Ideální povrchová úprava zdiva: bílá, hladká sádra
Polská firma Atlas, která vlastní surovinové základny v dolnoslezském kraji, kde těží sádrovec a anhydrit, vyrábí na bázi této suroviny Bílé hladké stěrkové směsi GIPSAR, který se nanáší na rovný očištěný podklad v tloušťce 2 mm. Tato stěrka, která má příznivý vliv na mikroklima v místnosti, vytváří jasně bílý a hladný povrch, na něhož lze aplikovat dekorativní malířský nátěr nebo tapetu.
Sádra se používá mimo jiné k výrobě kyseliny sírové, umělých hnojiv, prefabrikátů a maltových směsí. Uplatňuje se také v chirurgii, stomatologii, modelářství nebo jako sochařský materiál. Směle můžeme říci, že sádra je látka, která kladně ovlivňuje lidské sebevědomí. Má pH hodnotu shodnou s lidskou kůži. Nevydává žádnou vůni. Jako stavební materiál může být používaná k tepelné izolaci, ochraně před hlukem a díky vysoké ohnivzdornosti rovněž tam kde hrozí snadné vznícení požáru. Díky své vysoké poréznosti a obsahu vody vázané do krystalové struktury, koriguje vlhkost vzduchu v uzavřených místnostech, což znamená, že pohlcuje nadbytek vlhkosti, kterou ovšem zpětně vyloučí, začne-li být příliš sucho.
Sádru v nejrůznějších podobách používáme k výstavbě vnitřních a vnějších částí stěn, při výrobě cementů, maltových směsí, betonů, omítek, sádrových hmot, mazanin, krycích sádrokartonových desek a mnoha jiných výrobků.
Hladší odstín běloby
V prodejnách je možno najít dvě varianty tohoto výrobku: GIPSAR MAX je bílá stěrková směs s prodlouženým časem vytvrzování, určená k zhotovení hladkých sádrových povrchů a k stěrkování spojů sádrokartonových desek. Díky doplňkům zpožďujícím vytvrzování se vyhneme zbytečným materiálním ztrátám a přehnanému spěchu při práci. Druhou variantou je GIPSAR UNI, universální stěrková směs, určená k zhotovení hladkých povrchů a oprav povrchů stropů a stěn. Oba výrobky jsou bílé, což ve spojení s dosažením vysokého stupně hladkosti stěn, tvoří dokonalý základ pro malování nebo tapetování.
Už víme, co a proč je třeba použít pro dokončování stěn a stropů. Zůstává jen jediná otázka: jak to provést? GIPSAR MAX a GIPSAR UNI jsou určeny k zhotovení hladkých sádrových povrchů na anorganickém podkladu, jakými jsou zejména cementové a sádro-cementové omítky, betonové stěny a sádrové podklady. Nepoužívají se na dřevo, kov a na plasty. Povrch stěn a stropů by měl být dostatečně silný, nedrolivý a nosný, zbavený prachu, špíny, olejů, tuků, vosků a zbytků malířských nátěrů. Kvalitní příprava podkladu je hlavním faktorem konečného úspěchu.
Bez mouky
Všechny uvolněné nebo drolící se části povrchu je třeba osekat nebo odstranit pomocí ocelového kartáče. Ponechání prašného povrchu může svědčit o kuchařských zkušenostech stavitele, kterému se pletou stavební práce s přípravou těsta. Při vypracovávání a válení těsta je třeba posypat kuchyňský vál moukou, kdežto ve stavebnictví je tomu přesně naopak, ze stěn odstraňujeme »mouku« aby k nim sádrová hmota, barva nebo lepidlo přilnuly co možná nejlépe. Pokud chceme docílit hladký povrch na podkladu, který dobře neabsorbuje, stačí když ho zvlhčíme vodou. Pracujeme-li se silně absorbujícími materiály, je nezbytné abychom použili základní emulzi ATLAS UNI-GRUNT, která redukuje absorpci a likviduje prašnost. Nesmíme zapomenout na skutečnost, že sádra ve spojení s vlhkostí způsobuje korozi plechu. Veškeré ocelové elementy, které budou v kontaktu se sádrou, musí být důkladně antikorozně ošetřeny.
Jak jsme se již zmínili, obě sádrové stěrkové směsi GIPSAR jsou vyráběny v hotové formě suchých směsí. Celá příprava k práci obsahuje pouze nasypání směsi do předem odměřeného množství vody a důkladné ruční promíchání nebo, při použití většího množství, promícháním mechanickými nástroji do momentu, kdy je dosaženo stejnorodé suspenze bez hrudek. V této chvíli se kuchařské zkušenosti při přípravě těsta velmi hodí. Stejně jako je důležitá péče o čistotu v kuchyni, tak je důležité pečovat o to, aby příprava směsi probíhala vždy v důkladně čistých nádobách. Zbytky tvrdé sádry po předešlé práci, ponechané v kbelících, krátí čas vytvrzování další čerstvě rozmíchané sádrové hmoty a zbytečně přispívají k materiálním ztrátám. Správné množství vody se liší u obou sádrových hmot v závislosti na druhu prováděné práce a v neposlední řadě i z důvodu rozlišnosti surovin použitých k jejich výrobě. Pokud máme v úmyslu použít GIPSAR pro drobné místní opravy nebo pro vyplňování odpadlých částí povrchu stěny, maltová směs musí být menší tekutost než v případě, kdy hodláme zhotovit celistvý hladký povrch na větší ploše. Obě stěrkové směsi jsou použitelné ihned po promíchání a dokážou si uchovat své vlastnosti po dobu 1,5 hodiny – GIPSAR UNI a GIPSAR MAX po dobu asi dvou hodin. V závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu mohou časové údaje kolísat, proto je důležité vyvarovat se přechovávání hotové stěrkové směsi v kbelících.
UNIverzálnost a MAXimum
Musíme-li srovnat větší podkladové nerovnosti, doporučuje se nejdříve vyplnit odpadlé části a větší prohlubně. Na takto připravený podklad (stěnu nebo strop) se rovnoměrně natahuje hotová stěrková směs pomocí nerezového hladítka. Na hladítko musíme během natahování působit dostatečnou přítlačnou silou a zároveň dodržovat zásadu, že u stěn postupujeme v jednotlivých pásech od podlahy směrem nahoru a při natahování na strop zase směrem od oken ke středu místnosti. V případě, že nanášíme novou sádrovou omítku na větší plochy, lze použít omítkový agregát.
Maximální tloušťka jedné vrstvy je 2 mm. Po proschnutí je vhodné odstranit drobné nerovnosti pomocí smirkového plátna nebo leštící síťky. Zjistíme-li na upravovaném povrchu drobné důlky, lze je opětovným nanesením sádrové směsi a následným přeleštěním snadno opravit. Během práce se sádrovými omítkovými směsmi nesmíme zapomenout, že během schnutí jim škodí silný průvan a přímé sluneční světlo. Naopak podmínkou je zajištění dostatečného větrání místnosti.
Takto připravená stěna je ideálním podkladem pro obklady a malířské práce všeho druhu. Před tapetováním nebo zhotovením obkladů je vhodné povrch hladké sádrové omítky natřít emulzí ATLAS UNI-GRUNT, která vytvoří ideální podkladní vrstvu.
Nové, bílé sádrové směsi GIPSAR zajišťují UNIverzální použitelnost a MAXimální výsledky.