Hoval BioLyt – kotel na spalování biomasy
Firma Hoval se v oblasti spalování biomasy během posledních let soustředila především na vývoj zdrojů a systémů pro spalování pelet; výsledkem jsou nové kotle Hoval BioLyt o výkonech 50–160 kW a systémová řešení pro jejich aplikaci.
Existuje mnoho způsobů, jak vyrobit teplo a uspokojit tuto lidskou potřebu. Který způsob je však nejlepší? Jednoznačnou odpověď na tuto otázku nezná nikdo – pokud se v určitém čase nějaké řešení zdálo být tím nejlepším, vývoj v čase ukázal jeho negativa a limity.
Výroba tepla spalováním biomasy je však rozhodně cestou, zasluhující plnou pozornost. Tento způsob využívá obnovitelné, CO2 neutrální zdroje tepla, navíc jde o zdroje převážně lokální a do určité míry regulovatelné.
Cenový šok a velký comeback
Spalování pelet v Evropě prodělalo ve své krátké historii zajímavý vývoj. Výrobci pelet nebyli na rychle rostoucí poptávku po peletových kotlích v letech 2003 až 2005 připraveni, takže cena pelet v roce 2006 prudce rostla. Cena ropy v tomto roce naopak klesala, až cena topného oleje v prosinci 2006 dosáhla ceny pelet. Trh s peletami se zhroutil, cesta spalování biomasy se tedy zdála být chybnou a další investice do vývoje riskantní. Šlo však jen o počáteční nestabilitu.
Technicky dokonalejší zdroje, adaptované kapacity výrobců pelet a dodržování jejich kvality vrátily pelety do popředí zájmu; jejich cena opět klesla hluboko pod cenu paliv fosilních a cenový vývoj v dalších letech vykazoval stabilitu bez výrazných výkyvů.
Systémová řešení
Vývoj v posledních letech směřoval k větším výkonům, u nichž lze dosáhnout lepší ekonomie provozu. Vyšší technická úroveň vlastního zdroje i řešení celého systému se optimálně promítá do návratnosti investice. Spalování pelet v kombinaci s vykrýváním špičkové potřeby tepla palivem alternativním (olej, plyn) a využitím solární energie se stává spíše standardem než výjimkou. Takové řešení by však nemělo vznikat jako individuální produkt projektantovy kreativity; dosažení očekávaného výsledku lze zaručit jen využitím systémových řešení, vycházejících ze zkušeností výrobců.
Vývoj tepelných zdrojů Hoval
Předchozí obecný popis vývoje je současně historií vývoje oboru spalování pelet u firmy Hoval v posledních letech. Výsledkem vývoje tepelných zdrojů je kotel BioLyt o výkonech od 50 do 160 kW, vykazující z hlediska ekologického i technického nejvyšší parametry a zcela nová technická řešení.
Pelety jsou ze svého úložiště bezprašně transportovány šnekovým dopravníkem a sacím ventilátorem přímo do peletového zásobníku kotle. Sací systém je díky své flexibilitě použitelný při jakémkoli uspořádání úložiště i kotelny a lze jej bez problémů instalovat i při sanacích. Do systému lze v případě potřeby integrovat protipožární uzávěru mezi úložištěm a kotlem.
Kotel i řídící technika
I sofistikované individuálně řešené projekty často končí rozpaky techniků při uvádění do provozu a zklamáním investorů z výsledku. Proto Hoval neprodává kotel; zásadou je, že funkční a bezproblémový musí být celý dodávaný systém, o čemž rozhoduje správné hydraulické řešení v kombinaci s možnostmi používaného řídícího systému TopTronicT. Proto poskytujeme doporučená řešení z databáze firemních zkušeností („Systémová technika”) a spolupracujeme na projektu. Typový projekt znamená i typovou aplikaci řídícího systému a tedy rychlé a úspěšné zprovoznění podle podkladů, zpracovaných firmou.