Izolace proti kročejovému hluku: Aktuální vývoj materiálů v laminátových podlahách
Další zdokonalování laminátových podlah bylo v posledních letech charakterizováno především optimalizací povrchových vlastností a zlepšováním nosných desek. Výsledkem bylo zvýšení tvrdosti materiálu a tuhosti materiálu. Z akustického hlediska však jsou zkušenosti v případě klasického pokládání podlahy plovoucím způsobem v závislosti na zvolené izolační podložce spíše negativní. Proto bylo nutno vyvinout zvláštní úsilí v dalším vývoji v oblasti izolací kročejového hluku v případě laminátových podlah. O tom, jakým způsobem to má být uskutečněno, je možno vést výtečné pře.
U firmy Witex AG byly prováděny dalekosáhlé výzkumné práce, zaměřené na tento komplex témat a zásadně byly získány následující čtyři základní poznatky:
• Duté prostory pod velmi tuhými laminátovými podlahovými krytinami vyvolávají efekt »bubnování«, který by měl být v každém případě eliminován.
• Jestliže se významným způsobem zvýší plošná hmotnost laminátové podlahy, změní se vlastní kmitočet a v důsledku toho také zvukové rezonanční chování. Mimořádně pozitivní výsledky bylo možno dosáhnout tehdy, když byla celková hmotnost zvýšena na více než 10 kg/m2 při maximální celkové tloušťce 9 až 10,5 mm.
• Použité izolační materiály by měly mít vysokou objemovou hmotnost, avšak současně by také měly být schopné omezit vzhledem k jejich vlastní elasticitě emise hluku. Musí tudíž být zajištěno »vnitřní« tlumení.
• Laminátové systémy nepoužívající lepidlo jsou v oblasti spár méně tuhé než lepená provedení. V důsledku toho je vlastní kmitání celé plochy menší a hodnoty emise hluku v místnosti jsou příznivější.
Měření
Mezi experty stále ještě není zcela objasněna otázka, jak mohou být »chůzí vyvolané šelesty«, které jsou reflektovány tvrdými podlahovými krytinami, technikou měření reprodukovány, podchyceny a především vyhodnoceny. Firma Witex zajišťuje vyvolávání šelestů pomocí tak zvané malé kovárny s buchary a zaznamenává jednotlivé hodnoty v celém spektru kmitočtů.
Pro většinu zákazníků a spotřebitelů jsou tyto údaje o zlepšení hlučnosti těžko pochopitelné, a proto by se měli výrobci se svými údaji o zlepšování individuálních hodnot, které reprezentují technicky pouze polopravdy, chovat spíše zdrženlivě, aby neinscenovali žádnou »olympiádu čísel« o zlepšování hluku v místnostech. Výhodnější jsou poznatky, které mohou získat a posoudit sami spotřebitelé, než holý údaj o snižování hluku v místnosti.
Konstruování systémů
Při vývoji takovýchto nových kombinačních systémů však je nutno přihlédnout k četným charakteristikám, aby chování laminátových podlah nebylo z ekologického hlediska negativně ovlivněno. Mělo by tudíž být zaručeno, že použité materiály nebudou uvolňovat žádné škodlivé emise, to obzvláště znamená, že nebudou zapáchat. Kromě toho by měly být jako »tlumiče« použity pouze takové výrobky, které je možno bez jakýchkoliv problémů likvidovat.
U firmy Witex má tlumící vrstva Sound Protect flaušovitou krycí vrstvu z textilního rouna, která zajišťuje příjemný vzhled a která kladně ovlivňuje také chování položené podlahové krytiny. Také z hlediska akustického je nutno spodní stranu z textilního rouna hodnotit velmi pozitivně.
Aplikace takovýchto izolací kročejového hluku přímo na laminátovou podlahovou krytinu souvisí s řadou parametrů, které musí být bezpodmínečně respektovány. V první řadě je zde nutno se zmínit o chování laminátového prvku z hlediska protažení. Četné »normální« izolační podložky mají sklon k rozměrovým změnám v závislosti na klimatických podmínkách v místnosti. Kromě toho je nutno zvolit pro spojení izolační podložky s laminátovým prvkem takové lepidlo, které je možno rychle a jednoduchým způsobem aplikovat, které neobsahuje žádnou vodu, která vykazuje příznivé vlastnosti u parametrů podstatných z ekologického hlediska a konečně neovlivňuje negativně chování položeného laminátového prvku.
Podle našeho odhadu budou v budoucnosti nabízeny na trhu převážně již jen vysoce kvalitní laminátové podlahové krytiny s takovou izolací proti kročejovému hluku, která bude na laminát kašírována. V současné době existují různé izolační podložky. Žádná z nich však nedosahuje hustotu a vlastnosti po položení podlahy, jak tomu je v případě rohože Sound Protect firmy Witex s plošnou hmotností cca 3,5 kg/m2.
Firmě Witex se podařilo soustředit nejlepší zkušenosti s použitou izolační podložkou Sound Protect. Tento izolační materiál obsahuje plnidla minerálního původu, která jsou vázána na polyuretan. Měření ukazují, že emise jsou u tohoto výrobku velmi nízké a že výrobek může být i ve spojení s laminátovou podlahou bez jakýchkoliv problémů likvidován. Poptávka po výrobku předčí veškerá očekávání.
Na rozdíl od konvenčních systémů je možno výrobky, opatřené izolací Sound Protect, plošně lepit na mazaninu. Toto otevírá zcela nové možnosti pro laminátové podlahy, zejména také pro jejich uplatnění ve veřejných objektech.