Hrubá stavba z Liaporu – investice, která se vyplatí
Požadavky na kvalitu a technické parametry stavebních materiálů se neustále zpřísňují. Při výběru vhodného stavebního systému se pozornost stavebníků stále častěji upírá především na míru tepelné izolace, kterou je systém schopen zajistit, ale také na jeho zdravotní nezávadnost, ochranu proti hluku a samozřejmě komplexnost, díky níž lze z jednoho druhu materiálu provést prakticky celou hrubou stavbu domu.
Současný stavební trh nabízí velký výběr zdicích systémů z různých stavebních materiálů a je pouze na stavebníkovi, zda je schopen objektivně posoudit všechny jejich parametry. Jedním ze stavebních systémů, který splňuje výše uvedené požadavky už při jednovrstvém provedení bez přídavné izolace je zdicí systém Liapor®.
Pro tepelně izolační obvodové stěny jsou ve zdicím systému Liapor® určeny tvarovky řady Liatherm a především novinka Liapor SL. Tyto tvarovky jsou konstruovány tak, aby dosáhly maximálního tepelného odporu při poměrně malé tloušťce. Velkou předností těchto tvarovek je optimální integrace tepelně akumulačních a izolačních vlastností. Zcela nové možnosti pak přináší tvárnice Liapor SL, při jejímž použití je dosaženo normou doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla U=0,25 Wm-2K-1 (při tloušťce zdiva 36,5 cm), a to při zachování metody tradičního jednovrstvého zdiva, jehož dlouhodobá životnost a funkčnost je historicky ověřena. Tvarovky řady Liatherm jsou vyrobeny z lehké základní hmoty v kombinaci s optimální skladbou vzduchových dutin, u tvarovek Liapor SL jsou vzduchové dutiny vyplněny velmi lehkým minerálním materiálem s nízkou tepelnou vodivostí.
Jednovrstvé provedení obvodových stěn má své výhody jak z hlediska stavebně fyzikálního, tak z hlediska provádění či trvanlivosti. V mezerovité struktuře tvárnic z Liaporu neustále narážejí zvukové vlny na rozhraní mezi vzduchovými dutinami a mezi cementovým povrchem zrn, mezi slinutou skořápkou a mezi porézním jádrem zrn. Odražené vlny narážejí ihned na další překážky a dochází ke komůrkovému efektu. Tento efekt způsobuje, že stěny z tvárnic z mezerovitého betonu mají vyšší index vzduchové neprůzvučnosti než stěny z jiných klasických zdicích materiálů při stejné plošné hmotnosti.
Další důležitou vlastností z hlediska akustiky je pohltivost zvuku. V některých prostorách budov, které jsou málo zařízeny nábytkem a které mají hladké tvrdé podlahy, dochází k nepříjemnému efektu – dlouhé době dozvuku projevujícímu se jako ozvěna. Takovými prostory jsou například chodby, schodiště, velké kanceláře, výrobní haly. Tomuto nepříjemnému efektu dokáží tvárnice z Liaporu zabránit bez zbytečně zvýšených stavebních nákladů. Neomítnuté pohledové zdivo má totiž vysokou absorpční schopnost, tzn. že zvuková vlna, která na stěnu dopadne, se ve stěně zčásti pohltí a neodrazí se.
Při posuzování zdravotní nezávadnosti výrobku se sledují jeho základní vlastnosti, chemické složení, oblast použití a způsob likvidace. Výrobky mimo jiné nesmí uvolňovat plynné toxické látky, pevné částice (vláknitý prach), nesmí docházet k růstu plísní a bakterií. Tyto požadavky Liapor® splňuje bez problémů.
Zdicí systém Liapor® se skládá kromě základních zdicích prvků pro obvodové a vnitřní nosné stěny a příčky i z doplňkových a speciálních zdicích prvků a umožňuje tak snížení pracnosti a jednoduché řešení staveb.