Materiály pro hydroizolaci a sanaci stavebních konstrukcí
Beton se používá v rozličných druzích výstavby a je velmi často vystaven extrémním podmínkám působení vlhka a mrazu za přítomnosti reaktivních plynů a agresivních vod. Betonové konstrukce musejí dlouhodobě všem nepříznivým vlivům odolávat. Proto je nutno nejen volit vhodný druh betonu, ale také jeho ochranu. Přípravky značky LADAX firmy SUN STOP slouží k prevenci před destrukčními vlivy a jejich eliminaci.
Nejčastějšími škodlivými vlivy na odolnost betonu mohou být:
- zvýšený obsah vody v kapilárách a pórech betonu s následným střídáním extrémních teplot
- působení rozličných chemických složek ve formě kyselých plynů, ve vodě rozpustných chloridů, nitrátů síranů, popř. bikarbonátů
- velmi agresivní je pro beton oxid uhličitý, ve zvýšené míře mnohdy obsažený ve spodních vodách
- životnosti neprospívá ani dlouhodobé vyluhování Ca(OH)2 vlivem neúměrného prosaku vody
Ochranu betonu lze rozdělit na primární a sekundární. Primární vnímáme jako vnitřní ochranu, založenou na volbě optimálního složení pojiva, tj. cementu a chemických přísad a vhodného kameniva.
Sekundární ochranu používáme u již realizovaných betonových konstrukcí. V současné době se obvykle používají chemické látky, které po aplikaci umožňují pozitivní ochranu proti korozním a jiným vlivům narušujícím strukturu betonu. Jedná se zejména o proces krystalizace v pórech betonu v kombinaci se srážecími reakcemi. Dále se může jednat o povrchovou a hloubkovou penetraci vhodnými hydrofobními látkami.
Ochranné materiály pro betonové i jiné konstrukce musí spolehlivě dlouhodobě odolávat různorodým fyzikálně - chemickým zátěžím. Musí být zpracovatelné i v nepříznivých podmínkách, mnohdy v podzemí, v oblastech zvýšené relativní vlhkosti, ale vždy za teplot vyšších než 5 °C.
Vlastní vývoj a výroba
Na pracovišti firmy LADAX (SUN STOP) se vyvinula a vyrábí, pro prevenci a eliminaci výše uvedených negativních vlivů, celá řada vhodných, těsnících, pokryvových a infuzních prostředků, které slouží k sanaci betonových a jiných stavebních konstrukcí.
K okamžitému utěsnění výronů tlakových vod a roztoků u betonových konstrukcí slouží tmely LADAX TMEL a LADAX QUICK, které po smíchání s vodou velmi rychle tvrdnou (do 3 min.) a zamezí tím dalšímu výronu. Tyto materiály lze použít i k tmelení spár a prostupů mezi prefabrikáty a lze jich použít pro opravu narušeného povrchu před vlastní sanací. K zamezení tvorby trhlinek vlivem zvýšené dilatace jednotlivých dílů je k dispozici LADAX TMEL i LADAX QUICK se zabudovanou strukturou z polypropylenových vláken, které u tmelů zvyšují pružnost vzniklých spojů.
V případech ošetřování betonových povrchů proti průsakům vody, odpadních roztoků nebo některých ropných produktů doporučujeme aplikaci pokryvů, obsahujících chemické přísady, které umožňují proces krystalizace nebo srážecí reakce přímo v pórech a kapilárách betonu. Způsob ošetření umožňuje průchod molekulární vodní páry a plynů, ale zabraňuje průsakům kapalné vody, vodným roztokům solí a zabraňuje i průsakům ropných derivátů. Tím, že systém povrchové ochrany vytváří stabilní prostředí v oblasti pH cca 12,5 se zajišťuje i chemická ochrana ocelové výztuže proti korozi. Prostředky pokrývají celou škálu specifických požadavků použití a jsou podle toho vyráběny a distribuovány.
LADAX MONO, LADAX KOMBI, LADAX FS, LADAX FS II, LADAX FC představují dle potřeby celou vývojovou řadu účinných pokryvů. Způsoby použití spolu s bezpečnostními pokyny jsou součástí pracovních návodů. Uvedené výrobky jsou ekologicky nezávadné. Do této řady patří i LADAX FIX, který svou aplikací přímo při zhotovení betonových konstrukcí může příznivě ovlivnit strukturu betonu proti negativním vlivům koroze (primární ochrana).
Prostředky proti vzlínající vlhkosti
Další oblast, kterou firma SUN STOP pokrývá, souvisí s problematikou vzlínající vlhkosti v zavlhčených a zasolených kamenných a cihlových stavbách. Jedná se o aplikaci kapalných prostředků s hydrofobizačními vlastnostmi, které jsou aplikovány gravitační či tlakovou infuzí do vrtaných sond v ošetřovaném zdivu.
Infuzní roztok se dodává pod označením LADAX IN. Pro těsnění případných kaveren, zjištěných v procesu infuze, aplikujeme lADAX LTS.
Na základě studia publikovaných výsledků a experimentálních prací byly pro ošetřování kamenných modulů, vystavených působení atmosférických vlivů zesílených exhaláty oxidu siřičitého, oxidů dusíku apod. vyvinut vysoce účinný penetrační a hydrofobizační roztok na bázi organických křemičitanů pod názvem LADAX BAF-3.
Před každou aplikací výrobků LADAX je třeba provést podrobný průzkum podmínek vzniku poruch, analýzu ošetřovaných betonových bloků a jiných podobných materiálů (pH, vlhkost, obsah solí apod.). Získané výsledky jsou pak velmi dobrým základem pro volbu vhodného pokryvového či infuzního materiálu a jeho aplikaci, která vede k úspěšnému hloubkovému či povrchovému ošetření stavebních konstrukcí.
Literatura a zdroje:
1)Podniková literatura: LADAX PRAHA 1996 – 2003
2)J. Novák a kol.: Nauka o materiálech – Stavební materiály, ČVUT Praha 2001
3)H. Weber: Sanace zdiva, Materiály pro stavbu 2-5, Praha 1999