Industriální stopy nejméně v sedmi městech
Koncentrovaný a mnohovrstevnatý program nabídne letošní, v pořadí již páté bienále Industriální stopy. V týdnu od 8. do 14. října 2009 proběhne v hlavním centru Bienále, v pražském Ekotechnickém museu (bývalá čistírna odpadních vod), jednodenní odborná konference věnovaná průmyslovým technologiím.
Zástupci vybraných fakult ČVUT a Národního technického muzea budou diskutovat o technologiích, strojích a dalších nedílných a nezřídka přehlížených součástech průmyslových staveb. Stejně jako konference v předchozích letech bude i tato otevřena pro nejširší veřejnost, a to do vyčerpání kapacity sálu.
Konkrétní případy konverzí
„Oproti poslednímu ročníku 2007, kdy jsme do České republiky přivedli největší kapacity průmyslové archeologie, budeme letos méně akademičtí. Společně s organizátory z dalších měst se chceme zaměřit na konkrétní příklady konverze industriální architektury i ukázky možností využití těchto objektů, které bohužel nadále mizí před očima,” konstatuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT (zkráceně VCPD).
Ing. Svatopluk Zídek z Kolegia pro technické památky, jeden z průkopníků ochrany průmyslové architektury v České republice, považuje za největší úspěch Bienále rozšíření do dalších měst, a to i mimo tradiční partnery akce. „Kromě Prahy, Kladna a Ostravy pracujeme na programu v Ústí nad Labem, na Jablonecku a Liberecku, ve Zlíně a v Žatci. Je možné, že počet míst se ještě rozroste,” říká Svatopluk Zídek.
Doprovodné projekty
K velice oblíbené nabídce Industriálních stop, které v roce 2007 přilákaly na 26 tisíc návštěvníků, patří kulturní a společenské akce v autentických prostorách industriálních staveb. Letos se publikum může těšit například na vizuálně atraktivní a interaktivní projekty v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu. Výmluvný název pak ponese výstava „Co jsme si zbořili”, na které VCPD přiblíží nenávratně ztracené skvosty průmyslové architektury v posledních deseti letech. Výstavu doplní přednášky a exkurse.
Spolupráce studentú vysokých škol
„Výstavy patří k tradičním formátům Industriálních stop. Na jedné z nich se budou i letos podílet studenti pražské ČVUT i brněnské VUT. Za jiným výstavním projektem, zaměřeným na průmyslové stavby na Praze 4 stojí fotograf Pavel Frič, jehož fotografie doplní poezie Davida Vávry. Výstavu plánujeme umístit do Podolské vodárny,” odhaluje první program pražské části Bienále Benjamin Fragner. Například v Ostravě jsou v přípravě už názvy lákavé projekty Cesty energie a Industrial Life.
Bienále Industriální stopy pořádají Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT a Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI, Národní památkový ústav ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS a Národním technickým muzeem. Bienále se koná za přímé finanční podpory Mezinárodního Visegradského fondu (IVF).
Veškeré programové detaily budou průběžně zveřejňovány na www.industrialnistopy.cz.