Historické budovy v kabátě Alucobondu

Pro moderní opláštění budov jsou dnes používány sofistikované průmyslově vyráběné materiály např. hliníkové desky a profily. Společnost ALU - S.V. s.r.o., která dodává na tuzemský trh obkladový materiál ALUCOBOND, nabízí řešení opláštění budov sendvičovým materiálem i pro historické budovy. Velmi zajímavým příkladem je knihovna Vysoké školy báňské v Ostravě. Realizační firmou, která se specializuje na práci s ALUCOBONDEM, je společnost MECHANIKA PROSTĚJOV, která se účastnila celé řady staveb.Na zkušenosti s použitím sendvičového materiálu ALUCOBOND, jsme se zeptali Čestmíra Jandla, náměstka generálního ředitele pro obchod a marketing společnosti Mechanika Prostějov.

Sendvičový obkladový materiál ALUCO-BOND je znám na mnoha moderních stavbách. Co pomohlo k rozhodnutí použít právě ALUCOBOND – GOLDMETALIC?
   Původní architektonický záměr byl opravit a uzpůsobit sousední budovu Vysoké školy báňské, tedy její knihovnu, do podobných barevných odstínů, jako je škola sama. Jedná se o barvy žlutou až zlatavou se zelenými otvorovými výplněmi - okny, neboť i v logu školy se objevují obě barvy. Tedy cíl byl jasný, obě budovy sjednotit do stejně vypadajícího kabátu. A vzhledem k tomu, že naše společnost »mokré« fasády nerealizuje, bylo nasnadě použití právě ALUCOBONDu. Zmiňovaný materiál má výtečné fyzikální vlastnosti, které ocenili i odborníci zmiňované vysoké školy stavební fakulty a posléze i architekti, kteří připravovali projekt opravy fasády pro budovu knihovny Vysoké školy báňské v Ostravě. Po ukončení realizace a otevření budovy samotné návštěvníci neskrývali překvapení nad vizuálním efektem, který přinesl odstín ALUCOBOND - GOLDMETALIC k oživení celé budovy a zakomponování do prostředí, v němž je materiál použit. Tato budova je prvním realizačním počinem v ostravské lokalitě, která se svým rozsahem a použitými materiály hrdě hlásí mezi velmi zajímavé stavby.

Použít odstín ALUCOBOND - GOLDME-TALIC na tento typ budovy bylo určitým způsobem ojedinělé. Neměli jste obavy, zda právě z architektonického pohledu nebude toto řešení příliš kontroverzní?
   Určitě ne, neboť právě kombinace zlatého ALUCOBONDu – GOLDMETALIC a zeleně zbarvených okenních prvků působí velmi esteticky a budova si tak získala velkou pozornost. Budova je situována na svahu a je téměř nepřehlédnutelná a výsledek hovoří sám za sebe.

ALUCOBOND má vynikající mechanické, estetické a technické vlastnosti. Pro kterou vlastnost byl vybrán ALUCOBOND – GOLDMETALIC především?
   Obkladový materiál ALUCOBOND je pro tyto typy budov určitou záchranou, neboť takto řešené fasády jsou odvětrávané. Při použití např. keramických obkladů, které se lepí přímo na fasádu, nemůže zdivem prostupující vodní pára unikat do ovzduší, hromadí se ve zdivu a vzniká řada problémů. U tohoto systému se nic takového stát nemůže, obkladový materiál není kontaktně připevněn po celé ploše fasády. Další předností je trvanlivost, mechanická tuhost a dlouhodobá tvarová stabilita. Kombinace ALUCOBONDu a tepelné izolace s odvětrávanou vrstvou pomáhá k zajištění příznivějšího klima celého objektu. ALUCOBOND není náchylný k teplotním i povětrnostním výkyvům, k mechanickému poškození. Těžko je možné určit, která vlastnost je lepší než ostatní. Materiál byl vyvinut a je používán pro všechny jeho mimořádné vlastnosti.

Chystáte se v blízké době použít tento ob-kladový materiál na nějaké další stavbě, ať už moderní nebo historického charakteru?
   Naše společnost naplňuje i odvážné představy architektů. Pokud je na stavbu navrhnut ALUCOBOND, zajistíme veškerý potřebný materiál k realizaci. Nyní se pyšníme jednou specialitou, je to stavba realizovaná v pražské ZOO. Jedná se o »želví krunýř«, na jehož stavbu je použit hliník a sklo. Stavba se stala skutečným technickým oříškem, avšak věříme, že upoutá pozornost určitou exkluzivitou a mistrovskou dovedností.

Pokud zrekapitulujete posledních 4 - 5 let, myslíte si, že došlo k posunu v používání ALUCOBONDu?
   Toto závisí hodně na architektech a projektantech. Setkáváme se s různými pohledy na realizace modernějších staveb, každý architekt je svým způsobem individualista a je tedy jasné, že i budovy budou rozdílné. Je očividné, že si materiál svými vlastnostmi získává širší pole uplatnění a je aplikován častěji, něž v předešlých letech. Zajímavá je například realizace budovy České kooperativy v centru Brna, na které byl použit ALUCOBOND. Vedle historických budov v těsném sousedství působí budova České kooperativy velmi elegantně a je esteticky sladěna s okolím.

S pražskou společností ALU - S.V., v čele s Ing. Petrem Stoklasou, spolupracujete mnoho let. Čím Vás tato společnost inspirovala?
   Viděli jsme výrobu ALUCOBONDu přímo v továrně na břehu Bodamského jezera, výroba hliníku a ekologie nás překvapily natolik, že jsme se neubránili srovnání s naší situací v České republice. Byli jsme zaškoleni ve zpracování ALUCOBONDu a tyto znalosti nám pomáhají k jinému pohledu na materiál a jeho použití. Spolupráci se společností ALU - S.V. počítáme na roky a považujeme ji za oboustranně velice přínosnou.
Děkujeme za rozhovor. 
Autor: Lada Slusarčuková
Foto: Archiv firmy