Hospodárné vytápění hal nízkoteplotními infrazářiči
Infračervené vytápění je založeno na principu tepelného sálaní, které vyzařují rozpálená tělesa. Toto sálání - elektromagnetické záření o délce vlny v řádu desítek mikrometrů - je usměrněno na podlahu a svislé konstrukce. Povrch konstrukcí se zářením ohřívá a od nich vzduch. Toto řešení, které napodobuje přírodu (ohřev zemského povrchu Sluncem), rozvinula ve vysoce pokrokovou metodu nízkoteplotního infračerveného vytápění firma SCHULTE.
Odpradávna byla jediným zdrojem tepelné energie pro naši planetu hvězda Slunce, která ohřívá svým zářením zemský povrch. Jedná se o elektromagnetické záření, které překonává obrovskou vzdálenost mezi Sluncem a Zemí prázdným prostorem - vesmírem, jehož dnešní teplota dosahuje hodnoty přibližně o 3 °C vyšší než je teplota absolutní nuly – 273,15 °C. Intenzita tohoto záření klesá úměrně s převrácenou hodnotou čtverce vzdálenosti od Slunce. Přesto je tímto zářením zemský povrch dostatečně ohříván a následně je od něho teplo předáváno do nejnižších vrstev atmosféry.
Sálání Slunce pociťujeme při jasné obloze i přímo a jeho intenzita se liší postavením Slunce na obloze a propustností atmosféry (při zatažené obloze sluneční sálání vůbec necítíme). Na stejném principu je založeno moderní nízkoteplotní vytápění plynovými infrazářiči, pouze s tím rozdílem, že vzdálenost mezi infrazářičem, který sálavé záření vysílá, a podlahou a předměty, kam záření dopadá, je podstatně menší. Další rozdíl je ten, že zatímco »sluneční zářič« pracuje při teplotě daleko před 5000 °C a zásobuje nás tak velkým množstvím viditelného záření, které lidský organismus nevnímá jako teplo (pouze jako světlo), infrazářič pracuje při teplotách pouze několik stovek °C, jehož záření není vidět, ale je vnímáno hlavně jako teplo.
Jako na naší planetě se ohřívá vzduch výhradně od země, tak i ve vytápěných prostorech je vzduch ohříván sekundárně od podahy, strojů a předmětů, na které sálání dopadá. Tím se vytváří příjemné klima v celé pracovní zóně.
Přednosti nízkoteplotního IČ vytápění
S přibývající výškou, ve vysokých halách, je tento rozdíl teplot ještě vyšší a abychom dosáhli příznivé teploty u podlahy, je u stropu přetopeno.
V takovém režimu uniká teplo od přehřátého vzduchu u stropu špatně izolovanou střechou či světlíky mimo objekt. Ve vysokých prostorách je pak teplý vzduch většinou tam, kde jej nepotřebujeme.
K těmto tepelným ztrátám musíme přičíst ztráty, které vznikají nestoprocentní účinností teplovzdušnýchagregátů, jejich málo pružnou regulací a v mnoha případech i dálkovým transportem tepla z

Tato čísla jistě stojí za úvahu o energetických nárocích objektů a způsobu vytápění.
Při porovnání cen paliv a vzniklých rozdílech v nákladech na vytápění se jistě vyplatí i zdánlivě větší investice do nízkoteplotního plynového vytápění a vzniklé úspory se velmi brzy projeví v hospodaření celé společnosti.
Nízkoteplotní systémy SCHULTE

Rovněž v České republice jsou nízkoteplotní systémy Schulte nejprodávanějšími na trhu. Po celou dobu své existence se firma SCHULTE zabývá problematikou vytápění středních a velkých objektů, které patří svou rozlohou a výškou nad 4 m k problematickým z hlediska vytápění. Aby byla zaručena zákazníkova absolutní spokojenost nabízí společnost Schulte kompletní servis. Počínaje projekcí a poradenstvím, přes vývoj, výrobu, montáž až po servis a údržbu.
Nízkoteplotní infrazářiče SCHULTE jsou běžně instalovány pod stropem a v některých případech i na zdech hal a výrobních prostor. Svým umístěním nevadí běžnému výrobnímu procesu ani jeřábovým drahám. Infrazářiče jsou instalovány v podobě dlouhých shora izolovaných sálavých pásů, které svým tvarem usměrňují sálání směrem do vytápěné pracovní zóny. Přenos tepla probíhá v naprosté tichosti bez hluku ventilátorů, bez nepříjemného proudění vzduchu a víření prachu. Více stupňové hořáky na plynná paliva jsou napojeny na sálavé trubice, které se spalinami ohřívají a vzniklé teplo předávají zářením na podlahu a předmětům v zóně sálání, do kterých se teplo naakumuluje a teprve následně je ohříván vzduch.
Flexibilita a regulace

Rychlost náběhu kompaktních sálavých systémů z útlumové teploty na teplotu pracovní je velmi krátká a měří se v minutách. V porovnání s teplovzdušných vytápěním jsou doby ohřátí prostor velmi krátké a tím dochází k velkým energetickým úsporám. Doba vytápění na plnou teplotu se prakticky omezí na dobu přítomnosti lidí a v ostatní dobu se přejde do režimu úsporného vytápění, při kterém probíhá pouze ekonomické temperování podle typu objektu a výrobní technologie.
Regulace intenzity vytápění a doby provozu infrazářičů je závislá na ročním období a doby slunečního svitu.
Veškeré potřebné informace o teplotě v regulovaném prostoru přijímá regulační řada, která obsahuje regulátory k řízení infrazářičů podle naprogramovaných teplot a časů. Podle velikosti a složitosti systému lze teplotu regulovat pouze místně nebo dálkově pomocí počítače. Tyto inteligentní regulace automaticky stanovují délku náběhu podle aktuální vnější teploty a charakteristiky haly. Systémy a regulace jsou propracovány do posledních detailů a nabízejí maximální úspory a pohodlí regulace, sledování a vyhodnocení provozu.
Zákaznický servis

Na základě těchto jednání je zdarma vypracováno podrobné technické řešení a cenová nabídka. Po podepsání smlouvy dochází k vypracování projektu, montáži, zkušebnímu provozu a předání uživateli. Je zajištěn také následný záruční a pozáruční servis. Veškerý styk se zákazníkem provádí přímo společnost SCHULTE, aby ručila za odbornost a kvalitu nejen nabízených plynových infrazářičů, ale i za kvalitu projektu, montáže a pozáručního servisu.