I žirafy »kupují« střešní okna VELUX - Nový pavilon oceňují zvířata i návštěvníci
ZOO Lešná u Zlína patří díky svému umístění v rozsáhlém zámeckém parku k nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. V loňském roce vyrostl v areálu zahrady nový pavilon se zvláštní doškovou střechou. Svůj domov v něm kromě nosorožců, zeber, antilop a pštrosů nalezl také párek žiraf - Bataro a Kamila.
Žirafy v lešenské ZOO dosud chyběly. Samičku Kamilu, původem ze safari ve Dvoře Králové, zahrada zakoupila ze ZOO Liberec, sameček Bataro přicestoval až z družební ZOO v holandském Emenu. Žirafy se v novém pavilonu mají čile k světu a budí značný zájem návštěvníků, stejně jako atypická konstrukce samotné stavby. Pavilon, který vznikl na místě staré nevyhovující budovy, má tvar šestiúhelníku s šestimetrovými stranami. Podle zástupkyně ředitele ZOO Jiřiny Strojilové se tento tvar jevil jako prostorově nejúspornější a nejlépe využitelný. Středová stáj patří žirafám, po obvodu jsou stáje nosorožců, zeber, pštrosů a antilop. Jelikož nosorožci mohou vážit až 2,5 tuny, byla jejich stáj vybudována z monolitického betonu. Beton je z vnější strany obložen dřevěnými půlkuláči, ostatní části stavby keramickými dlaždicemi. Návštěvníci mohou zvířata pozorovat z ochozů v horní části stavby, kde jsou navíc umístěny voliéry pro ptáky. Na stáje žiraf, nosorožců a zeber navazují venkovní výběhy.
„Každá stavba v prostředí ZOO je velmi náročná a musí splňovat řadu podmínek,“ vysvětluje Jiřina Strojilová. „Nesmí, pokud možno, narušit okolní přírodu a musí co nejlépe prezentovat to, co chceme, tedy zvířata,“ dodává. Podle současného trendu by se stavby v zoologických zahradách měly co nejvíce podobat stavbám, jaké se běžně vyskytují v zemích, odkud zvířata pocházejí. Stejné je to i s rostlinami nebo dalším vybavením výběhů. Právě proto se vedení zahrady rozhodlo právě pro střechu z rákosových došků.
„Základ střechy tvoří ocelová konstrukce,“ popisuje postup stavby paní Strojilová. Ocelové vazníky bylo nejprve nutné pokrýt dřevem, které nese vlastní zhruba 35 centimetrů silnou doškovou střešní krytinu. Dvaceticentimetrové snopy rákosu byly pokládány odspoda přímo na dřevěné laťování. „Jelikož jde o velmi namáhavou práci, která vyžaduje velkou zručnost, bylo kladení došků třeba zadat specializované maďarské firmě. Samotné položení střechy trvalo více než dva a půl měsíce každodenní intenzivní práce,“ dodává zástupkyně. Střecha nemá žádnou další vodní a tepelnou izolaci, dokonce ani odvodnění okapy. Při dešti se materiál střechy přibližně do hloubky dvou centimetrů nasákne vodou. Teprve potom začne voda po povrchu stékat.
Zvířata vyžadují dostatek čerstvého vzduchu i denního světla. Důležitou součást zastřešení pavilonu proto tvoří střešní okna. Výhled do okolní přírody oceňují nejen dlouhokrké žirafy, ale i návštěvníci na ochozech. „Střešní okna pro nový pavilon dodala společnost VELUX, která má s jejich výrobou více než padesátileté zkušenosti,“ prozrazuje Jiřina Strojilová. O výběru značky podle ní rozhodla nejen kvalita, ale také fakt, že firma VELUX jako jediná navrhla vyhovující řešení detailu oplechování a navázání doškové střešní krytiny.
O úspěchu nového pavilonu svědčí i fakt, že v loňském roce navštívilo ZOO Lešná o 40 tisíc lidí více, než v roce předchozím. V blízké době by měl v areálu zahrady vyrůst nový pavilon slonů, pro větší pohodlí návštěvníků se plánuje též podstatné rozšíření parkovacích ploch.