Hórjúdži
V budhistickém chrámovém komplexu Hórjúdži se nacházejí jedny z nejstarších dřevěných budov na světě.
Hórjúdži se nachází v Japonsku ve městě Nara. Rozkládá se na ploše 14,6 hektarů a obsahuje 21 starobylých staveb, včetně nejstarší dřevěné stavby na světě. Historie chrámu Hórjúdži začala již roku 587 kdy nemocný císař Yomei nařídil postavit Buddhistický chrám, který mu měl pomoci s uzdravením se. Bohužel krátce po nařízení Yomei zemřel. Jeho císařovna Suiko a princ Shōtoku však udržovali projekt naživu a v roce 607 ho i dokončili.
Původní vzhled není z důvodu požáru, kterému stavby v roce 670 podlehly, znám a o přesném datu rekonstrukce stále historici debatují. Nejvíce odpovědí se však shoduje na tom, že byl areál kompletně zrekonstruován kolem roku 710.
Kondō, hlavní hala chrámu, byla dokončena již roku 680, následovala pagoda, vnitřní brána a koridor. Dnes jsou tyto budovy nejstaršími dřevěnými stavbami na světě, které ještě stále stojí. Konstrukce a design těchto staveb byl ovlivněn čínskou kulturou z 6. století.
Aby se tyto dřevěné památky uchovaly, vyžadují pravidelnou údržbu. Každých sto let tak jsou ve velkém měřítku rekonstruovány a opravovány. Během let 1933 a 1953 byly i demontovány a následně znovu postaveny a obnoveny do původních struktur.
Na celé Zemi není jiný příklad dřevěných staveb různého věku, jež jsou soustředěny na jednom místě, jsou konzervované a jejichž historie sahá až do 7. století našeho letopočtu. V roce 1993 byl Hórjúdži společně s dalšími budhistickými budovami kolem této oblasti registrován do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.