Izolace domu vám ušetří až 46 procent nákladů
I letos v létě se teploty v Česku šplhaly do tropických výšin a očekává se, že vlny veder nás neminou ani příští rok. Navíc s blížící se zimou lidé opět začínají mít obavy z účtů za energie a plyn. Přitom zabezpečit dům před horkem a zimou je jednoduché, řešením je zateplení.
Efektivní izolace dokáže ušetřit spoustu energie a díky tomu snižuje emise a přispívá k ochraně globálního klimatu. Kvalitní izolace je jedním z nejúčinnějších a nejudržitelnějších způsobů, jak vyzrát na nepříjemné horko a během zimy ušetřit energii v budovách.
„Kvalitně provedená a dostatečně dimenzovaná tepelná izolace domu výrazně pomůže dosáhnout tepelného komfortu i během vln veder. V kombinaci s dalšími opatřeními, jako je zastínění oken, může být teplota v místnosti až o 6 stupňů nižší než v domě bez izolace,“ popisuje Martin Trešl, jednatel české společnosti Austrotherm CZ, která je předním evropským výrobcem polystyrenových izolací.
Izolovat lze podle potřeby obvodové zdi, střechu, oblast soklu či podlahy. S tím vám poradí odborník. Nejčastěji se řeší vnější obvodové stěny. Jejich izolací můžeme ochránit konstrukci domu před mrazem i nadměrným letním teplem. Pozor, kvalitní zateplení omezí rovněž riziko kondenzace vlhkosti a vzniku plísní a má benefit z hlediska příznivého a zdravého mikroklimatu v domě. Výhodou je, že zateplení domu nepředstavuje dlouhodobý proces. Je ho možné kvalitně zvládnout již v řádu několika málo týdnů. Cena kompletního zateplení se odvíjí od použitých materiálů a pohybuje se od 1000 do 2000 Kč/m².
Šedý polystyren. Tepelná izolace nové generace
Bílý pěnový polystyren je při provádění izolací hojně používán pro svou nízkou tepelnou vodivost a výhodnou cenu. Přesto se našly rezervy v dalším zlepšování jeho tepelně…
Expandovaný šedý polystyren EPS NEO
Pokud hledáte řešení pro izolaci podlahy, fasády a střechy, neměly by podle odborníků vaší pozornosti uniknout tepelněizolační desky nové generace z expandovaného šedého polystyrenu EPS NEO, které mají díky svému unikátnímu složení až o 20 % lepší tepelněizolační vlastnosti než běžný polystyren bílý a lze tedy použít menší tloušťku izolace při zachování stejného účinku. „Snížením tloušťky obvodové izolace, což materiál EPS NEO umožňuje, se při jeho použití vyhneme nutnosti předsazených či příliš hluboko zasazených oken a navíc se ušetří na pomocných materiálech, jako jsou kratší kotevní prvky, užší klempířské prvky apod.,“ popisuje Trešl.
A kolik vlastně ušetříme na energiích, když zateplíme celý dům? Cech zateplování budov vyčíslil příklady úspor při zateplení rodinného domu za běžných klimatických a uživatelských podmínek. V závislosti na období, ve kterém byl dům postaven, a typických materiálech používaných v těchto obdobích se dá snížit spotřeba tepla na vytápění o 15 až 46 % podle typu budovy.
Šest kroků ke zlepšení klimatické situace:
1. Zateplení budov
Více než 70 % objektů vystavěných v ČR před rokem 1970 není zatepleno. Tepelná ochrana budov má přitom pro jejich majitele prokazatelný ekonomický přínos – investice do zateplení se vrátí prostřednictvím ušetřené energie. Zateplení nejvyššího patra se vrátí již po jednom roce a renovace fasády do 10 let. Z dlouhodobého hlediska se například sanací na úroveň nízkoenergetického domu dá ušetřit až 85 % nákladů na vytápění!
2. Izolace proti horku
Situace je stejná i při chlazení interiéru, které taktéž vyžaduje energii. Izolace v tomto případě nejen snižuje energetickou spotřebu chladicí jednotky, ale přináší i výhodu až o 6 °C chladnějších obytných prostor.
3. Nezávislost a rozvoj
Snaha o dosažení klimatických cílů nabízí kromě zlepšení emisní situace další velké příležitosti: nezávislost na rostoucích cenách ropy a plynu.
4. Nejdříve to nejhorší
Pokud jde o nárůst tepelných renovací, budovy s nejhoršími energetickými parametry by měly být renovovány s nejvyšší prioritou. To by mohlo vést k rychlejšímu snižování emisí CO2.
5. Není na co čekat
Tepelná renovace snižuje spotřebu energie okamžitě a trvale, a to jak té fosilní, tak obnovitelné. Dochází tak k ekonomickým úsporám domácností a současně ke zlepšení emisních parametrů a k zajištění budoucnosti pro příští generace. Využít můžete i státní dotace.
6. Recyklace a opětovné použití
Většina EPS izolačních desek novější generace je recyklovatelná v celém rozsahu. Odpad z výroby, stejně jako čistý zbytkový materiál ze stavby, se znovu vrátí do výrobního procesu, čímž lze ušetřit více než 50 % emisí CO2, které by jinak vznikly při jeho likvidaci. A také na konci dlouhé životnosti izolačního materiálu již existují podobně klimaticky šetrné možnosti ekologické likvidace.