Vítězové internetové soutěže fy Cembrit si užili Vánoc 2000 v předčasu Střecha zdarma a s červenou mašlí
Vánoce v předčasu zažili 7. prosince 2000 Ing. Luboš Herman, Hana Svatoňová a Ing. Vladimír Bílek v areálu akciové společnosti Cembrit Bohemia v Berouně. Čekaly je zde dva balíčky převázané červenou mašlí. Přesněji řečeno balíky - do fólie zabalené palety a na každé 75 m2 červené střešní krytiny Betternit. Zdarma 150 m2 střešní krytiny a potřebné střešní doplňky v hodnotě 17 000 Kč pro vítěze, totéž množství se slevou 50 % pro druhého a se slevou 25 % pro třetího v pořadí, takové byly hlavní ceny ve znalostní soutěži »Střecha zdarma«. Jednalo se o první soutěž, kterou firma Cembrit uspořádala na svých webových stránkách.
„Byl jsem velice překvapen jak počtem soutěžících, tak vysokou úrovní jejich znalostí,“ ocenil vítěze i další účastníky soutěže Ing. Daniel Bubla, generální ředitel společnosti Cembrit, při slavnostním předávání cen.
Soutěž »Střecha zdarma« probíhala 9. až 27. 10. 2000. Každý den byla na webových stránkách firmy Cembrit (www.cembrit.cz) zveřejněna nová soutěžní otázka a až pět možných odpovědí. Otázky nebyly jednoduché, soutěžící museli prokázat téměř odbornou úroveň znalostí jak o firmě, tak o výrobcích. Jen pro dokreslení 16. otázka: Čím se připevňuje střešní krytina Betternit - obdélník?
a) 3 hřebíky
b) 1 hřebíkem + 1 vichrovou sponou
c) 2 hřebíky + 1 vichrovou sponou
d) 2 hřebíky + 2 vichrovými sponami
e) 3 vichrovými sponami.
Správnou odpověď (c: 2 hřebíky a 1 vichrovou sponou) znají snad jen pokrývači...
Některé otázky měly více správných odpovědí. Příkladně u 13. otázky - Jaké jsou hlavní přednosti vláknocementové krytiny produkované společností Cembrit? - jsou správné všechny odpovědi:
a) nehořlavost
b) paropropustnost
c) hygienická nezávadnost
d) snadná opracovatelnost
e) lehkost
Za správnou odpověď se body přičítaly, za nesprávnou odečítaly, což soutěžícím úkol ještě ztížilo. Přesto se v soutěži »Střecha zdarma« registrovalo téměř 500 účastníků. A můžeme prozradit, že na letošní jaro se připravuje další soutěž, opět na internetu.
Většina soutěžících si se správnými odpověďmi dokázala poradit - na webových stránkách firmy Cembrit jsou totiž uvedeny jak kompletní informace o společnosti, tak o jejích produktech, včetně výkresů detailů ke stažení pro CAD systémy.
Webové stránky využil i vítěz soutěže, Ing. Luboš Herman, společník projekční kanceláře Tektum z Trutnova: „Komplikované nebyly ani tak otázky, jako hledání správných odpovědí. My jsme si webové stránky firmy Cembrit vytiskli a v nich jsme většinu odpovědí našli.“ Ing. Herman výhru použije na rekonstrukci starší poloviny střechy domu, který zdědil v Novém Bydžově. „Jsem rád, že jsem vyhrál právě červenou českou šablonu, i když víc se mi líbí Dominant s rustikálním povrchem, imitace břidlice v tmavé barvě. Podle mě je škoda, že se nedělá také v červené, kterou potřebuji,“ dodal Ing. Herman.
Druhou cenu v soutěži vybojovala paní Hana Svatoňová, projektantka a shodou okolností kolegyně Ing. Hermana ve firmě Tektum: „O soutěži jsem se dozvěděla v Českých novinách, část odpovědí jsme s kolegou hledali společně, on byl ale úspěšnější v odpovědi na tipovací otázku.“ Výhra přijde paní Svatoňové vhod při rekonstrukci střechy domu. Jen by prý potřebovali trochu víc, jejich střecha má přes 400 m2. Určitě se prý zúčastní i další soutěže.
„Máme prvorepublikovou chaloupku v oblasti Kokořínska, má mírně proleželou starou betonovou krytinu. Proto jsme se začali poohlížet po střešních krytinách. Firem je dnes již více, zaplaťpánbůh za tu konkurenci, máme přístup na internet - to je skutečně výborná věc - tak jsme si našli okruh firem, mezi nimi i Cembrit, a viděli jsme, že probíhá soutěž. Proč ji nezkusit?“ řekl Ing. Vladimír Bílek z Prahy, vedoucí projektu nových vozů pražského metra. Ten přebíral 3. cenu v zastoupení svého soutěžícího syna Vladimíra, odborníka na počítače. „O vláknocementových krytinách jsme již něco věděli, mám chatičku v Lounech, kde bývají výstavy ekologických stavebních materiálů. Tam jsem se setkal jak s prospekty, tak s výrobky firmy Cembrit.“
Otázky prý nebyly pro rodinu Bílkových těžké, s výjimkou poslední, tipovací: Jaká byla spotřeba cementu v kilogramech při výrobě v roce 1999 v závodě Cembrit Bohemia?
„Já jsem bývalý ajznboňák, tak jsem to odhadoval podle možného přísunu cisternových vagonů do závodu,“ vysvětlil Ing. Bílek. „To číslo bylo dosti vysoké, nezdálo se mi, že by to mohli v závodě zpracovat. A odhadl jsem málo.“
Dva balíky krytiny převázané mašlí patřily Ing. Hermanovi (odveze si je ale až na jaře). Všichni výherci pak dostali výherní poukázky, potvrzující jejich výhru, a velké dárkové koše. Po bohatém občerstvení, kdy nechybělo ani šampaňské, se soutěžící v doprovodu vedoucích manažerů firmy vydali na prohlídku závodu. Zde se mohli výherci seznámit s celým výrobním procesem od počátku až po barvení, balení a skladování, který odpovídá systému řízení jakosti, certifikovanému podle ISO 9002.
Balení je standardem, nadstandardní pro vítěze soutěže »Střecha zdarma« byly jen ty červené mašle…
Všichni výherci z Berouna odjížděli spokojeni. Za velmi kvalitní znalosti se jim společnost Cembrit odměnila vysoce kvalitními výrobky. Nejméně padesát let se vítězům při každém pohledu na svou novou střechu vybaví internet a »předčasné« Vánoce 2000.