Jak bude vypadat Vltavská filharmonie? Dánové vtisknou Praze novou tvář
Praha už zná podobu nové filharmonie. Vítězný návrh věhlasného dánského studia Bjarke Ingels Group počítá se zpřístupněním břehu Vltavy a s otevřenými venkovními terasami včetně pochozí střechy. S výstavbou by se mělo začít za 5 let.
Mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové filharmonie vyhlásilo hlavní město společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) hlavního města Prahy na konci srpna minulého roku. Do soutěže se tehdy přihlásilo 115 týmů z 25 zemí. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty, ze kterých v květnu 2022 vzešel vítěz. „Při výběru bylo nutné brát v potaz mnoho aspektů. Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí,“ uvedl Michal Sedláček, předseda poroty.
„Místo ožije od řeky až po střechu“
Diskuse o realizaci nového hudebního svatostánku se v Praze vedou už od 90. let. Nyní dostává tato vize reálnou podobu. Plán dánského ateliéru počítá s vybudováním tří sálů s vynikajícími akustickými vlastnostmi. Největší koncertní sál pojme až 1800 lidí, menší pro komorní hudbu poté nabídne kapacitu 500 míst a nejmenší sál pro ostatní žánry bude určený pro 700 osob. Útočiště zde najde i hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze.
Filharmonii ozvláštní pochozí střecha, která nabídne místo pro kavárnu, restauraci i panoramatický výhled na Prahu. „Vítězný návrh přichází s něčím, co v Praze ještě nemáme. To místo bude žít od řeky až po střechu – terasy filharmonie budou veřejně přístupné přímo z přilehlého náměstí, a tak si budovu bude moct užít opravdu každý, i ten, kdo není fanouškem vážné hudby,“ uzavírá primátor Zdeněk Hřib.
Cena neustále roste
Náklady na výstavbu nového hudebního svatostánku se měly původně pohybovat okolo 6 miliard korun. Už nyní je ale jasné, že cena ještě výrazně naroste, a to zejména kvůli razantně zdražujícím stavebním materiálům. Hlavní město aktuálně odhaduje částku na 9,4 miliardy korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili 13. června městští radní. Není tedy divu, že magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem a zvažuje zapojení soukromých investorů.
Ateliér je absolutní světovou špičkou
Se svými pobočkami v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu sdružuje Bjarke Ingels Group odborníky z řad architektů, designérů, inženýrů, ale také teoretiků. Mnohé návrhy tohoto studia jsou jedinečné použitím průkopnických technologií a často vynikají popíráním tradičních konvencí a rozměrů. Jako příklad lze uvést moderní spalovnu odpadů v Kodani Amager Bakke, která zároveň funguje jako lyžařská sjezdovka nebo LEGO House v dánském městě Billund, který připomíná kostičky známé stavebnice. Mezi nejnovější projekty se řadí hotelový pokoj v korunách stromů na severu Švédska a velkolepý Bay View Campus v kalifornském Silicon Valley pro společnost Google, jehož prostory se chlubí pozitivní bilancí vody a největší geotermální instalací v Severní Americe.
Zdroje:
- iprpraha.cz
- Autorská zpráva Bjarke Ingels Group
- vltavskafilharmonie.cz