InterContinental se mění před očima. Perla středoevropského brutalismu nabírá druhý dech
V 70. letech byl nejmodernějším ubytovacím zařízením v bývalém Československu. Kromě běžných turistů hostil nejvýznačnější zahraniční návštěvy. Zub času a necitlivé zásahy z minulých dekád si však vyžádaly svou daň a pětihvězdičkový hotel volal po vzkříšení. To bylo vyslyšeno.
Zatímco budovy Transgasu a Hotelu Praha neminula demolice, pražský InterContinental se podařilo ubránit. Objekt, který je podle Ministerstva kultury „stavbou výjimečnou oproti běžným stavbám této doby“, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ta by měla být hotová na konci letošního roku. Ateliér Tak Architects Marka Tichého se pustil do velké výzvy. Proměnou projde i přilehlý veřejný prostor.
Brutalismus v Česku
Brutalistická architektura zaznamenala svůj největší rozmach v letech 1954–1970. Zatímco někteří ji nemají příliš v lásce a její budovy považují za nevzhledné až ošklivé, jiní (zejména odborníci) nedají na její architektonickou hodnotu dopustit. Pro sloh jsou charakteristické nepravidelné betonové plochy a svisle členité fasády. Kromě InterContinentalu oplývají brutalistními rysy také bývalá budova Federálního shromáždění, Nová scéna Národního divadla, hala Hlavního nádraží v Praze nebo karlovarský komplex Thermal.
Brutalismus: architektura betonu s nejistou budoucností
Co měl společného pražský komplex budov Transgas obložený stavebními kostkami s kontroverzním obchodním domem Kotva? Architekturu, která dodnes provokuje – brutalismus.…
Odkaz tehdejších umělců
Hotel vznikl v historickém centru Prahy mezi lety 1968–1974 dle návrhu týmu architektů pod vedením Karla Filsaka. Charakteristický beton tu doplňují skleněné plochy a keramické obklady. Nad hlavním vchodem jsou v průčelí vsazeny 3 pískovcové reliéfy. Interiéry navrhovali Zdeněk Rothbauer a Jan Šrámek. Také na výzdobě se podíleli přední umělci tehdejší doby. Návrhy na mříže dveří, oken, světlíková okénka a zábradlí schodišť vytvořil český sochař, šperkař a designér Jan Nušl. Na výzdobě stropů ve vestibulu a schodištích se podílel Josef Novák a František Zedníček. Na tapisérii ve vstupní hale zanechali svůj rukopis například malíř, grafik a ilustrátor Karel Bouda nebo filmový střihač a pedagog Alois Fišárek.
Jak šel čas…
V letech 1996–1997 prošel InterContinental celkovou rekonstrukcí, po které disponoval 254 plně klimatizovanými pokoji a 18 konferenčními místnostmi. Součástí objektu byl původně protiatomový kryt, později přeměněný na šatny zaměstnanců. Do roku 2014 patřil hotel do mezinárodní sítě InterContinental Hotels Group. O rok později jej koupil ukrajinský řetězec Mozart Hotel Group. Aktuálními majiteli jsou od roku 2019 miliardáři Eduard Kučera, Oldřich Šlemr a Pavel Baudyš. Vítězný návrh probíhající rekonstrukce pochází z dílny studia TaK Architects, které má na svém kontě například přeměnu funkcionalistické Volmannovy vily nebo bývalé budovy Elektrických podniků v Holešovicích. O design interiéru se stará londýnské studio Richmond.
Vše se muselo sundat a udělat znovu
Opravy započaly na podzim roku 2020 a pokračují dodnes. Dlouho trvající rekonstrukce má své důvody. Stavba byla v žalostném stavu, co se týče statiky, exteriéru i interiéru. Provedeny byly též rozsáhlé sanační zásahy. Některé části bylo dokonce třeba zcela nahradit, například strop konferenčního sálu. Jeho trojrozměrná struktura složená z 24 bloků byla znovu vytvořena jako mostní konstrukce z předpjatého betonu a je tak geometricky přesnou kopií původní verze navržené Janem Šrámkem.
Hotel InterContinental v Praze – historie a současnost
Hotel InterContinental, jenž v pražské architektuře představuje jeden z klenotů tehdy populárního brutalismu, prochází kompletní rekonstrukcí. Ta probíhá pod taktovkou Metrostavu,…
Celou řadu postupů bylo třeba vyvinout i pro vizuální stránku materiálu s cílem vrátit pohledovým betonům shodný tón včetně otisků dřevěných prken bednění, nepravidelností textury a určitých nedokonalostí provedení. Jinou výzvou bylo zateplení objektu na současnou požadovanou úroveň, což usnadnilo a zrychlilo nasazení relativně ještě stále nové „tekuté“ tepelné izolace Thermowhite. „Výsledek je pro diváka z odstupu téměř neviditelný a ukazuje stavbu v původní síle a výrazu její brutalistní architektury," uzavírá Marek Tichý.
Udržitelnost v historickém centru
"Stavba i její detaily jsou stejně univerzální jako autentické, stejně mezinárodní, odrážející trendy brutalistní architektury jako kontextuální, vycházející z dobré znalosti prostředí Prahy a její historické architektury," pokračuje Marek Tichý. Do interiéru se v rámci rekonstrukce vrátí například původní dřevěné prvky, včetně stropní plastiky na motivy cestovních erbů od malíře Čestmíra Kafky.
V Dubaji navrhli prstencové visuté město i vlastní Měsíc. Budoucnost megalomanských projektů je zatím ve hvězdách
Dubaj – to jsou elegantní mrakodrapy, fantastické atrakce, ale i světoznámý stavební veletrh The BIG 5 a futuristické objekty, které mnohokrát popírají zákony přírody. Jedním z…
Do celého procesu je zapojeno několik rodinných řemeslných firem s dlouholetou tradicí a renomovaných současných umělců. Otevřít se má také střešní terasa s ikonickými kovovými lustry ve tvaru bublin od Huga Demartiniho. Do hotelu navíc budou integrované technologie a prvky šetrné k životnímu prostředí: objekt má být schopen zpětně využívat teplo z užitkové vody z pokojů, wellnessu nebo prádelny. Součástí návrhu je využití geotermální energie a ozelenění střechy a fasád.