobrou volbou pro spojení starého s novým, s cílem zachovat dobré prostorové měřítko. Tato možnost byla v tomto případě využita velmi profesionálně. Prostorový koncept je jednoduchý a díky tomu jej lze snadno vnímat a pochopit, jakmile vstoupíte do budovy. Vstupní hala, výstavní prostor, konferenční sál a pracovní prostory jsou dobře propojeny a dle potřeby snadno oddělitelné. Průhlednost nezbytná pro tento účel je velmi důležitá. Skleněné průčelí na straně parku vytváří velmi dobré spojení se zelení, významně zvětšuje vnímaný prostor a přináší do vnitřních prostor pocit exteriéru. Večer skleněná fasáda vytváří zajímavé průhledy do vznášejícího se interiéru budovy. Jednoduché formy, doplněné intenzivně barevnými vnitřními stěnami, které se prostírají mezi prostory velmi různého účelu, vytvářejí pozitivní atmosféru. Zvláště bychom rádi poukázali na velmi úspěšné detaily v interiéru, jako jsou schodiště a jeho prvky a výtah se skleněnými dveřmi, které završují celé prostorové řešení.
Čestné uznání: N 11 – Archeologická základna v Mikulčicích
- Autor: Petr Pelčák
- Spolupráce: Marcela Uřídilová, Petr Eliáš, Miroslava Blechová, Viktor Kvita, Petr Uhrín
Čestné uznání: N 16 – Centrum caolinum Nevřeň
- Autoři: Jakub Chvojka, Radek Dragoun
Rekonstrukce
Cena: R 5 – Pavilon skla Klatovy - Pask
- Autoři: Martin Kožnar, Jiří Bíza (Atelier25)
Hodnocení: Zahradnický pavilon, původně určený pro výstavy karafiátů, vzbuzuje dojem jako klenot upuštěný na trávník. Září, láká, završuje historickou budovu muzea, čeká na vaši návštěvu. Jednoduchý půdorys je doprovázen prostým přístupem k výstavě artefaktů, která sleduje klenutý tvar zadní stěny pavilonu. Kruhové schodiště vedoucí do podzemního podlaží, kde jsou situovány pouze toalety, se nachází přímo uprostřed prostoru. Technické místnosti jsou situovány u hlavního vstupu. Pavilon je propojen se svým dobře uspořádaným a vybaveným okolím prostřednictvím své hlavní fasády s velkým zaskleným otvorem a částečně skrytým hlavním vstupem. Vkusný, jasný a nadčasový architektonický přístup byl vysoce ceněn všemi členy poroty.
Interiér
Čestné uznání: I 5 „T – Salonek, Praha
- Autoři: Marek Deyl, Jan Šesták (Studio PHA)
Krajinářská architektura a zahradní tvorba
Čestné uznání: K 1 – Park 4 Dvory, České Budějovice
- Autoři: Markéta a Petr Veličkovi/M&P architekti – krajinářská architektura, David Prudík
- Spolupráce: Terezie Havlíková, Kateřina Koudelová, Pavla Drbalová, Jitka Daňková, Jan Cyrany, Eva Teplická
- Lavice: Vagabund: Jan Zemánek
Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře
Cena: D 10 – Liberec – kinokavárna – rekonstrukce foyer kina Varšava v Liberci
- Autoři: Petr Hubáček, Zuzana Koňasová, Ondřej Pleštil, Jiří Žid (Spolek zachraňme kino Varšava)
Hodnocení: Tento projekt se nachází v nádherné budově ve stylu art deco z roku 1922. Zrenovovaný a otevřený interiér kavárny, v hlavním foyer této budovy, je první krok v procesu renovace celé této budovy, avšak sdružení angažované v tomto procesu bude potřebovat jeho financování. Právě nyní tento proces probíhá s velkou pomocí sponzorů. Tato malá renovace byla provedena velmi správným způsobem – rekonstrukce všech starých, historicky cenných prvků tohoto interiéru a doplněním některých nových a současných detailů ve stylu historického interiéru. Všechny originální prvky tohoto prostoru byly opraveny v duchu budovy. Dobrý příklad rekonstrukce v takovém městě.
Čestné uznání: D 3 – Památník obětem železné opony, Mikulov
- Autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba (Kuba & Pilař architekti)
- Spolupráce: Jan Kopecký, Jitka Balabánová
Rodinný dům
Cena: RD 13 – Novostavba rodinného domu ve Světicích
- Autoři: Ing. Arch. Jiří Poláček, Ing. Arch. Václav Škarda (Atelier K2)
- Spolupráce: Ing. Arch. MgA Tomáš Balej, Ing. Arch. Eva Vopátková
Hodnocení: Tento dům je náhradou bývalé budovy podobného tvaru a půdorysu, ve velmi typickém prostředí vesnice, majícím vliv na jeho měřítko a tvar. Byl vytvořen velmi prostým způsobem a za použití prostých materiálů. Budova dodržuje bývalé tradiční prostředí a je dobře zasazen do místní tradice. Z urbanistického hlediska stavení spolu s malým zahradním pavilonem tvoří malý komplex. Tato kompozice poskytuje hezké soukromí ze strany zahrady a také vytváří polosoukromý prostor v zóně vstupu. Oproti tradičnímu zevnějšku stavení je zde kompozice interiérů vytvořena moderním, otevřeným a současným způsobem. Středobodem domu je kombinovaný prostor obývacího pokoje, kuchyně a jídelního koutu, otevřený do střechy, otevřený do zahrady velkým oknem, otevřený také do mezipatra, jako důležitého prvku kompozice tohoto prostoru. Tato část domu nám poskytuje pocit kontaktu se všemi důležitými prvky domu.
Čestné uznání: RD 8 – Dům v úžině, Praha
- Autoři: Michal Procházka, Lukáš Bezecný, Pavel Cihelka, Jiří Deyl (Ateliér Seam, s.r.o.)
Čestné uznání: RD 15 – Vila Průhonice
- Autor: Ing. arch. Radek Teichman, Ing. arch. Pavel Machar (Jestico+Whiles)
Další ceny
Cena časopisu Architekt: RD 6 – rodinný dům Rezkova
- Autoři: Tomáš Pilař, Vít Košťál, Ladislav Kuba (Kuba & Pilař architekti)
Cena Obce architektů za celoživotní dílo
Cenu obdržel akad. arch. Ing. Miroslav Řepa.